Mladým postačí pár metrov štvorcových. Po zdieľaných kanceláriách a bicykloch je na rade bývanie
- Vnímanie ekonomiky mladými ľuďmi sa z roka na rok mení vďaka rozmachu zdieľanej ekonomiky
- Okrem jej odvetví, ktoré už poznáš, sa však v súčasnosti dostáva do naozajstných extrémov
- Už v roku 2016 sa príjmy z nej na Slovensku vyšplhali na takmer 122 miliónov eur
- Vnímanie ekonomiky mladými ľuďmi sa z roka na rok mení vďaka rozmachu zdieľanej ekonomiky
- Okrem jej odvetví, ktoré už poznáš, sa však v súčasnosti dostáva do naozajstných extrémov
- Už v roku 2016 sa príjmy z nej na Slovensku vyšplhali na takmer 122 miliónov eur
Nastala doba, kedy sa dokážeme prirodzene vzdať svojho komfortu pre vyššie dobro. Mestá zavádzajú systémy zdieľaných bicyklov a my na ne presadáme z áut a električiek, zvykli sme si už aj na zdieľané kancelárske priestory a na Slovensku vyrastá jedno coworkingové centrum za druhým, požičiavame si autá, nábytok, dokonca aj vlastné byty. Sme naozaj veľkými fanúšikmi zdieľanej ekonomiky.
A prečo aj nie? Podľa odhadov odborníkov má totiž toto odvetvie ekonomiky do roku 2025 zvýšiť svetové tržby na úroveň približne 335 miliárd dolárov a podľa dostupných údajov Európskej komisie z roku 2016, sa príjmy zo zdieľanej ekonomiky na Slovensku vyšplhali na takmer 122 miliónov eur. Len celkový odhadovaný vplyv Airbnb na Slovensku dosahuje hodnotu 31 miliónov eur (viac sa dočítaš TU).
Pozrime sa však na zdieľané bývanie z iného súdka. Americké National Public Radio informuje, že v rámci mesta Los Angeles zachádza zdieľaná ekonomika do ozajstných extrémov. Popísalo príbeh mladého marketéra, ktorý celý deň funguje vďaka veciam, ktoré vôbec nevlastní. Na cestu do posilňovne si požičia bicykel, svoje osobné veci ukryje v požičanej skrinke, na mieste si operie aj šaty, pretože nevlastní práčku. No a to hlavné, každý deň sa po práci v coworkingu vracia na miesto podobné hostelu, no s možnosťou dlhodobého prenájmu.
Veľká hala plná postelí je prenajímaná vďaka aplikácii PodShare, platforme, ktorá ponúka bývanie v malých bunkách na stovkách miesto po celom Los Angeles. Láka najmä na pre oblasť prijateľné ceny nájomného, ktoré začínajú na 50 dolároch za noc, pričom vybrať si môžeš z niekoľkých pôsobivých lokalít. Bude to Hollywood? Loz Feliz? Alebo radšej Venice? Všetko sú to oblasti, v ktorých sa to známymi tvárami z hudobného či filmového priemyslu len tak hemží.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Určite sú takí, ktorým podobný životný štýl plne vyhovuje a nič ich k tomu nenúti, no pravdou zostáva, že mladí Američania sú kvôli študentským pôžičkám často zadĺžení až po uši a nič iné, než život moderného kočovníka im nezostáva. Hmotné veci v podobe oblečenia, skríň a stolov sme vymenili za iPhony plné fotiek z dovoleniek a zdieľaných pracovných dokumentov. Je to taká malá revolúcia v ekonomickom správaní sa súčasnej generácie mileniálov.
Nakoniec, ak si postrehol náš včerajší článok o projektoch zvaných baugruppe, ktoré majú vyriešiť nedostatok dostupného bývania v metropolách, k bývaniu s „cudzími“ sa už čoskoro možno dopracujeme aj u nás. A nebude potrebná žiadna aplikácia (viac si o tejto téme prečítaš TU).
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska