Alkohol za volant na Slovensku nepatrí, v niektorých európskych krajinách to však neplatí

  • Každý vodič musí jazdiť zodpovedne a podľa predpisov
  • Preto je najlepšie tieto predpisy ovládať a to nie len u nás, ale aj v zahraničí
  • Alkohol za volant nepatrí, avšak v niektorých krajinách pohár piva tolerujú
poiuztr
pexels.com/@energepic-com
  • Každý vodič musí jazdiť zodpovedne a podľa predpisov
  • Preto je najlepšie tieto predpisy ovládať a to nie len u nás, ale aj v zahraničí
  • Alkohol za volant nepatrí, avšak v niektorých krajinách pohár piva tolerujú

Najbližšie mesiace sú ideálnym časom na rôzne výlety či odvážny roadtrip po Európe. Počas výletu padne vhod vychladené pivko a či miešaný drink. V tom prípade ale pozor na zostatkový alkohol v krvi, pretože môže narobiť problémy a o vodičák určite prísť nechceš.

Dôležité je preto poznať predpisy týkajúce sa tolerancie množstva alkoholu v krvi za volantom. Krajiny naprieč Európou majú totižto rozdielne predpisy a mieru tolerancie. Rozdiely sú výrazné, veď v krajinách ako Slovensko, Česká republika či u našich južných susedov v Maďarsku nie je absolútne žiadna tolerancia, zatiaľ čo napríklad vo Veľkej Británií alebo v Írsku sú tolerantní viac, šoférovať tu môžeš až s 0,8 promile alkoholu v krvi. Niektoré krajiny majú rozdielnu toleranciu pre skúsených šoférov a pre „nováčikov“.

zdroj: autotraveler.ru - vlastné spracovanie

Množstvo alkoholu, ktoré je možné vypiť, aby to bolo v limite pre konkrétnu krajinu, je u každého individuálne a do úvahy treba brať množstvo aspektov, ako sú vek, hmotnosť, pohlavie, metabolizmus, druh alkoholu, konzumácia jedla pred požitím alkoholu a mnoho ďalšieho.

Najlepšou a najjednoduchšou možnosťou je sa alkoholu jednoducho pred šoférovaním vyhnúť, pretože alkohol za volant naozaj nepatrí. Prečo je alkohol za volantom tak nebezpečný a čo vlastne spôsobuje, uvádza portál Drinkaware.co.uk.

  • mozgu trvá prijatie informácie z oka dlhší časť,
  • spracovanie a vyhodnocovanie informácií je pre telo náročnejšie,
  • oneskorené podnety do svalov, čo vedie k pomalšiemu reakčnému času.

Okrem toho sú s požitím alkoholu spojené bežné príznaky ako rozmazané alebo dvojité videnie, ktoré znižujú schopnosť rozoznávať predmety na vozovke a vodič tak môže ohroziť nielen seba, ale aj ostatných.

Buďme zodpovední a dodržujme tieto limity a ešte lepšie by bolo nesadať si za volant ani so štipkou alkoholu v krvi napriek tomu, že to mnohé krajiny povoľujú. Ako varovný prst môže slúžiť číslo spôsobených dopravných nehôd na území SR osobami, ktoré boli pod vplyvom alkoholu. Podľa údajov portálu Aktuality.sk za rok 2018 bolo zaznamenaných šialených 9 612 nehôd.

zdroje: drinkaware.co.uk; autotraveler.ru; aktuality.sk

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá