Hospodársku stavbu na Zobore zmenili na vinohradnícky dom, ktorý je v priamom kontakte s mestom
- Rekreácia a oddych v priamom kontakte s mestom
- Rekreácia a oddych v priamom kontakte s mestom
Podľa článku od autora Jakub Moravčík, Archinfo.sk, autori projektu: Ing. arch. Ivan Jarina, spolupráca: Ing. arch. Ján Škotta, INg. arch. Igor Šarocký, Ing. arch. Štefan Šuster, Ing. Eva Wagnerová
Prestavba vinohradníckeho domu na južnom úbočí Zobora. Z pôvodnej hospodárskej stavby osadenej do svahu vinohradu sa zachovala murovaná kamenná časť s pivnicou. Objekt našiel nové využitie ako víkendový dom pre manželský pár so študujúcimi deťmi. Pre ich potreby vyrástla na solídnom kamennom základe nová drevostavba. Samostatný dvojpodlažný apartmán je na nižšej úrovni prepojený s juhovýchodne orientovanou terasou tienenou rozmernou pergolou. Pobytový priestor v exteriéri rozširuje vegetačná strecha s výhľadom na starú Nitru.
V murovanom suteréne sa nachádzajú dve izby s priamym prístupom do záhrady, oddelená kuchynka a samostatná hygiena. Priestory dopĺňa skladová miestnosť situovaná pod novou apartmánovou časťou.
Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk
Drevenú konštrukciu zo smrekovcových hranolov chráni zo strany exteriéru fasáda obložená cédrovým šindľom. Nepravidelná textúra štiepaného dreva začína postupne nadobúdať príjemnú patinu. Strecha zo sivého Rheinzinku tvorí súčasť „bezúdržbového“ konceptu.
Cédrovej fasáde novej časti sekundujú fasády obložené miestnym kameňom. Rámy okien sú skryté za titazinkovými obložkami, vďaka ktorým vyniká čistá kombinácia sklo-kov-kameň.
Dôležitou súčasťou domu je jeho prepojenie so záhradou, ktorú projektovala krajinná architektka Eva Wagnerová. “Vegetačná strecha prepája interiér s exteriérom a existujúce vzrastlé stromy zabezpečujú potrebný tieň na južnom svahu,” vysvetľujú architekti.
Drevená konštrukcia z červeného smreku je priznaná aj v interiéri. Nosné časti dopĺňa obklad z veľkoformátových smrekových preglejkových panelov. Výškové úrovne nového apartmánu prepája remeselne spracované oceľové schodisko.
Dom realizovala česká firma Taros nova. Všetky náročne atypické remeselné detaily riešili na stavbe skúsení odborníci na drevostavby – Ing. Ján Nosálek spolu s architektom Ivanom Jarinom.
Zdroj: Archinfo.sk
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy