Tí najmladší podnikateľmi. Tieto projekty mladých Slovákov by si rozhodne mal poznať

  • 1. jún už tradične patrí Dňu detí, a preto sme si pre teba pripravili pár zaujímavých projektov mladých Slovákov
  • Nechýba eko, káva a ďalšie významné malé či veľké biznisy
mladí
Ilustračná fotografia, Unsplash
  • 1. jún už tradične patrí Dňu detí, a preto sme si pre teba pripravili pár zaujímavých projektov mladých Slovákov
  • Nechýba eko, káva a ďalšie významné malé či veľké biznisy

The Žurnál

Ak pravidelne sleduješ Startitup, určite The Žurnál poznáš. Mladí chalani sa rozhodli urobiť z obyčajného zápisníka skutočne zážitkovú záležitosť a aj vďaka premyslenému biznis plánu pred časom vďaka crowdfundingu získali investíciu prevyšujúcu 10 000 eur. Dnes majú na svojom konte už v poradí šiestu verziu svojho produktu a na jeho vylepšovaní neustále pracujú. Zatiaľ ich žurnály kúpiš v sieti kníhkupectiev Martinus, cez ich vlastný eshop alebo chlapcov stretneš na každej dobrej akcii. Ako to všetko začalo a v čom je brand jedinečný si môžeš prečítať priamo TU.

https://www.instagram.com/p/BsD–mmAkEG/

Plantízia

Dvojica Evka a Matúš si zamilovali zelenú džungľu a popri škole si rozbehli vlastný biznis, moderné rastlinárium. Ná­zov Plan­ti­zia vzni­kol pre­po­je­ním an­glic­kého slova plant (rast­lina) a pô­vo­dom ta­lian­skeho slova le­ti­zia, čo znamená ra­dosť, šťas­tie. Okrem toho, že ich máš možnosť stretnúť na každom dobrom trhu (či už je to Trnavský rínek alebo Burzoblšák), majú svoj ehop a aktívne pracujú s fanúšikmi rastlín prostredníctvom svojich workshopov.

„Obaja sme vždy mali radi rast­liny. Zo za­čiatku sme sa ve­no­vali spo­loč­nému pes­to­va­niu muš­ká­tov, ne­skôr za­sa­dili prvé avo­kádo (od­vtedy už riadne vy­rástlo), mä­sož­ravé rast­linky alebo mno­žili od­rez­kami po­thos, či fi­kusy. Obom sa nám za­pá­čili ria­so­gule, a tak sme za­čali expe­ri­men­to­vať s vod­nými a ne­skôr aj vzduš­nými rast­lin­kami,“ prezradila dvojica v nedávnom rozhovore, ktorý nájdeš TU.

https://www.instagram.com/p/BwM1JbPprkA/

black.

Kávové laboratórium black. je v Bratislave už veľmi dobre známym pojmom. Mladíci, ktorí začali podnikať ešte dávno predtým, ako vôbec zmaturovali začínali v Trnave a dnes robia radosť milovníkom kávy práve v našom hlavnom meste. Ako už v decembri minulého roka Mário a Jakub potvrdili, ku kaviarni na Gorkého ulici pribudla nová prevádzka, kaviareň black. v modernom bizniscentre UNIQ Staromestská v bratislavskom Starom Meste. Vo vlastnej pražiarni, ktorá tu vznikla na dohľad zákazníkov, chcú mladí kaviarnici zvýšiť objem praženia zo súčasných necelých dvesto na päťsto kilogramov kávy mesačne. Viac si prečítaš TU.

zdroj: black.

Pri káve ešte chvíľku zostaneme. Na Slovensku nám totiž vyrastá komunita kávičkárov, ktorí si potrpia na kvalitu, no nie je im ľahostajné ani životné prostredie. Medzi takéto projekty patrí napríklad Ekoverde. Nápad študentov z Partizánskeho, ktorí vďaka voliteľnému predmetu Aplikovaná ekonómia a JA Slovensko prišli s nápadom  na výrobu a predaj jednorazových, kompletne kompostovateľných ekologických kelímkov. Tie navyše obsahujú semiačka rôznych rastlín a bylín ako rukola, pažitka, šalvia, žerucha, tymiánu, bazalky a ďalších. Viac nájdeš TU.

https://www.facebook.com/ekoverdejafirma/photos/a.487902128257668/586794871701726/?type=3&theater

Nuž a ďalším „kávovým“ projektom, na ktorý nesmieme zabudnúť, je projekt CCaffe v chodbe Strednej odbornej školy masmediálnej a informačných štúdií. V rámci praktickej výučby ako robiť efektívny marketing však študenti nezabúdajú ani na ekologickú stránku podnikania. Riady sú recyklovateľné, ponúkaný čaj fair trade, od septembra pribudne kompostér a už majú aj plán, ako do ponuky ku káve a domácim koláčom zaradiť aj obľúbené smoothie.

zdroj: archív BSK

Ponožky aj ráčkovanie

O mnohých zaujímavých podnikateľským cieľoch mladých ľudí na Slovensku sa dozvedáme vďaka spomínaným projektom realizovaným v rámci predmetu Aplikovaná ekonómia, ktorý na školách funguje pod záštitou organiácie JA Slovensko. Aj vďaka nej študenti z Gymnázia Trebišovskej 12 v Košiciach prišli so šikovnou pomôckou pre tých, ktorí majú problém s výslovnosťou hlásky R, a teda račkujú. Ich jedinečná logopedická pomôcka LogoR pri pravidelnom používaní dokáže naučiť jazyk správny pohyb, a tým výrazne dopomôcť pri odstránení rotacizmu, čo je jednoducho skvelá správa.

Nie len na dizajn, ale aj hlbšiu myšlienku mysleli aj študenti z Tisovca, ktorí v spolupráci so známou slovenskou značkou Fusakle prišli na trh s ponožkami značky Strenght, ktoré ukrývajú malé tajomstvo. „Tým, že sú to ponožky môžu sa na prvý pohľad zdať veľa ľuďom ako niečo úplne obyčajné, to čo tu už bolo a bude. No naše ponožky majú špeciálne vrecúško na jednej z nich, z vnútornej strany. Toto vrecúško je multifunkčné, môžete to využiť naozaj na čokoľvek, od peňazí, kľúčov, tampónov až po ISIC alebo kreditku. Primárne však vzniklo na kondóm, pretože sa snažíme dbať na ochranu zdravia mladých. Ochranu pred zbytočnými nechcenými tehotenstvami či pohlavnými chorobami,“ prezradila Startitup značka Strenght.

My sme sa dnešný Deň detí rozhodli osláviť takto. Tým, že ti pripomenieme, že úspech alebo skvelý nápad na podnikanie neprichádza len po štyridsiatke (samozrejme to myslíme nadnesene), ale s tým správnym nasadením zvládneš všetko aj popritom, ako ešte stále každý semester šprtáš na skúšky alebo máš pred sebou maturity. Poznáš ďalšie zaujímavé projekty mladých Slovákov? Daj nám vedieť.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá