Ocean Cleanup je späť. S vylepšeným systémom zberu plastového odpadu sa púšťa do opätovného boja za záchranu oceánov

  • Plasty v oceánoch patria medzi najväčšie ekologické problémy sveta
  • Spoločnosť Ocean Cleanup spustila druhú verziu svojho čistiaceho zberného systému
  • Kľúčové zmeny v konštrukcii by mali priniesť požadovanú efektivitu
ger
theoceancleanup.com/media-gallery, wikipedia.org-Doug Helton
  • Plasty v oceánoch patria medzi najväčšie ekologické problémy sveta
  • Spoločnosť Ocean Cleanup spustila druhú verziu svojho čistiaceho zberného systému
  • Kľúčové zmeny v konštrukcii by mali priniesť požadovanú efektivitu

Po tom, ako sa v septembri minulého roka dostal zberný odpadový plavák široký 600 metrov od spoločnosti Ocean Cleanup k Veľkej odpadovej škvrne, bol počas nasledujúcich mesiacov v ostrej prevádzke. Bohužiaľ ho neobišli vážne problémy, ktoré prinútili autorov projektu na čele s Boyanom Slatom plavák z mora stiahnuť. Systém totižto nepracoval tak, ako by mal a autori narazili na dva zásadné problémy, informuje spoločnosť v zhrňujúcej správe.

Prvým veľkým problémom mechanizmu s označením System 001 bola podľa správy spoločnosti neschopnosť plaváka udržať dostatočnú rýchlosť, kvôli čomu unikali zozbierané plasty zo zberného koša a dostávali sa späť do oceánu. Spôsoboval to najmä prudký nárazový vietor a silné nárazy vĺn. Druhým problémom bola zlomená kľúčová časť konštrukcie, ktorá sa následne od systému odpojila, čím bol zberný mechanizmus vystavený privysokému tlaku.

Začiatkom tohto roka bol mechanizmus stiahnutý na pobrežie Sanfranciského zálivu a začal sa proces komplexnej analýzy, vďaka ktorému sa zhromaždilo dostatok údajov pre vytvorenie vylepšeného dizajnu a systému s názvom System 001/B. Jeho ostrý test sa začal len pred niekoľkými dňami, kedy bol plavák opäť vypustený na hladinu oceánu smerom k Veľkej tichomorskej odpadkovej škvrne, informuje portál yournewsnet.com.

zdroj: theoceancleanup.com/media-gallery

Cieľom opätovného spustenia je predovšetkým otestovanie modifikácií s vierou, že všetko bude fungovať tak, ako má. Cieľ spoločnosti je však jednoznačný: „Snažíme sa mať systém, ktorý dokáže efektívne zachytiť plasty a odolať silám oceánu. Schopnosť prežitia konštrukcie je kľúčová, ak máme v pláne udržať náš systém nasadený dlhodobo a ak očakávame, že vydrží drsné zimné mesiace v oceáne.“ uvádza sa v správe spoločnosti.

Kľúčové zmeny systému

Radikálnejším krokom bolo podľa spoločnosti Ocean Cleanup úplne odstránenie stabilizačných rámov, ktoré bránili prevráteniu systému v časti, kde sa nachádzala ťažká elektronika. Inžinierom sa podarilo elektroniku zjednodušiť a vďaka tomu rámy viac nie sú potrebné.

Hlavným vylepšením konštrukčného dizajnu je zjednodušený návrh HDPE potrubia a minimalizácia rozdielov hrúbky stien. Vylepšením si prešla aj samotná konštrukcia HDPE trubiek, keď sa minimalizovali rozdiely hrúbky stien. Prepracovaný musel byť aj spôsob uchytenia siete, ktorý bol pôvodne príliš tesný a musel tak odolávať vysokému tlaku, čo nakoniec spôsobilo prasknutie konštrukcie. System 001/B disponuje uchytením siete prostredníctvom pružných popruhov, vďaka čomu sa podarilo minimalizovať koncentráciu napätia a tlaku na úchyty.

zdroj: theoceancleanup.com/media-gallery

Priorita č. 1: Zachytenie a udržanie plastov

Je jedno, či sa systém plaví rýchlejšie alebo pomalšie než zbieraný plastový odpad, dôležité je, aby bola dodržaná konštantná rýchlosť a zároveň to, aby zozbierané plasty neunikali zo „zberného koša“ späť do oceánu, vysvetľuje sa v správe. Ako riešenie sa javia dva rôzne systémy, kde jeden je vnímaný ako hlavný plán a druhý ako záložný:

  • obrie nafukovacie bóje – tie budú umiestnené v prednej časti systému (na vrchole tvaru „U“), ktoré budú silou vetra ťahať konštrukciu vpred a zabezpečia tak jej stabilnejšiu (rýchlejšiu) plavbu.
  • kotva na princípe padáka – alternatívna možnosť v prípade, ak by sa bóje pri zrýchľovanií systému ukázali ako neúčinné. Pripojením masívneho 20 metrov širokého padáka (kotvy), by sa malo zabezpečiť spomalenie konštrukcie.

„Základným princípom procesu opätovného použitia totožného dizajnu je testovanie, učenie sa a opakovanie, až kým nezískame overený koncept.“ v závere správy je vysvetlený spôsob, akým sa spoločnosť snaží doviesť svoj systém k dokonalosti. Zároveň však priznávajú a sú si vedomí, že nedokážu s určitosťou tvrdiť, že navrhnuté riešenia odstránia doterajšie problémy. „V skutočnosti môžu existovať ešte ďalšie neznáme, čo je prirodzené, ak pracujeme na niečom, na čom nikto nikdy predtým nepracoval.“

zdroj: theoceancleanup.com/media-gallery

Pozitívnou správou je, že inžinieri a celý tím stojací za týmto projektom si je vedomý nedokonalostí a možných rizík a nezaspáva na vavrínoch, ale práve naopak. Svoj systém sa stále snažia zdokonaľovať s cieľom priniesť plnohodnotný systém, ktorý dokáže naše oceány a neskôr možno aj moria zbaviť obrovského množstva plastového odpadu. Ich dlhodobým cieľom je do roku 2020 vytvoriť System 002, ktorý bude spúšťačom pre vypustenie flotily 60 kusov podobne fungujúcich zberných mechanizmov, informuje spoločnosť v sekcií svojich dlhodobých míľnikov.

zdroje: theoceancleanup.com; theoceancleanup.com; yournewsnet.com.

Najnovšie videá

Trendové videá