Bratislava má najväčšiu LED fasádu v strednej Európe. Je vstupom do novovznikajúcej štvrte
- Administratívnu budovu Landererova 12 z dielne JTRE, ktorá bude aj sídlom Európskej agentúry práce (ELA), dotvorila umelecká animácia na najväčšej LED fasáde v strednej Európe
- Bratislava sa tak zaradila medzi svetové metropoly, ktoré spájajú architektúru s vizuálnym umením v mestskom prostredí
- Administratívnu budovu Landererova 12 z dielne JTRE, ktorá bude aj sídlom Európskej agentúry práce (ELA), dotvorila umelecká animácia na najväčšej LED fasáde v strednej Európe
- Bratislava sa tak zaradila medzi svetové metropoly, ktoré spájajú architektúru s vizuálnym umením v mestskom prostredí
Mediálna LED fasáda je inštalovaná na severovýchodnom nároží budovy na križovatke Landererovej a Košickej ulice a tvorí unikátny vstup do novovznikajúcej štvrte Eurovea City. Obrazovka kopíruje tvar budovy, má plochu 558 štvorcových metrov, výšku 9 metrov a dĺžku až 62 metrov.
„Ako mestotvorný developer máme záujem prinášať do nášho hlavného mesta aj unikátne prvky a nové technológie. Pri navrhovaní tohto riešenia sme sa inšpirovali v zahraničí, kde sú LED fasády bežnou súčasťou architektonických projektov,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.
Podľa dizajnérov, ktorí pripravovali mediálny obsah, ide o významný pokrok v oblasti prepojenia architektúry a videa na Slovensku. Takéto inštalácie sú vo svete rozšírené a tešia sa veľkej obľube obyvateľov aj turistov. LED fasáda v súčasnosti zobrazuje vizualizáciu umeleckých motívov, ktoré je možné prispôsobovať okolitému prostrediu.
„Pri navrhovaní motívu sme museli experimentovať, skúšať a objavovať nové cesty, ako vyťažiť z daných podmienok maximum. Nakoniec sme sa inšpirovali prírodou. Niektoré animácie sa napríklad podobajú na morskú trávu, iné pripomínajú vrstevnice kopcov,“ približuje proces tvorby dizajnér umeleckej animácie Matej Černušák z AKASHA VISUALSTATION.
LED fasáda je orientovaná na jednu z najrušnejších križovatiek v Bratislave, čo prirodzene prináša aj rôzne obmedzenia. Spusteniu LED fasády preto predchádzalo niekoľko testov a dôkladná príprava.
„Bolo potrebné veľmi citlivo narábať s hladinou jasu, ale aj so samotným prezentovaným obsahom. Kritériá prevádzky LED obrazovky sme prerokovali s Krajským dopravným inšpektorátom a bolo vykonané aj meranie jasu LED panelu Skúšobňou Fakulty elektrotechniky a informatiky STU,“ vysvetľuje Ján Ťupek z architektonickej kancelárie GFI, ktorá projektovala budovu Landererova 12.
Zaujímavosťou projektu je, že LED technológia je použitá aj vo vstupnej lobby budovy ako LED podhľad a tematicky prepája exteriér s vnútornými priestormi.
„Na strope vo vstupnej lobby budovy nešlo ani tak o dizajn, ako o navodenie atmosféry a dotvorenie celkového pocitu z priestoru,“ opisuje Matej Černušák.
LED fasáda v číslach:
- Rozloha: 558 m2, z toho 324 m2 na severnej fasáde a 189m2 na východnej fasáde budovy, v nároží budovy 45 m2
- Dĺžka: 62 metrov
- Výška: 9 metrov
- Hmotnosť: 8 640 kilogramov
- Rozlíšenie: 1488 x 180 pixelov
Kancelárska budova Landererova 12 bola dokončená koncom minulého roka. Sídlia v nej spoločnosti Lenovo, SWAN a nedávno ju ministri práce a sociálnych vecí členských štátov Európskej únie vybrali za centrálu Európskej agentúry práce (ELA), ktorá bude sídliť na Slovensku. Objekt s výborným dopravným napojením a pestrou paletou služieb využíva o 32 percent menej energie a spotreba pitnej vody je o polovicu nižšia ako v konvenčných budovách. Aj vďaka tomu získala certifikát zelených budov LEED Gold.
Landererova 12 prináša do centra Bratislavy 23 000 m2 kancelárskych plôch. Prvé štyri podlažia slúžia ako parkovací dom s kapacitou 376 stojísk. Na 12. podlaží sa nachádza terasa pre všetkých nájomcov s rozlohou takmer 250 štvorcových metrov s panoramatickým výhľadom a oddychovou zónou.
zdroj: TS
Čítajte viac z kategórie: Architektúra