Benefity zamestnávateľov zo zahraničia, ktorými by sa mali inšpirovať tí slovenskí
- Ovocie na stole jedenkrát do týždňa, vlastná skrinka na veci či pitný režim sú už dávno medzi benefitmi zamestnávateľov len otrepanou frázou
- Dnes je trendy sabbatical, nekonečná dovolenka, štvordňový pracovný týždeň aj čas na spánok
- Ovocie na stole jedenkrát do týždňa, vlastná skrinka na veci či pitný režim sú už dávno medzi benefitmi zamestnávateľov len otrepanou frázou
- Dnes je trendy sabbatical, nekonečná dovolenka, štvordňový pracovný týždeň aj čas na spánok
Čo je pri prezeraní pracovných ponúk pre uchádzačov najdôležitejšie? Je to pravdepodobne miesto práce, jej náplň a platové podmienky. Pri identických ponukách však môže rozhodnúť jediné. Benefity. A pri tých sa často stretávame so zaužívanými frázami ako „možnosť kariérneho rastu“, „dynamický kolektív“ či „pravidelný pitný režim“. To sú však veci, ktoré dnešný zamestnanec považuje za samozrejmosť a vyžaduje niečo originálnejšie.
Ako píše Profesia.sk, aj u nás nájdeme zaujímavé ponuky s chápavým šéfom, palacinkovými dňami, firemnými bicyklami, možnosťou stretnúť sa na porade na čerstvom vzduchu alebo využiť bezén či wellness v hoteli. Množstvo inšpirácie však prichádza aj zo zahraničia.
Daj si šlofíka
Koľkokrát si si po obede pri návrate do práce hovoril popod nos, že teraz by sa hodila sladká 20-minútovka spánku? Pravdepodobne dosť často. Vedz, že v spoločnostiach ako Google, Facebook, NASA, Samsung, Mercedes-Benz či v Huffington Post-e, je to prirodzené. Mnohé z nich nainštalovali do priestorov svojich kancelárií dokonca špeciálne „kapsule“, informuje Sleep.org. Majú ergonomické polohovanie a z takzvaného „power napu“ zamestnancov budí jemné osvetlenie a hudba.
Čas pre seba
„S nástupom novej generácie mileniálov sa postupne zmenili aj pracovné návyky. Nadčasy a dlhé dni v práci vystriedala potreba vyváženého striedania pracovných povinností a voľného času. Práve pre túto skupinu sú benefity, ktoré umožňujú mať pracovný čas vo vlastných rukách, priam bytostne dôležité. Flexibilný pracovný čas, dovolenka navyše, práca z domu či vzdelávanie, sú pre nich významným faktorom pri rozhodovaní, či na pracovnú ponuku zareagujú,“ píše Lucia Belanová z Profesie.
A je to tak. Dnes už v zahraničí nie je ničím nezvyčajným trend neobmedzenej dovolenky, kedy zamestnanec pracuje v plnom nasadení a motivuje ho neohraničený čas na cestovanie či venovanie sa rodine. Sabbatical, a teda dlhodobé neplatené voľno, si môže pochvaľovať napríklad najslávnejšia britská autorka J. K. Rowling alebo sám princ William (viac si prečítaš TU).
Oba spomínané pojmy sa čoraz viac dostávajú aj do ponúk slovenských zamestnávateľov. Firma Eyerim nelimituje dovolenku svojim zamestnancom a s časom na oddych s garanciou vrátiť sa na svoje miesto prišiel Lidl.
Drobné na rozbeh vlastného biznisu
Ak pravidelne sleduješ náš Instagram, určite si sa už dozvedel pár zaujímavostí zo sveta biznisu. Napríklad aj to, že Amazon, gigant pod vedením najbohatšieho muža planéty, sa rozhodol investovať do rozbehu nového biznisu zamestnancov, ktorý z firmy odídu. Dokonca ich k tomu vyzýva. Dal si totiž za cieľ zrýchliť dobu dodania svojich produktov v „Prime servise“ z dvoch dní na jeden a potrebuje tak rozšíriť svoju sieť dodávateľov.
Ako informuje Fox, online gigant plánuje prispieť sumou 10 000 dolárov + 3 mesačné mzdy navyše tomu, kto opustí svoju prácu v ich spoločnosti a založí startup, ktorým následne Amazonu pomôže. Tento program spoločnosť spustila už dávnejšie, zapojiť sa však mohli len vojnoví veteráni, ktorým tak rozdala milión dolárov.
Cestuj, cestuj, cestuj
Ak si zamestnancom cestovnej kancelárie, určite tvoj najväčší benefit spočíva v možnosti sledovať dennodenné zľavy na pobyty a často aj možnosť jeden z nich si užiť na náklady zamestnávateľa. Nuž a veľmi podobnú výhodu získavajú aj zamestnanci Airbnb.
Podľa Business Insideru majú možnosť ročne využiť až 2 000 dolárov v podobe tzv. travel kreditu, vďaka ktorému si môžeš užiť dovolenku s krásnym bývaním a to kdekoľvek na svete. Airbnb rozdáva tieto prostriedky štvrťročne po 500 dolároch.
Bonusy
Google pozostalým po svojich zamestnancoch vypláca ešte 10 rokov po ich smrti 50 % z mesačnej mzdy. Známa značka zmrzliny Ben & Jerry’s ponúka svojim zamestnancom denne takmer 1,5 litra mrazenej pochúťky. Starbucks preplatí svojim zamestnancom kompletné poplatky za školné online programu na Arizona State’s University.
Okrem toho, že Twitter svojim zamestnancom pokrýva kompletné zdravotné poistenie, ale čo takto akupunktúra priamo pri pracovnom stole? Vďaka jedinečnému benefitu Evernote, majú jeho zamestnanci možnosť naučiť sa piecť bájne francúzske makarónky. Bláznivé, čo povieš?
Zdroj: Profesia.sk, Fox, Sleep.org, Business Insider, Investopedia
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti