Vyhliadka v Bojniciach získala architektonickú anticenu, pre negatívny dopad na neďaleký zámok
- Pre svoj neprimeraný zásah do prostredia a negatívny dopad na neďaleký Bojnický zámok získala vyhliadka anticenu
- Zatiaľ má 30 metrov, no pôvodné plány hovorili o 60
- Hrozí, že sa bude ďalej navyšovať a ešte viac naruší panorámu hradu
- Pre svoj neprimeraný zásah do prostredia a negatívny dopad na neďaleký Bojnický zámok získala vyhliadka anticenu
- Zatiaľ má 30 metrov, no pôvodné plány hovorili o 60
- Hrozí, že sa bude ďalej navyšovať a ešte viac naruší panorámu hradu
Aj tento rok došlo na Bratislavskom hrade k odovzdávaniu Národnej ceny ICOMOS Slovensko – Dedičstvo pre budúcnosť, ktorú udeľuje medzinárodná porota odborníkov. Informoval o tom portál Archinfo.
Ceny udeľujú aktivitám, ktoré predstavujú prínos pre ochranu, obnovu a prezentáciu kultúrneho dedičstva Slovenska s celospoločenským dosahom. Sem patria aktivity vedúce k šíreniu informácií o pamiatkach, obnova pamiatok a citlivé spojenie novej architektúry s tou historickou. V rámci ocenenia môže porota udeliť aj negatívnu anticenu za mimoriadne zlý zásah do pamiatky, ktorý ničí jej kultúrnu hodnotu.
Práve takúto anticenu tento rok získal projekt Vyhliadkovej veže Bojnice, ktorá bola otvorená iba minulé leto. Ako sme uviedli v našom článku z minulého roku, veža bola postavená podľa vzoru rozhľadní v Česku a na Morave a z 30 metrovej výšky ponúka naozaj dychvyrážajúci pohľad. Celá stavba má aj svoju extravagantnú súčasť, ktorou je tobogán. Ním sa môžu návštevníci spustiť z vrcholu veže až nadol.
„Dôvodom udelenia anticeny je narušenie panorámy Bojnického zámku v diaľkových pohľadoch a zároveň aj hrozba ďalšej nadstavby tejto vyhliadkovej veže,“ ozrejmil portál Archinfo.
Pôvodný zámer kúpeľov počítal s výstavbou veže s prevýšením 60 metrov, s čím však nesúhlasili pamiatkári. Náklady na výstavbu veže predstavovali 2,12 milióna eur.
Investorom stavby majú byť samotné Kúpele Bojnice, za ktorými stojí Slavomír Eliaš. Ten pre TASR priznal, že vyhliadku bude doprevádzať ďalšia stavebná činnosť a pribudnúť má aj nová infraštruktúra.
„Infraštruktúra bude pomerne rozsiahla. Predpokladám, že do roka by sme mali mať lanovku z priestoru na kúpalisku Čajka do tohto priestoru. Potom, ako sme zatiaľ dohodnutí s riaditeľom zoologickej záhrady, by sme otvorili horný vstup do zoologickej záhrady, čím sa presmeruje tok turistov voči súčasnému na budúci opačný. Chceme postaviť veľkokapacitný komplex pre autá, stadiaľ turisti vystúpia, idú na lanovku, prídu do priestoru veže, stadiaľ budú pokračovať do zoologickej záhrady a vrátia sa naspäť do toho istého miesta, skadiaľ prišli,“ vysvetľuje Eliaš.
Zdroj: Archinfo, TASR
Čítajte viac z kategórie: Architektúra