Skončil sa 10. ročník TEDxBratislava. Bol bezodpadový a opäť mimoriadne inšpiratívny

  • TEDx Bratislava oslávil svoj jubilejný 10. ročník
  • Vystúpilo 14 zaujímavých spíkrov
  • Jednou z nosných tém bola aj ekológia
Startitup.sk
redakcia StartitUP
  • TEDx Bratislava oslávil svoj jubilejný 10. ročník
  • Vystúpilo 14 zaujímavých spíkrov
  • Jednou z nosných tém bola aj ekológia

V piatok 5. júla sa v novej budove Slovenského národného divadla konal jubilejný 10. ročník TEDxBratislava. Pre účastníkov boli pripravené štyri bloky, ktoré začali o deviatej ráno trvali a takmer do siedmej večer. Okrem hlavného programu sa konali aj sprievodné diskusie so spíkrami a súťaže. Vyhrať sa dala aj vstupenka na nasledujúci 11. ročník.

TEDx je celosvetový fenomén, ktorý sa sústreďuje na aktuálne témy a ľudí, ktorí dokážu nielen inšpirovať, ale aj motivovať svoje okolie. Výnimkou nie je ani jeho bratislavská verzia. Témou festivalu bola voľba medzi srdcom a mozgom. Medzi týmito dvoma životne dôležitými orgánmi si si mohol pomyselne vybrať už pri vchode do novej budovy SND.

Aktuálne témy a bezodpadovosť

No ďalšou z nosných tém 10. ročníka sa stala aj ekológia. Okrem spíkrov, ktorí sa tejto téme venovali vo svojich príspevkoch a prezentáciách, sa o bezodpadovosť snažili aj organizátori podujatia. Účastníkov vyzvali, aby priniesli nepotrebné šálky a v priestoroch ponúkali ekologické poháre. V celom priestore boli koše na triedenie odpadu, ale aj nádoby, ktoré boli určené na kompost.

Organizátori teda splnili to, čo avizovali na svojej webovej stránke: „Chceme, aby takmer tisícka ľudí na TEDxBratislava 2019 zažila event bez odpadu. Už dlho sa snažíme eliminovať neekologické materiály a tento rok to dotiahneme do úplného detailu. Pripravená bude Tatranská minerálka v sklenených fľašiach aj výdajných bareloch, džbány s vodou a limonádami, bublinky vyrobíme v reusable fľašiach Soda stream a čerstvé smoothies Froosh Slovakia v sklenených fľašiach.“ 

Šetrným spôsobom opäť vyrobili aj tričká s motívom od Rudolfa Letka z Go Bigname. Tričká tlačili na počkanie, vďaka čomu sa vyhli zbytočnému plytvaniu. Vyrobili len toľko kusov, koľko bolo objednávok. Tričká vyrobené z organických vlákien spĺňajú ekologické i sociálne kritériá výroby. O potlač tohto ročníka sa postarali v tlačiarni MERCHYOU. Jedno tričko si pritom návštevník mohol zakúpiť za 15 eur.

https://www.instagram.com/p/BzgItzmIxCr/

Menia k lepšiemu novú genráciu

TEDx Bratislava predstavil v rámci programu niekoľko zaujímavých osobností. Britský biológ Dave Goulson sa zaoberal témou hmyzej apokalypsy a tým, ako môžeme rapídne zvyšujúcu sa úmrtnosť hmyzu zvrátiť. Túto tému pre vás spracujeme už v najbližších dňoch v samostatnom článku. Ekológii a deťom sa venovala aj riaditeľka a zakladateľka enviromentálnej školy Venus Jahanpour. O tom, že čítanie nie je len o vzdelávaní sa, ale dokáže nás a naše deti zmeniť k lepšiemu, porozprával Tibor Hujdič. O pohybe a jeho vplyve na mozog hovoril terapeut zo Škótska Andrew Dalziell.

https://www.instagram.com/p/ByFyOE0CdVy/

O vzájomnej pomoci

Okrem nich na okrúhlom červenom koberci vystúpil aj islandský dobrovoľný záchranár Atli Már Hreggviðsson, ktorý sa zo dňa na deň rozhodol zachraňovať ľudí – len preto, že mohol. Téme vzájomnej pomoci sa venoval aj český žurnalista Martin Ondráček, ktorý prezentoval projekt Ježíškova vnoučata. Ten pomáha plniť vianočné priania starým a opusteným ľuďom umiestneným v domovoch dôchodocov a ďalších zariadeniach.

https://www.instagram.com/p/Bypppx9oekO/

O prírode vôkol nás

O zaujímavú prezentáciu sa postaral aj úspešný slovenský dizajnér Dodo Dobrík a dôležitosťou zelene v mestách sa v príspevku zaoberala urbanistka Milota Sidorová. O konfrontácii a dôležitosti diskusie s oponentmi hovoril novinár Braňo Dobšinský. Tému strácajúcej sa architektúry a technických pamiatok otvoril Martin Lipták z Čiernych dier.

https://www.instagram.com/p/BzBIwgxogNZ/

Osobné príbehy úspešných žien

O osobné príspevky sa postarali dve ženy – konzultantka Barbara Lisá a Valentína Sedileková. Obe sa zaoberali citlivými témami. Zatiaľ čo Valentína s návštevníkmi zdieľala svoje skúsenosti s anorexiou a upozornila na skutočnosť, že na celom území Slovenska sa nachádza len 5 lôžok pre pacientov s poruchou príjmu potravy. Barbara verejne otvorila tému neplodnosti. Okrem lekárskeho prístupu, ktorý s postihnutými pármi zaobchádza necitlivo a bez rešpektu k súkromiu, sa musela vyrovnávať aj s odcudzujúcimi reakciami okolia.

https://www.instagram.com/p/ByVW9tfCvkY/

Sprievodný program

Vystúpenia spíkri doplnili o zaujímavé diskusie v Lucron Štúdiu a vybrali knihy do TEDx kníhkupectva, ktoré pripravilo vydavateľstvo Slovart. K prestávkovým aktivitám patrila záchrana ľudského života s Rescue a navštevníci mohli na vlastnej koži pocítiť, aký je život so zdravotným hendikepom vďaka HandCubeKeys.  Vytočiť šťastie sa dalo s Curaproxom a preveriť svoju imunitu voči trolom pomohli ľudia z Dobrej Krajiny. TEDxBratislava 2019 sľuboval, že jeho desiaty ročník #budetotosviatok a nielen vďaka dátumu skutočne bol.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá