História nás učí, že všetko inovatívne bolo najskôr nazývané nezmyslom
- Keď si niekto pred 50 rokmi dovolil povedať, že počítače budú nevyhnutnou súčasťou života každého človeka, zrejme zožal posmešky a neveriace pohľady.
- Keď si niekto pred 50 rokmi dovolil povedať, že počítače budú nevyhnutnou súčasťou života každého človeka, zrejme zožal posmešky a neveriace pohľady.
Najúspešnejší „startup“ histórie
Nové vynálezy sú veľakrát pre verejnosť len akési „hračky“. Nevidia ich potenciál a možnú budúcnosť. Keď si niekto pred 50 rokmi dovolil povedať, že počítače budú nevyhnutnou súčasťou života každého človeka, zrejme zožal posmešky a neveriace pohľady.
Počítače boli z počiatku tiež len hračky, v ktoré ľudia neverili.
Vývoj počítačov napredoval rýchlo, do dnešnej podoby sa začali vyvíjať približne pred pred 50 rokmi. No to už začínala ich 3tia generácia.
Čo tomu predchádzalo?
Takzvaná „počítačová doba kamenná“.
foto:joernluetjens.de
- Za predchodcu PC sa považuje abakus, je to doska vyrobená z dreva alebo hliny s malými jarčekmi , v ktorých sa posúvali kamienky. Slúžila na uľahčenie počítania, vznikla približne 3000 rokov pred našim letopočtom. Zaujímavosťou je, že sa dodnes používa v Japonsku.
- Neskôr sa vyvinulo počítadlo Napierove kosti (po roku 1600). Umožňovali násobiť a deliť, ale dá sa pomocou nich zistiť aj druhá odmocnina.
- Nasledoval vynález počítačových hodín (r. 1623). Využíval ozubené kolieska, ktoré pochádzali z hodín a preto tento názov. Slúžil na na sčítavanie a odčítavanie šesťciferných čísel.
- Neskôr vznikol prvý programovateľný tkací stroj(r. 1801) a diferenciálny analyzátor (r. 1930), ktorý si dokázal poradiť s diferenciálnymi rovnicami s osemnástimi nezávislými premennými.
Začína 0. Generácia.
foto: wikipedia.org, počítač typu Z
- Boli to elektromechanické počítače.
- Za prvý elektromechanický počítač sa považuje Z1. Bol veľký ako celá izba, pracoval v dvojkovej sústave a dokázal si poradiť s číslami s pohyblivou rádovou čiarkou. Program sa do počítača zavádzal pomocou diernej pásky. Vznikol v roku 1936.
- Nasledovali počítače Z2(1941), Z3(1942) a Z4(1943)
- Bol zostrojený Mark 1 (1943) a Mark 2(1947)
Boli to obrovské a hlučné stroje, ktoré sa museli chladiť ladom. Konkrétne Mark 1 mal dĺžku 10,6 metra a výšku 2,6 metra, vážil 5 ton, bol zhotovený z 800 000 súčiastok a obsahoval 800 km drôtu. Viete si také niečo predstaviť používať na prácu v dnešnej dobe?
1. generácia
foto: wikipedia.org, Mark2
- Prvé počítače s elektronickou súčiastkou, takzvanou vákuovou elektrónkou.
- Vznik plne elektronického počítača s názvom ENIAC. Tento počítač mal rozlohu 140 metrov štvorcových, vážil takmer 40 ton, obsahoval 18 000 elektrónok, 1 500 relé, 10 000 kondenzátorov, 7 000 odporov. Mal spotrebu energie vysokú ako jedna menšia dedina a musel byť chladený dvoma leteckými motormi. Znova nič, čo by sme si vedeli predstaviť doma v
2. generácia
foto: wikipedia.org
- Polovodičový tranzistor sa stal základom pre 2. generáciu počítačov.
- V roku 1953 Firma IBM začala úspešne predávať prvý masovo vyrábaný počítač IBM 650 (predala 1 800 kusov). Tu už sme si s veľkosťou a váhou polepšili, vážil „iba“ 900 kg a v základnej výbave pozostával z troch samostatných jednotiek, konzolová jednotka, napájacia jednotka a čítačka diernych štítkov.
- 1954 bol prelomový rok, mono-kryštalické tranzistory sa nahradili oxidom kremíka. Týmto krokom sa tranzistory stali oveľa lacnejšie a nadobudli tiež oveľa menšie rozmery (od pár centimetrov, až po niekoľko milimetrov).
- Počítače Tradic, IBM 702, SAPO (československý PC).
- 1958 vznikla prvá počítačová hra SpaceWar.
- Firma IBM predstavila dva veľmi úspešné typy počítačov. IBM 1401 pre obchodné využitie (predalo sa ich okolo 10 000).
- 1960 spoločnosť DEC predstavila prvý mini-počítač PDP-1 (Programmed Data Processor-1). Bol to prvý počítač štandardne vybavený grafickým displejom. Tak tu sa konečne dostávame ku verzii, ktorú by sme si vedeli predstaviť doma.
Týmto sme si prešli to najdôležitejšie z histórie a na rad prišiel už vývoj počítačov ako ich poznáme dnes. Nasleduje tretia, štvrtá a piata generácia. Toto sú generácie ktoré v podstate používame dnes.
3. generácia
- Počítače tretej a vyšších generácií sú vybudované na integrovaných obvodoch, ktoré na svojich čipoch integrujú veľké množstvo tranzistorov.
- Počas tretej generácie počítačov vznikli programátorke jazyky ktoré sa využívajú dodnes (BASIC, PASCAL).
4. generácia
- mikroprocesor
- lavínovité rozšírenie osobných a domácich počítačov. Mikročip alebo mikroprocesor vykonáva milióny operácii za sekundu.
- V roku 1981 firma IBM vstúpila na trh mikropočítačov s osobným počítačom IBM PC (PERSONAL COMPUTER)
5. generácia
- Toto je dnešná generácia, všetko čo vidíte v obchodoch, doma a vo svojom okolí.
6. generácia
- Generácia budúcnosti, umelá inteligencia.
Tak ako počítače za pár rokov vyrástli v produkt, bez ktorého si nevieme predstaviť život, tak aj tvoj nápad, ktorý je dnes odsudzovaný alebo nepochopený môže byť úspešný. Môžno práve startup, na ktorom pracuješ sa stane neoddeliteľnou súčasťou života presne ako PC.
Pokiaľ si myslíš, že úspech PC bolo čisté šťastie, pozri sa do histórie a zistíš, že takýchto vynálezov bolo viac.
Za posledných 50 rokov to sú napríklad kontaktné šošovky. Ich vynálezca Otto Wichterle to nemal vôbec ľahké a dnes ich pritom už používa celý svet.
Samozrejme vznikli aj vynálezy, ktoré si svoje uplatnenie nenašli.
V priebehu rokov vznikli rôzne vtipné vynálezy.
Ako napríklad plavky z dreva ktoré vznikli koncom dvadsiatich rokov minulého storočia.
foto: dailymail.co.uk
Alebo izolátor, ktorý vznikol v roku 1925 s cieľom donútiť jeho nositeľa, aby sa viac sústredil na prácu. Izolátor obmedzoval jeho sluch a zrak, aby videl len to, čo má pred sebou. Aby sa v maske pracant neudusil musel sa do nej čerpať kyslík.
foto: strangerdimensions.com
zdroje: medium.com, strangerdimensions.com, dailymail.co.uk,pc-history.org, history.com, zdroj titulnej fotografie: nintendonews.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy