Víťazi Slovak Press Photo 2018: Dnes už dobrú fotku spravíš aj mobilom. Záleží na tom, čo fotíš, nie čím
- Tomáš Benedikovič, Boris Németh a Róbert Barca sú reportážni fotografi. Sú tým najlepším, čo na Slovensku máme
- Fotia veci, udalosti a miesta, ktoré sú neuveriteľné a v mnohom absurdné. Dôležité je, že hýbu spoločnosťou
- Stretli sa na Pohode a povedali ľuďom prečo robia to, čo robia
- Tomáš Benedikovič, Boris Németh a Róbert Barca sú reportážni fotografi. Sú tým najlepším, čo na Slovensku máme
- Fotia veci, udalosti a miesta, ktoré sú neuveriteľné a v mnohom absurdné. Dôležité je, že hýbu spoločnosťou
- Stretli sa na Pohode a povedali ľuďom prečo robia to, čo robia
Minulý rok vystavili 310 autorských fotografií, čo je zatiaľ úplne najviac. Všetky pokryli práve tie dôležité témy, nad ktorými by sa mali ľudia zamyslieť a ktoré by si mali všimnúť. Slovak Press Photo je súťaž obrazovej žurnalistiky, ktorá prináša svedectvo o tom, čo sa aktuálne deje v spoločnosti. Je to teda súťaž reportážnej a dokumentárnej fotografie nielen pre slovenských, ale aj zahraničných fotografov a filmárov.
Do súťaže sa fotografi hlásia sami. Porota má medzinárodné zloženie a všetko sú to ľudia z najprestížnejších svetových denníkov, fotografi, pedagógovia a editori.
Ocenenia sa udeľujú v 11 kategóriách. Na Pohode sa stretli 3 víťazi Slovak Press Photo 2018 – Tomáš Benedikovič, Boris Németh a Robert Barca. Rozprávali príbehy, ktoré za ich fotografiami stoja.
„Majú spoločné to, že sú messengermi toho, čo sa deje v spoločnosti a sú toho účastní,“ hovorí riaditeľka nadácie Slovak Press Photo Jana Garvoldtová.
Vizuálne umenie je veľmi subjektívne. Preto je super, keď sa s človekom, ktorý stojí za objektívom stretneš a zistíš, akými očami sa pozerá na svet. Novinárska fotografia spracúva náročné témy, ale nie vždy musí. Ide skôr o to, aby preniesla zážitok od fotografa k tebe. Fotografia je médium. A ľudia sa na ňu radi pozerajú.
Tomáš Benedikovič fotí pre Denník N. Vďaka tomu,že získal hlavnú cenu na Slovak Press Photo 2018, zorganizoval svoju prvú výstavu fotografií. V jeho výbere sa nachádzajú aj fotografie zobrazujúce životné prostredie v nie príliš dobrom stave. Ekológia je predsa len téma, ktorú treba dokumentovať, fotografovať, prijímať a vyhodnocovať ako alarmujúcu.
https://www.instagram.com/p/BzfCdqiIjnj/
Tomáš však tieto fotografie spravil na žiadosť redakcie, nebolo to z vlastnej iniciatívy. „Odvtedy ale separujem odpad. Keď som videl tie haldy, cítil ten zápach a zistil, že viac ako 80 percent by tam nemuselo byť, keby sme triedili do tých troch sáčkov, začal som to robiť. Každému odporúčam ísť na skládku,“ povedal Tomáš pre Startitup.
Jeho víťaznou bola fotka z protestov Za slušné Slovensko. Svetlá z mobilov nahradili sviečky. Novodobý November ’89. „Keď sme vybrali víťaznú fotografiu, hovorili sme o tom, že práve tie svetlá z námestí sú symbolom nádeje,“ hovorí Jana Garvoldtová.
Róbert Barca má 26 rokov. Vyhral s fotografickou sériou Sme v tom sami v kategórii Talent roka. Tá vznikla počas jeho ročného študijného pobytu na univerzite na severe Dánska. Fotil svojho kamaráta a bola to prvá jeho osobnejšia téma. Predtým fotil skôr dokumentaristicky v Turecku a v Číne. Napriek všetkému si myslí, že je super ostať žiť na Slovensku.
„Je to treba. Túto krajinu musíme dať dokopy my. Nikto iný to za nás neurobí. Ale na to, aby človek mohol spoznať vlastnú krajinu, musí cestovať, inak nemá referenčný rámec,“ hovorí Robert.
Róbert je reportážnym fotografom. Byť súčasťou náročných spoločenských zmien, cestovať na miesta, ktoré sú zaujímavé, ale v mnohom nebezpečné, toto tí fotografi robia.
„Je veľmi veľa fotografov, ktorí riskujú a zbytočne. Je treba mať na pamäti riziko a rozlišovať, čo sa oplatí a čo nie. Myslím si, že sa za fotografiu a za reportáž, ani keby to bola najlepšia fotka na svete, neoplatí umrieť,“ dodal R. Barca.
Boris Németh fotí primárne pre časopis .týždeň. Veľa cestuje a jeho fotografie môžu vyzerať ako totálne absurdity. Vyhral v kategórii Aktualita, Každodenný život a Reportáž.
„Boris vyhráva stále. Je to jeden z najoceňovanejších fotografov na Slovensku,“ vyjadrila sa o Borisovi Némethovi Jana Garvoldtová.
Dnes je obrovský pretlak fotografie a fotografov. Fotí sa všade a všetko. „Mám pocit, že fotograf je už teraz každý. Fotky máš na Facebooku, na Instagrame. Ale nie každý dokáže vo fotografii vytvárať príbehy,“ hovorí.
Boris o svojich fotografiách dokáže hovoriť veľa a zážitkovo. Hoci má ateliér v Novej Cvernovke , najradšej fotí mimo neho. Necíti sa byť fotografom. Hovorí si ilustrátor.
https://www.instagram.com/p/Bmdqks3gXPk/
Na Slovensku je veľmi ťažké predávať fotografiu. „Nemáme tu kurátorov, lebo tí predávajú a navyše – povedomie u kultúre na Slovensku je veľmi slabé. Paradoxom je, že kultúra vlastne vytvára to, čo sme,“ povedal pre Startitup Boris.
Fotografie Tomáša, Borisa a Róberta si môžeš pozrieť v priestoroch Slovak Press Photo, ale aj na ich sociálnych sieťach, kde všetky informácie o výstavách a novinkách priebežne aktualizujú.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy