Gábor Bindics sa snaží vrátiť život na bratislavské námestia
- S Gáborom Bindicsom sme sa porozprávali o projekte Sadni si, ale aj o ďalších plánoch v rámci Bratislavy
- Bindics je súčasťou tímu primátora Bratislavy Matúša Valla
- Stojí za projektami KC Dunaj a Stará tržnica
- Jeho ďalším plánom je rekonštrukcia legendárnych bratislavských kúpeľov Grössling
- S Gáborom Bindicsom sme sa porozprávali o projekte Sadni si, ale aj o ďalších plánoch v rámci Bratislavy
- Bindics je súčasťou tímu primátora Bratislavy Matúša Valla
- Stojí za projektami KC Dunaj a Stará tržnica
- Jeho ďalším plánom je rekonštrukcia legendárnych bratislavských kúpeľov Grössling
Gábor Bindics bol súčasťou niekoľkých projektov, ktoré do zabudnutých priestorov Bratislavy vrátili život. Okrem Starej tržnice, ktorá v súčasnosti patrí medzi najaktívnejšie časti Starého mesta, stál aj pri zrode projektu KC Dunaj. V Prahe „oživoval“ strechu Lucerny a v Budapešti mal na na starosti oživenie námestia Rákoczi tér.
Aktuálne sa snaží vrátiť život na bratislavské námestia a vybudovať verejný priestor prostredníctvom projektu Sadni si a iniciatívy Živé námestie.
Patríte k iniciatíve Živé námestie, ktorá sa snaží prebudiť spoločné priestory v meste. Ako táto idea vznikla?
S pretvorením priestoru sme začali zaoberať v roku 2016 a spoločne začali pripravovať projekt Živé námestie. Princíp a idea vznikla počas toho, keď sme videli, že zrazu je za dverami tržnice úplne iný svet. Mali sme koncert Johna Malkovicha a herec si chcel ísť sadnúť na námestie. V priestore sa zrazu odohrávala jedna obrovská a veľmi nepríjemná hádka, ktorá skoro prerástla do bitky dvoch skupín. Toto všetko sa odohrávalo okolo obeda. Vtedy sme začali riešiť, že môžeme v tržnici organizovať čokoľvek, keď to okolie vo výsledku nebude fungovať na tej istej úrovni.
V Starej tržnici kedysi nebolo nič. Dnes je toto miesto určitým spôsobom centrum diania v Starom meste. Ako ste sa zapojili do ozdravných aktivít verejného priestoru v začiatkoch?
Ako Stará tržnica sme oslovili partnerov SGI, ktorí robia odkaz pre starostu, 2021 Architektov a Labak. Povedali sme si, že dáme dokopy štyri subjekty a vytvoríme projekt pre Námestie SNP a Kamenné námestie. Súčasťou je aj priestor Rajskej, alebo Klobučníckej ulice. Toto bol prirodzený začiatok Živého námestia. Medzitým sa zmenila situácia a Matúš Vallo nás do svojich projektov prizval, pretože chcel aby sme naďalej pokračovali v iniciatíve. V súčasnosti je pod Metropolitným Inštitútom Bratislavy pracovná skupina, ktorá sa tomuto projektu venuje.
Na projekt voľného sedenia reagujú aj starší ľudia. Mali ste v podvedomí aj ich, alebo len mladšiu „cieľovku“?
Vôbec sme to takto necielili. Nám išlo o to, aby ho Bratislavčania začali vnímať ako svoj, pretože vtedy si viete povedať, že sa ten verejný priestor začína preklápať na pozitívnu stranu. Keď tam vidíte rodiny s deťmi, starých ľudí, mladých, ale aj cudzincov.
Ja som to zažil v ďalších metropolách Európy, kde sa vo verejnom priestore hrajú spoločenské hry, môžete si posedieť a dať si drink. V Bratislave je málo funkčných verejných priestorov, ktorými by ľudia len neprechádzali, ale trávili v nich čas. Verejný priestor musí byť inkluzívny, bezpečný, ale nesmiete ho úplne regulovať. Musíte zabezpečiť základné atribúty, ako svetlo, aby priestor bol prehľadný a inkluzívny.
V rámci prieskumu som si prezerala diskusie na sociálnych sieťach a všimla som si veľa negatívnych príspevkov, ktoré projekt Sadni si vnímajú len ako podporou Starej tržnice – vášho projektu. Ako to vnímate vy?
S týmito reakciami som sa stretol aj ja. Treba si uvedomiť, že pred dvoma rokmi na Námestí SNP nebolo nič a ten priestor bol úplne mŕtvy. Ja osobne som proti tomu, aby tam tie podniky mali terasy. Nie som zástancom terás, ktoré sú vysunutým súkromným priestorom. V rámci našich snáh by to bolo kontraproduktívne. Preto sme sa rozhodli pre voľné sedenia a projekt Sadni si a plánujeme aj rozšírenie o projekt Zahraj sa. Stoly by sme do budúcnosti radi obohatili o hracie elementy a veríme, že sa nám to podarí.
Pred týždňom ste odhalili Komenského námestie, ktoré je potreté zelenou farbou. Aké máte s týmto miestom plány?
Farba by mala spôsobiť to, aby ľudia začali tento verejný priestor vnímať. Aktuálne pretvárame parkovisko na nový verejný priestor. Pracujeme na jeho dočasnom využití. Chceme odskúšať limity priestoru a zároveň zbierať pripomienky od ľudí z okolia.
Na základe týchto reakcií Metropolitný inštitút do konca roka vyhlási architektonickú súťaž. Budeme tam mať program pre deti, premietanie filmov, tango tančiarne, pridávame Sadni si, stromy do mobilných kvetináčov, pojazdnú kaviareň a streetfood. Hlavná myšlienka Komenského námestia je, aby sme priestor s menším zásahom posúvali dopredu a to aj v čase, keď ešte nevieme, akú má mať výslednu podobu.
Čítaj viac>>Vallo vysadí v Bratislave do 3 rokov tisíce stromov. Zeleň by mala dostať každá ulica
V ktorých priestoroch plánujete využiť projekt Sadni si?
V rámci Starej tržnice má byť tento projekt len katalyzátorom. Určite ho chceme posunúť ďalej aj na Kamenné námestie a do Medickej záhrady. Pre nás sú rozhodujúce priestory a nie prevádzky, ktoré sa tam nachádzajú. Snažíme sa predĺžiť dosah historického centra.
S negatívnymi reakciami sa stretli aj vaše zásahy do parkovacích možností v centre. Prečo vás „hnevajú“ parkoviská?
Vôbec ma nehnevajú parkoviská, ale treba povedať, že autá vytvárajú fyzickú aj mentálnu bariéru. Pri tvorbe projektu Živé námestie bolo aj pre nás prekvapivé, kto všetko parkuje na námestí. Na konci dňa navrhujeme zrušiť 120 miest na námestí tak, že nezrušíme ani jedno miesto pre rezidentov a pre verejnosť. Dokonca sa podarilo vytvoriť parkovacie miesta pre nemocnicu. Podľa našich čísel vieme vytvoriť verejný priestor len za pomoci presunu áut na iné miesta. Verejné priestory sa snažíme vyčistiť a odstrániť na nich bariéry.
Chceme vytvoriť tzv. stretávacie body. Príkladom je Stará tržnica, kde sa vďaka podujatiam a trhom vytvoril stretávací bod, ktorý nie je turistický, ale nie je ani úplne lokálny. Toto by sme radi dosiahli aj na ďalších miestach.
Zostane projekt Sadni si pred Tržnicou?
Predpokladám, že Sadni si, sa bude ako projekt prirodzene posúvať v priestoroch ďalej. Preto si nemyslím, že pred Tržnicou zostane dlhodobo. Keby som to mal odhadnúť, tak by som povedal, že Námestie SNP bude o dva roky pocitovo úplne iný priestor s inými potrebami.
Problematické reakcie smerujú aj na adresu Kamenného námestia. Ako to vnímate vy?
Ak by ste sa pozreli na čísla, tak problematický vôbec nie sú ľudia bez domova. Verejný priestor je pre každého, kto nevyvoláva konflikty a nenecháva za sebou odpad. Ak je to funkčný verejný priestor, tak si tam každý nájde svoje miesto. Takto sa stal pri priestore Starej tržnice maskotom Džepeto, ktorý ovláda niekoľko jazykov. Týchto ľudí nie je správne vylúčiť. Vylúčiť treba ľudí, ktorí vytvárajú konflikty.
Aké sú ďalšie plány s týmto priestorom?
Kamenné námestie v dnešnej podobe ešte nie je pre všetkých, ale snažíme sa všetky nedostatky vyriešiť za pomoci elementov, ktoré tam ľudí prilákajú. Hovoríme o prehľadnosti priestoru, správnom osvetlení a zrušení parkoviska, ktoré do istej miery neprehľadnosť spôsobuje. Rovnako sa snažíme vyriešiť aj tieň, ktorý je na otvorenom priestranstve nevyhnutný.
Ako pristúpite k ďalšej revitalizácii Kamenného námestia?
Najtransparentnejšou formou je podľa môjho názoru súťaž. My si uvedomujeme, že tam treba viac zelene. Ďalej treba viac prepojiť pešie ťahy, ktoré sú v súčasnosti bariérové. Potrebujeme definovať povrchy, ktoré budú ideálne s ohľadom na klimatické zmeny, ale aj pre rodiny s deťmi, a budú vyhovovať naozaj rôznym cieľovým skupinám na tomto území. To by mala zaistiť práve súťaž.
My vieme, že tieto zmeny ovplyvnia toto námestie možno na desiatky rokov. Zároveň určitý čas bude trvať aj súťažná, projektová fáza a realizácia. Preto sa snažíme prinášať rýchle riešenia, ktorých časť sme už v priestore aplikovali. Snažili sme sa priestor vyčistiť.
Vy ste už kus práce na tomto námestí odviedli. Vedeli by ste zhrnúť, čo ste zatiaľ vyriešili?
Určitý posun je viditeľný už dnes. Podarilo sa nám vyčistiť námestie od čiernych stavieb a od bariér v priestore. Námestie pred Tržnicou je malým príkladom, že osvetlenie a sedenie okolo stromov, ktoré nevytvárajú bariéru, vedia prinášať okamžitý výsledok.
Je ešte dôležité spomenúť lokálnu správu. Je to dvojica správcov, ktorí sú denne 10 hodín na námestí a odovzdávajú nám podnety, ktoré sa týkajú pokazených a nefunkčných vecí. Je to pomerne neviditeľný, ale výrazný posun na tomto území.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy