Chcel si užívať život v luxuse, skončil vo väzení. Teraz píše blog a chce vydať knihu
- Prvýkrát bol za ilegálnu činnosť zatknutý, keď mal 21 rokov. Dostal 15 mesiacov nepodmienečne a dva výkony trestu
- Z väzby je na slobode mesiac a za jeho príbehom hľadaj predovšetkým morálny odkaz
- Jeho blog je pre neho akousi psycho-očistou. Zárobkový rozmer je vedľajší
- Prvýkrát bol za ilegálnu činnosť zatknutý, keď mal 21 rokov. Dostal 15 mesiacov nepodmienečne a dva výkony trestu
- Z väzby je na slobode mesiac a za jeho príbehom hľadaj predovšetkým morálny odkaz
- Jeho blog je pre neho akousi psycho-očistou. Zárobkový rozmer je vedľajší
Má 24 a za sebou príbeh z knihy džunglí. Život bohatého človeka, nad bežným priemerom, nočné párty, bohapusté záťahy a zárobky, o ktorých sa ti ani nesnívalo. Potom bohémske nákupy a rozhadzovačné mystérie. Také niečo evidentne nemohlo ostať bez povšimnutia. Právny lakmus a vyššia moc zaúradovali a vo svojich 21 rokoch sa dostal do väzenia. Tam začal písať príbehy, ktoré plánuje vydať knižne.
S ľuďmi z väzenia sa chce stretnúť každý. Sú v podstate atrakciou. A ich príbehy lákajú tiež. Možno ani nie to pozadie, ktoré sa skrýva za zatknutím, ani nie životy väznených, ale skôr návrat. A zaradenie sa do reálneho života. Dá sa to vôbec? Mladý bývalý väzeň to skúša už mesiac.
Presne viem, prečo sa to stalo
V roku 2018 bolo na Slovensku podľa štatistiky vyhotovenej Ministerstvom vnútra SR spáchaných viac ako 60-tisíc trestných činov. Z toho bola viac ako polovica objasnená. V prípade 24-ročného Bratislavčana šlo o skutok , ktorý spadá do špeciálnej kategórie majetkovej kriminality a konkrétne sa jedná o trestné činy proti majetku.
Mladík bol obvinený za prečin neoprávnenej výroby a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty podľa § 219 odsek 1 Trestného zákona. Podozrenia, sledovanie a s tým spojené trestné stíhanie prebiehali dlhšie. Obvinenie bolo v podstate otázkou času.
„Sledovali mi účty a tresné oznámenie bolo na mňa vznesené už dlhšie, no napriek tomu som páchal ďalej a prokurátor podal návrh na väzobné stíhanie,“ začal mladý Bratislavčan. Jeho príbeh nie je ničím špecifický. Ročne končia vo väzení stovky mladých ľudí s podobným krimi pozadím.
Psychológia za tým celým je však patologickejšia. Čím mladší človek sa v takejto situácii vyskytne, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa jeho život, správanie a celá morálka otočí o 180 stupňov. Vnímanie seba samého odlišným spôsobom a psychologická očista sú veľmi bežným výsledným efektom.
Náročný je však skok, kedy sa z maximálne zážitkového prostredia a života plného podnetov, dostávaš medzi mantinely, ktoré ťa obmedzia v podstate vo všetkom. Je ti znemožnený kontakt s rodinou, priateľmi, známymi. Potom prichádzaš do reálnej väzenskej cely a platia tu pravidlá ako z iného vesmíru.
https://www.instagram.com/p/B0RsTggiH0o/
Keď Gucci prestane mať význam
Väzenie ťa naučí. Záleží podľa toho, do akej nápravnej skupiny a úrovne stráženia sa dostaneš. Rozdelené sú do troch diferenčných skupín – A, B, C. Najhoršie prípady hľadaj práve v „céčku“. Tvoria sa však aj skupinky a výnimočne sa vytvárajú priateľstvá. Väčšinou v každej z diferenčných skupín.
„Jedna vec je s človekom hrať karty a rozprávať sa a druhá vec je veriť mu. Ak si priateľa nájdete vo väzení, tak na slobode bude priateľstvo ešte silnejšie. Ja sám mám pár priateľov z väzenia,“ hovorí bývalý väzeň.
On začal písať blog. Ale najprv si založil konto na Instagrame, kde zverejňoval svoje myšlienky. „Mládež sa snažím držať ďalej od páchania trestnej činnosti. Samozrejme to aj pomáha. A svojim spôsobom ma robí šťastným to, že to zo seba viem dostať,“ dodáva.
Morálna a etická osveta je v tomto prípade namieste. Príbeh a emócia predávajú. O živote z druhej strany mreží si prečítaš rád. Najmä, keď sa ocitneš na hrane a začneš tak trochu tušiť, čo je v živote reálne dôležité.
A na rad prichádza kniha. Tá by mala mať podľa jeho slov až tri časti. Plán je jasný. A už sa píše prvý diel. „Bude o tom, ako ma vlastne prvýkrát zadržali. Od začiatku a až po koniec trestu. Čiže celý priebeh, príbeh a všetky detaily. Druhá časť bude o mojom druhom treste a inom ústave, kde som trest vykonával. A tretiu časť by som rád spravil o mojom živote pred tým. Keď som vlastne ešte trestné činy len páchal,“ hovorí mladík.
Toho, že by hlavne jeho posledná kniha mohla slúžiť ako návod, ako krok po kroku trestnú činnosť doviesť do zdarného konca, sa nebojí. Stopkou by mal byť pre všetkých hlavne rezultát. Že ti to jednoducho nikdy neprejde. Že ťa čakajú extra ťažké chvíle a hlavne sa z uzavretého väzenského sveta, ktorý je v podstate akýmsi vákuovým vesmírom, jedného dňa v lepšom prípade dostaneš. A aj s tou nálepkou.
https://www.instagram.com/p/B0MRQ42ip3q/
Reálny život s nálepkou „väzeň“
Ešte presne nevie, v akom náklade by mala kniha vyjsť. Isté je však to, že ju chce vydať na vlastné náklady. „Podporí ma aj rodina, ale financie si chcem hlavne našetriť. Nejde mi o to, aby som na knihe zarobil. Ide mi o to, aby môj príbeh ľudia čítali,“ informuje nás mladík.
Marketing si rieši v podstate na Instagrame. Chce sa zamerať na mladšiu generáciu. Pre nich by to mal byť predovšetkým zdvihnutý prst. Pokiaľ však knihu v ruke nedrží a nedokáže ju dať ľuďom fyzicky prečítať, nikoho na promo neoslovuje.
Po návrate z väzenia sa znovu zamestnal. Vo svojej pôvodnej práci. Počas výkonu trestu mu zamestnávateľ na základe dobrých pracovných vzťahov jednoducho prerušil výkon práce na dobu neurčitú. Nálepka tam však stále je.
Priatelia sa pýtajú, alebo sa ani nepýtajú a majú na všetko jasný názor. Lebo nejde o nespravodlivo odsúdeného. Príčina zločinu je hmatateľná, dôkazy na svete a človek si odsedel. Na príchod domov sa ale pripraviť nedá. Nastúpil do väzenia s minimálnym stupňom stráženia. V praxi to znamená asi toľko, že si obklopený podvodníkmi a agresívnymi ľuďmi.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti