Za 12 hodín vysadili 350 miliónov stromov. Je to najviac v histórii spoločného sadenia

  • Vysadili stromy, naplnili svetový rekord a odďaľujú klimatické zmeny
  • Kvôli výzve zatvorili aj niektoré verejné inštitúcie. Chceli umožniť zamestnancom zapojiť sa
  • Ruku k dielu priložil aj etiópsky premiér Abiy Ahmed
ethiopia
Unsplash
  • Vysadili stromy, naplnili svetový rekord a odďaľujú klimatické zmeny
  • Kvôli výzve zatvorili aj niektoré verejné inštitúcie. Chceli umožniť zamestnancom zapojiť sa
  • Ruku k dielu priložil aj etiópsky premiér Abiy Ahmed

Podľa vyjadrení miestnej vlády sa v Etiópii za jeden deň vysadilo 350 miliónov stromov.  Národná zelená iniciatíva sa rozrastá a zapojili sa do nej dobrovoľníci z celej krajiny. Nielen, že svoje skúsenosti a úspechy šíria ďalej, nabádajú zároveň ľudí, aby fungovali podobným spôsobom.

Do výzvy prispeli aj vrcholní vládni predstavitelia a dali o sebe vedieť krajanom aj svetu na sociálnych sieťach. Etiópsky minister Inovácií a technológie Getahun Mekuria na svojom verejnom Twitter profile uviedol, že za rekordných 12 hodín sa obyvateľom podarilo vysadiť presne 353 633 660 stromových sadeníc. O 22 dní by sa podľa jeho instagarmových slov mali obyvatelia Etiópie dozvedieť, či splnili svetový rekord, alebo nie.

Čítaj viac TU>> Za dva dni vysadili dobrovoľníci v Indii viac ako 110 miliónov stromov

https://www.instagram.com/p/B0fvXB4owBt/

 

Zatvorili pracoviská a pustili ľudí sadiť

Okrem toho, že dobrovoľníci z etiópskych radov sa do výzvy zapojili v rámci svojho voľného času, mali podobnú tendenciu aj pracovníci firiem, závodov,verejných inštitúcií a žiaci v školách. Vďaka masívnej kampani chcelo svojou účasťou prispieť čo najviac ľudí.

V rámci projektu Zelené dedičstvo, ktorej realizácia vznikla z popudu etiópskeho premiéra, sa z krajiny stáva líder v zelených aktivitách. Táto ti umožňuje mapovať situáciu, sledovať jednotlivé etiópske regióny a jednotlivé zmeny vo výsadbe.

Týmto spôsobom sa aj sleduje, ako sa darí resp. nedarí splniť iniciatívna kvóta, ktorú si vláda a krajinné ministerstvo hospodárstva stanovilo pri zakladaní projektu. Ich cieľom je totiž vysadiť v krajine od mája do októbra tohto roku viac ako 4 miliardy stromov. Zatiaľ sa im podľa vlastných slov podarilo naplniť viac ako polovicu predsavzatí.

https://www.instagram.com/p/B0f9iE2HNZN/

To, či úsilie Etiópanov sledujú aj administratívci z Guinessovej knihy rekordov ťažko povedať. Každopádne sa doposiaľ nikomu inému nepodarilo vytvoriť niečo podobné.

Projekt je stále v aktívnej fáze a  zalesňovanie Etiópie je pre krajinu dôležité nielen z hľadiska odvratu alebo spomalenia klimatických zmien. Africká charitatívna organizácia Farm Africa sa snaží veľmi iniciatívnym spôsobom pracovať s obyvateľmi a upozorňovať na zmeny najmä vo východnej časti krajiny. K projektu premiéra majú pozitívne ohlasy. Oni samotní sa usilujú šíriť osvetu naprieč Etiópiou, že malí farmári sú pre krajinu dôležití a mali by sadiť, produkovať a predávať viac.

Tým sa priamo úmerne zmierňuje chudoba v regiónoch a následne v krajine. Aj vďaka zámerom tejto africkej organizácie sa farmárske vidiecke rodiny zapájajú do rôznych projektov, spájajú sa s inými im podobnými v regiónoch náročných na život a budujú hospodárske, farmárske a lokálne pomoci rozvoja.

S rastúcou populáciou narastá aj farmárčenie. Musíme sadiť  a hospodáriť tak, aby sme pokryli potreby rastúceho obyvateľstva,“ vyjadril sa pre organizáciu Farm Afrika obyvateľ východoafrického štátu.

https://www.instagram.com/p/B0OgTUmA1-F/

Zdroj: Theguardian.com, Twitter.com, pmo.gov.et, farmafrica.org

 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá