Po novom môžeš lístok z vlaku z Trnavy použiť aj v bratislavskej mhd-čke

  • Trnava je od 1. augusta súčasťou IDS BK
  • Lístok z vlaku z Trnavy tak môžeš využívať aj na mestskú dopravu v rámci Bratislavy
  • Do budúcna by chceli do systému pridružiť aj mestskú dopravu v Trnave
Trnava (Wikimedia, Radovan Bahna)
Trnava (Wikimedia, Radovan Bahna)
  • Trnava je od 1. augusta súčasťou IDS BK
  • Lístok z vlaku z Trnavy tak môžeš využívať aj na mestskú dopravu v rámci Bratislavy
  • Do budúcna by chceli do systému pridružiť aj mestskú dopravu v Trnave

Patríš aj ty medzi množstvo ľudí, ktorí denne cestujú na trase medzi Trnavou a Bratislavou? Ako informoval Integrovaný dopravný systém Bratislavského kraja, tvoje presuny budú jednoduchšie. Železničná stanica Trnava sa totiž zapojila do integrovaného dopravného systému hlavného mesta, a to od 1. augusta. Cestujúci tak môžu pri doprave v Bratislave a Bratislavskom kraji využívať linky všetkých štyroch dopravcov, ktorí sú zapojení do IDS BK – Dopravný podnik Bratislava, RegioJet, Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko.

Z Trnavy do Bratislavy po novom

Čo teda zapojenie Trnavy do IDS BK znamená v praxi? Pri ceste z Trnavy si môžeš zakúpiť predplatné cestovné lístky, denné cestovné lístky a cestovné lístky na jednu cestu priamo na železničnej stanici v Trnave. Pri kúpe predplatného cestovného lístka nezáleží na tom, ktorý z dopravcov IDS BK vydal bezkontaktnú čipovú kartu. Lístky si môžeš zaobstarať aj v e-shope dopravcu IDS BK, ktorý cestujúcemu vydal bezkontaktnú čipovú kartu. Denné cestovné lístky a cestovné lístky na jednu cestu je možné zakúpiť si v mobilnej aplikácii IDS BK.

zdroj: Trnava (Flickr. Kurt Bauschardt)

Dopravný systém uvádza v tlačovej správe takýto príklad: „Cestujúci sa chce dostať z Trnavy do Ružinova. Na železničnej stanici v Trnave si zakúpi cestovný lístok s platnosťou na 9 zón (150 minút) a nastúpi na vlak (Os/REX) do Bratislavy. Na železničnej stanici v Bratislave s tým istým lístkom prestúpi na MHD a odvezie sa do cieľa svojej cesty v Ružinove.“

V Bratislave si môžeš lístok zohnať u ktoréhokoľvek zo zapojených dopravcov. Rovnako tak si môžeš lístok zakúpiť aj v e-shope dopravcu IDS BK, ktorý ti vydal bezkontaktnú čipovú kartu. Všetko potrebné vybavíš taktiež cez mobilnú aplikáciu. V regionálnych autobusoch Slovak Lines vie vodič vydať cestovný lístok s prípadným prestupom na vlak (Os/REX) do Trnavy. Cestovať môžeš aj na lístok z červeného automatu, jeho platnosť pritom musí byť 150 minúť a 9 zón.

Čipové karty a Bratislavská mesta karta

„Držitelia bezkontaktnej čipovej karty, ktorú im vydal Dopravný podnik Bratislava, Slovak Lines, Železničná spoločnosť Slovensko alebo Bratislavskej mestskej karty si môžu na tieto kartu zakúpiť predplatný cestovný lístok z Bratislavy do Trnavy. Ten im umožní neobmedzene cestovať po Bratislave (linkami všetkých dopravcov IDS BK) a zároveň aj do Trnavy vlakom (Os/REX). Základná cena takéhoto predplatného cestovného lístka IDS BK je 72,50 €(pozn. red. 90-dňový lístok),“ povedal Miroslav Staník PR špecialista IDS BK pre Startitup. Staník zároveň odporúča, že pokiaľ ide o jednorazovú cestu, najvýhodnejšie je zaobstarať si cestovný lístok.

zdroj: BMK (Flickr, Bratislavský župa)

Nárok na zľavu predplatných cestovných lístkov pre držiteľov Bratislavskej mestskej karty platí len v pásmach 100 a 101. Teda napríklad, ak si zakúpiš predplatný cestovný lístok cez Bratislavskú mestskú kartu a cestuješ do Peznika, zľavu 10 % získaš iba na cestu v rámci Bratislavy. Nakoľko mestská hromadná doprava v Trnave zatiaľ nie je zapojená do integrovaného dopravného systému, bezkontaktné čipové karty vydané dopravcami IDS BK či BMK a zľavy IDS BK  pri cestovaní priamo v Trnave nie je možné využiť.

V budúcnosti by sa do IDS BK mohla zapojiť aj mestská hromadná doprava 

„Naším cieľom je, aby sa súčasťou integrovaného dopravného systému stala aj mestská doprava v Trnave a Trnavskom kraji. Integrácia dopravy znamená integráciu cestovných lístkov (cestovanie na jeden lístok u všetkých dopravcov), ale aj integráciu cestovných poriadkov a vytvorenie nadväznosti (napr. autobusy privezú cestujúcich k vlakom, aby mohli prestúpiť a pokračovať do cieľa svojej cesty; autobusy čakajú na príchod vlaku, aby cestujúci prestúpili a zo železničnej stanice sa doviezli domov/do práce),“ povtrdil Staník.

Zdroj: IDS BK

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá