Víkendové hviezdne divadlo: Tu sú najlepšie miesta, odkiaľ môžeš pozorovať padajúce perzeidy
- Perzeidy alebo padajúce hviezdy sú na oblohe viditeľné od polovice júla do polovice augusta
- Nad ránom 13. augusta budú žiariť najintenzívnejšie
- Môžeš ich pozorovať na celom Slovensku a nepotrebuješ k tomu okrem trpezlivosti vôbec nič
- Perzeidy alebo padajúce hviezdy sú na oblohe viditeľné od polovice júla do polovice augusta
- Nad ránom 13. augusta budú žiariť najintenzívnejšie
- Môžeš ich pozorovať na celom Slovensku a nepotrebuješ k tomu okrem trpezlivosti vôbec nič
Meteorický roj môžeš pozorovať každý rok. Práve počas najteplejších mesiacov si užívaš padajúce hviezdy najintenzívnejšie. Sú to perzeidy.
https://www.instagram.com/p/B0xfL1GHDyM/
Je to absolútny fyzikálny jav
Meteorické čiastočky, ktoré vidíš pri väčšom či menšom šťastí žiariť na nebi sa ľudovo nazývajú padajúce hviezdy. Slovami odborníka však ide o drobné zrnká prachu s hmotnosťou do niekoľko gramov. „To, že vyvolajú taký silný záblesk, ktorý vyzerá, akoby padla hviezda, je spôsobené obrovskou rýchlosťou až niekoľko desiatok km za sekundu. Vtedy sa zrazia s molekulami vzduchu. Tieto prachové zrnká majú svoj pôvod v kométach,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.
Perzeidy, to je každoročne sa opakujúce divadlo. Zem sa vtedy stretáva s prúdom prachových častíc v dráhe periodickej kométy. Obežná doba kométy je 133 rokov. Meteory sa pohybujú mimo atmosféry a keď do nej vniknú, automaticky zhoria vo výškach nad 80 km. Keď ich pozoruješ zo Zeme, zdá sa, že vyletujú z jedného miesta no oblohe, ktoré leží v súhvezdí Perzea. Preto názov Perzeidy.
„Väčšina častíc bola súčasťou mraku tisíc a viac rokov. Roj je pozorovaný každoročne s približne rovnakou maximálnou frekvenciou 45 až 60 meteorov za hodinu. Je činný od poslednej dekády júla do polovice augusta, pričom jednotlivé meteory sa vyskytujú až do polovice septembra. Šírka prúdu je cca 65 miliónov km. Centrálne vlákno je pomerne úzke, približne 10 miliónov km. Štyri dni v čase maxima stretne Zem 62% všetkých Perzeíd,“dodáva Ján Svoreň.
Kde ich môžeš pozorovať?
Dobrou správou je, že ich môžeš vidieť z celého územia Slovenska. Maximum by malo nastať v utorok nad ránom 13.augusta. Tento rok však pozorovanie trochu skomplikuje Mesiac, ktorý bude v tom čase len dva dni pred splnom. „ Z hľadiska pozorovania je dôležité vedieť, že rozloženie meteorov okolo maxima je silne asymetrické,“ prezrádza astronóm. Už desať dní pred maximom je ale možné pozorovať zvýšenú frekvenciu Perzeíd. Po maxime ich počet prudko klesá a už po troch dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Doporučené obdobie na pozorovanie je od 5. do 14.augusta. Preto ak máš záujem o romantické a dôkladné sledovanie padajúcich hviezd, netreba zanedbať prípravu.
Navštív pozorovaciu stanicu
Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied prevádzkuje na Slovensku tri stanice Európskej bolidovej siete. To v preklade znamená, že cieľom takejto stanice je systematické pozorovanie nočnej oblohy. Automatické digitálne kamery tu zaznamenávajú prelet jasných meteorov – bolidov. Tieto stanice nájdeš v Starej Lesnej vo Vysokých Tatrách, na Kolonickom sedle na východnom Slovensku a v Rimavskej Sobote.Tu je dobré pozorovať perzeidy práve preto, lebo v týchto miestach sa nenachádza rušivý svetelný smog. Ten absolútne znemožňuje hviezdam zažiariť, respektívne tebe hviezdy vidieť.
https://www.instagram.com/p/BsTnfeqFyKU/
Ak sa však rozhodneš ležať v tráve niekde mimo observatórnych staníc, k dokonalému zážitku nepotrebuješ v podstate nič. Len trpezlivosť a miesto s dobrou tmou.
Padajúce hviezdy a ešte niečo navyše
Pri príležitosti tohoto špeciálneho astronomického úkazu sa konajú rôzne akcie, kde sa okrem padajúcich hviezd aj nasýtiš kultúrou. V Pezinku sa koná známa vec – Víno pod hviezdami. Ležíš vo vinohradoch, piješ víno od miestnych vinárov a okolo teba je réva, kamoši a hviezdy! Na Červenom kameni, priamo na hrade sa môžeš pridať k pozorovateľom, ktorí budú okrem hviezd pozerať aj na film. Akcia síce nie je úplne priamo prepojená na padajúce Perzeidy, ale v krásnej atmosfére bez svetelnej clony mesta, si to dozaista vychutnáš. Takisto môžeš ísť na letné kino v Poprade, na hradnom nádvorí v Kežmarku alebo na Mágio pláži v hlavnom meste. Určite aj ty vo svojom okolí nájdeš akciu či vhodné miesto, pre túto príjemnú aktivitu. Preto sleduj regionálne weby a zapoj sa. Alebo si vezmi stan a len tak si vyjdi na lúku. Napríklad na Čermákovú.
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory