Ľudia k nim nosia kúsky, ktoré sú zrelé na vyhodenie. Tomáš a Lucia z nich kúzlia autentické stoly či obrazy
- S tvorbou drevených obrazov a predmetov začali len pred pol rokom
- Ušľachtilému koníčku sa venujú popri práci
- Napriek tomu, že materiál recyklujú, si rezbárska práca vyžaduje aj investície
- S tvorbou drevených obrazov a predmetov začali len pred pol rokom
- Ušľachtilému koníčku sa venujú popri práci
- Napriek tomu, že materiál recyklujú, si rezbárska práca vyžaduje aj investície
Sú mladí, dynamickí, kreatívni a vytvorili značku Hand wood. Prostredníctvom nej sa snažia demonštrovať svoj vzťah k lesom a prírode. Venujú sa rezbárčine, ale pod rukami spracovávajú už použité drevo. Z recyklovaného materiálu sa totiž rozhodli vyrábať nádherné obrazy, stoly, ale aj hračky pre deti. Reč je o mladom páre, Lucii Pukalovičovej a Tomášovi Kuchárovi, ktorí spoločne dávajú starému drevu druhú šancu.
„Keď tvoríme my, je to vždy veľmi osobné. Nie len preto, čo je medzi nami, ale hlavne preto, čo medzi nami vzniká… Tomi dopĺňa mňa a ja zas jeho. On dáva drevu život a ja mu dávam farbu. Vieme presne, čo chceme, aj kam smerujeme. Máme svoj rukopis a svoje odkazy. Nikam sa neponáhľame, nič nemusíme, pomaly sa posúvame, učíme sa z vlastných chýb a hlavne toto naše handwood-áctvo veľmi milujeme,“ vyjadrila sa Lucia v poste na sociálnej sieti. Toto vyjadrenie vystihuje nielen pekný vzťah týchto dvoch ľudí, ale najmä to, že to, čo robia, robia srdcom. Dvojicu môžete sledovať na Facebooku aj Instagrame.
Made in Slovakia
Rezbárske remeslo sa zaoberá tvorením a ozdobovaním drevených predmetov. Pod techniky, ktorých je neúrekom patrí rezba, pílenie, brúsenie, ale aj vypaľovanie či vybíjanie dreva. Rezbárstvo patrí k tým, ktoré mali na našom území obdivuhodnú tradíciu. V rámci Slovenska je práve drevorezba jedným z najvýstavnejších remesiel.
V minulosti bolo rezbárstvo sprievodnou aktivitou a doplnkom pri iných remeslách. Podobne je to aj v prípade tohto páru, ktorý sa mu venuje popri normálnej práci. Lucia pracuje v oblasti marketingu a Tomáš je manažérom kontroly. „Ako to už býva, rezbárstvo sme si nenašli my, ale ono si našlo nás. Vyrábali sme si doma poličku z recyklovaného dreva a našli sme sa v tom. Po veľmi priaznivých reakciách okolia sme sa rozhodli, že by sme z toho, čo nás oboch napĺňa vyťažiť viac a začať sa tvorbe predmetov venovať naplno,“ vysvetlila pre StartitUP Lucia.
Techniku, ktorej sa venujú nepovažuje za špeciálnu, ani si nemyslí, že by mala konkrétny názov. Drevo narežú tak, aby z neho následne dokázali vytvoriť navrhnutý obraz, alebo predmet. Ich prvotnou inšpiráciou a motívom s ktorým sa rozhodli pracovať sú hory.
Drevený upcycling aj spred kontajnera
Upcycling je tvorba nových predmetov zo starých vecí, ktoré už nepotrebujeme. Spôsobom, ako sa takýchto vecí zbaviť a nehádzať ich do odpadu je venovať ich či už upcyclingovej značke, umelcovi, ktorý sa venuje upcyclingu, alebo aj umeleckej vysokej škole, ktorej študenti dokážu staré veci využiť v rámci svojich projektov.
Podobne k materiálom prichádza aj upcyclingová značka Hand wood. „Materiál väčšinou dostaneme, alebo nám ponúknu vyradené palety či rozmontovaný záhradný nábytok. Materiál teda berieme všade, kde sa dá. Nevyhýbame sa ani nábytku, ktorý je položený pri kontajneroch. Pokiaľ je drevo v poriadku, tak ho berieme so sebou,“ pochválila sa Lucia.
Môže sa však stať, že im požadovaný materiál prinesie aj človek, ktorý chce, aby mu z neho vyrobili zaujímavý kúsok na mieru. Mladý pár sa nebráni žiadnej možnosti, ani materiálu. Doposiaľ sme pracovali s masívom, ale ako som spomínala aj s paletami. Jediné čo sme zatiaľ neskúsili bola klasická drevotrieska. Obávame sa, že jej kvalita nie je dostatočná, aby zvládla tento typ opracovávania,“ vysvetlila.
Najväčšou výzvou bol pre nich obraz, v ktorom kombinovali drevo a mach. „Každé odmietnutie našich nápadov, predstáv a tvrdenie, že sa to nedá nás posúvalo vpred. Nútilo nás to nad touto kombináciou premýšľať inak a tešiť sa, že môžeme ísť ďalej,“ dodala na margo projektu, ktorý vznikol v spolupráci s dizajnérmi z MOSSdesign.
Bez investícií to nejde
Začiatky si vyžadujú (ne)malé investície a inak tomu nie je ani v prípade umeleckého rezbárstva. Drevo je veľmi citlivý materiál a ak ho chcete opracovávať kvalitne vyžaduje si to aj adekvátne náradie. Samozrejme, že aj tu platí rovnica, že o čo kvalitnejšie, o to drahšie.
„Hoci sa k materiálom dostávame zadarmo, najväčšie investície si vyžaduje najmä elektrické náradie, ako sú píly a hobľovačky. Zatiaľ nás najviac stála pokosová píla,“ vyjadrila sa Lucia, ktorá ma na starosti maľbu a komunikáciu. Cena kvalitnej pokosovej píly sa pohybuje od 300 do 500 eur. Podobne je na tom cenovo aj hobľovačka na drevo.
„Momentálne fungujeme rovnako, ako každá malá firma. Peniaze, ktoré zarobíme vraciame nazad do firmy a investujeme ich do náradia a vecí, ktoré nám pomáhajú sa rozvíjať,“ priznala pre StartitUP.
zdroj: Drevene nacinie/Hand wood
Marketing je online rovnako ako trhy
K marketingu pristupujú najmä prostredníctvom sociálnych sietí, ktorými sa snažia priblížiť ku klientom. Ich cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí majú vzťah k drevu, ručnej výrobe a remeselnej práci. Zatiaľ mali na takých šťastie a vyrábali darčeky, dekorácie, nábytok, ale aj obraz na objednávku k výročiu.
V priebehu prvého pol roka, počas ktorého sa rozhodli venovať drevenému upcyclingu, sa im podarilo dostať na jarmok Jarmark, ktorý sa konal v priestoroch Starej tržnice. Stretnúť ste ich mohli v Burizóne. Pre nováčikov ako sme my, ktorí sa v tomto biznise len rozkukávajú je jarmok a remeselná zóna príležitosťou, ako získať drahocenné kontakty a ukázať sa pred väčšou skupinou ľudí.
Novou cieľovou skupinou sú pre nich deti, pre ktoré začali vyrábať drevené hračky. Nekocky si môžete obzrieť a ohmatať U Dobrožrúta. Vznikali niekoľko mesiacov a menila sa ich štruktúra a prevedenie. Kocky nie sú hladké a to napriek tomu, že vo svete hračiek vládne hladký povrch.
„Keď sme pozorovali deti, ako sa radi dreva dotýkajú a skúmajú jeho štruktúru, rozhodli sme sa, že tie naše hladké nebudú. Preto ich špeciálne brúsime a zachovávame ich štruktúru, pričom nepúšťajú triesky. Nie sú rovnaké, pretože deti nemajú radi rovnakosť a nudu. Každá naša kocka má nejakú jemnú odlišnosť a nemá rovné hrany, má letokruhy, štruktúry, uzly a tým deti nabáda k intenzívnejšiemu vnímaniu a premýšľaniu,“ vyjadrila sa Lucia a vysvetlila, že v jednom balíčku je 20 ks nekociek, v 4 rôznych veľkostiach. Sú zabalené v bavlnenom vaku, čiže si ich môžete vziať kam chcete. Ak by ste sa s Hand wood chceli stretnúť môžete tak najbližšie urobiť na festivale Pomalo v Starej tržnici.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy