Strecha bratislavskej budovy sa stala domovom pre tisícky nových nájomníkov, vyrástli tu včelie úle
- Správkyňa Aupark Tower v Bratislave dala súhlas, aby boli na streche budovy úle
- Administratívna budova sa tak stala provou, ktorá sa zapojila do iniciatívy Včely v meste
- Hnutie Včely v mestách vyzýva, aby sa k podobným projektom zapojili aj ostatní
- Správkyňa Aupark Tower v Bratislave dala súhlas, aby boli na streche budovy úle
- Administratívna budova sa tak stala provou, ktorá sa zapojila do iniciatívy Včely v meste
- Hnutie Včely v mestách vyzýva, aby sa k podobným projektom zapojili aj ostatní
Aupark Tower v centre Bratislavy si po získaní zeleného certifikátu BREEAM Excellent pripíše ďalšie prvenstvo. Ako prvá administratívna budova na Slovensku má od júna tohto roka tisícky nových nájomníkov. Na jej streche totiž pribudli včelie úle.
K strešnému hmyziemu hotelu sa tak priradil ďalší ekologický projekt budovy, ktorý podporuje biodiverzitu v meste. Včelie úle zrealizoval Aupark Tower v spolupráci s nákupným centrom Aupark.
„Ikonická budova Aupark Tower sa stavbou hmyzieho hotela či včelích úľov pridala k celosvetovej iniciatíve podpory a ochrany opeľovačov, ktoré sú dôležité pre prežitie ľudstva. Ochrana životného prostredia už začína byť zodpovednosťou nielen špecializovaných štátnych inštitúcií, miest či tretieho sektora, ale každého z nás vrátane firiem,“ uvádza riaditeľ spoločnosti WOOD & Company Real Estate Martin Šmigura, ktorá vlastní budovy Aupark Tower, BBC5, Lakeside Park a Westend Tower v Bratislave.
O včely sa raz za týždeň starajú profesionálni včelári. Nájomníci nie sú včelstvom nijako obmedzení. Úle sú umiestnené na zelenej terase v dostatočnej vzdialenosťou od fasády a okien budovy.
„Každý nájomník už dostal v júli jeden pohárik s medom z našich včiel, čo ich veľmi potešilo,“ dopĺňa správkyňa budovy Aupark Tower Silvia Bassadin.
Umiestnenie úľov na zelenej streche Aupark Tower víta aj Linda Oravcová zo spoločnosti Biogen, ktorá sídli v budove najbližšie k úľom.
„Iniciatívu majiteľa budovy vítam a nemám obavu z bezpečnosti. Včely sú neoddeliteľnou súčasťou nášho prostredia, bez včiel by život, tak ako ho poznáme, nebol možný,“ hovorí.
Včely v meste
Podobné projekty vznikajú aj v ďalších európskych metropolách ako napríklad v slovinskej Ľubľane či v rakúskej Viedni. Budova Aupark Tower chce upozorniť na potrebu zachovania včelstiev nielen úľmi na svojej streche. Včelí hotel vyrástol aj na streche jedného z bratislavských hotelov už minulý rok. Viac čítaj TU.
V rámci projektu Včely v meste, ktorý spolupracuje s Greenpeace Slovensko, pripravuje pre nájomníkov správkyňa budovy aj edukačné aktivity o tradíciách a včelárskych technikách pre nájomníkov, ale i verejnosť.
Podobné hnutia sú nesmierne dôležité, pretože už niekoľko rokov je pozorovaný po celom svete veľký úhyn včiel. Okrem chorôb a klimatických zmien je podľa hnutia Včely v meste veľkým problémom najmä spôsob, akým sa v súčasnosti vedie poľnohospodárska výroba.
Včely prichádzajú o prirodzené prostredie. Ich pastvu likviduje monokultúrne pestovanie rovnakých plodín na veľkých plochách, geneticky modifikované rastliny a senáž, pri ktorej včasná kosba nedáva lúkam šancu dostatočne zakvitnúť.
Tiež znečistenie ovzdušia oslabuje schopnosť včiel nasledovať vôňu kvetov k jej zdroju. Jednou z hlavných príčin je však používanie pesticídov a to hlavne na nikotíne založených neonikotinoidov.
Včelárstvo v mestách
Zvláštne na včelárstve v mestách je, že v súčasnosti práve mestské prostredie vyhovuje včelám viac ako to, ktoré je za jeho hranicou.
Mesto má oveľa širšiu ponuku kvetov a kvitnúcich rastlín ako vidiecka krajina s monokultúrami. Ľudia tu pestujú kvety v parkoch, vo dvoroch, na balkónoch, je tu mnoho druhov okrasných stromov a kríkov, takže pastva je vďaka tomu pestrá aj dostatočne dlhá. Vďaka tejto pestrosti je med z mesta chuťovo iný a včely vyprodukujú viac druhov.
Ako informovali odborníci z Mestských včiel, znečistenie ovzdušia znášajú včely lepšie ako pesticídy a významnou výhodou mesta je tiež menšia veternosť a vyššie teploty. Preto netreba podceňovať včelárstvo v mestách a odsúvať ho na vidiek.
Zdroj: WOOD & Company Real Estate, Mestské včely
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko