Takto sa žije v najdrahších mestách na svete. Ako je na tom Bratislava?

  • Sú pôsobivé a turistami milované. Koľko musíš zarobiť, aby si si tu mohol spokojne nažívať?
  • Podľa svetových ekonomických ratingov sa k nim radí Paríž, Singapur či Ženeva
  • Bratislava a jej životná úroveň - zarábaš aby si prežil či naopak?
bohate mesta
unsplash
  • Sú pôsobivé a turistami milované. Koľko musíš zarobiť, aby si si tu mohol spokojne nažívať?
  • Podľa svetových ekonomických ratingov sa k nim radí Paríž, Singapur či Ženeva
  • Bratislava a jej životná úroveň - zarábaš aby si prežil či naopak?

Podľa ratingov periodika Economist sa k najdrahším mestám na svete radí Paríž, Singapur ale aj Hongkong. Do prvej pätice sa dostali aj švajčiarske mestá Zürich a Ženeva. Porovnania WCOL indexu (world cost-of-living index) sa v prepočtoch odvíjajú od toho newyorského. Ten dosahuje kvocient 100.

Prečo najdrahšie?

Kritérií, ktoré treba brat do úvahy pri hodnoteniach a následne súdoch o tom, že mesto je najdrahšie, je mnoho. Výrazným meradlom sú ceny realít v konkrétnej krajine. Ďalej sú to ceny služieb, priemerná mzda. „Nedá sa všeobecne zhodnotiť, aký by musel byť príjem konkrétneho človeka, aby si mohol v Bratislave alebo v inom meste žiť spokojne. Záleží to od mnohých faktorov,“ povedal pre Startitup analytik spoločnosti INESS Robert Chovanculiak.

https://www.instagram.com/p/B1eB-tqnSoA/

Svetový index nákladov na život WCOL vyhodnocuje a zaraďuje do tabuľky konkrétne mestá použitím kalkulácie rôznych dát. Náklady verzus príjmy. Skúma sa na vzorke priemerného obyvateľa a do úvahy sa prirodzene berie aj vyššia a nižšia vrstva. A tí najbohatší.

Singapur si drží svoje prvenstvo už niekoľko rokov

V roku 2018 sa s prekvapením konštatovalo, že Singapur si svoju pozíciu opäť udržalo. Ak si nie si istý svojím laickým prepočtom financií potrebných na život, v Singapure existuje dátová kalkulačka, ktorá po zvážení všetkých premenných, vypočíta tvoje náklady na život a povie ti, či v práci pred sťahovaním pridať alebo si v pohode. Prenájom realít v hlavnom meste sa pohybuje v rozmedzí od 350 do 4000 amerických dolárov. Záleží od mestskej časti. Predpokladaný mesačný príjem, ktorý by ti tu zabezpečil pohodlný život bez menších starostí, dosahuje plus-mínus 9 000 USD, čo je 8120 eur. Ber to samozrejme orientačne.

https://www.instagram.com/p/B1d6eUQnFcl/

Ďalšou vecou sú dane. Tie platíš či už ako trvalý alebo prechodný rezident. V Singapure nie sú najmenšie. Mesto predsa potrebuje z niečoho žiť a držať si status. Odvody na daniach sú vo výške 22%.

Paríž sa v prvej desiatke nachádza od roku 2003

Paríž patrí medzi najnavštevovanejšie európske mestá. Počet turistov svedčí aj o tom, že v meste je dobre. Mnohí si tu však život predstaviť nedokážu. Pokiaľ nie si študent a nemáš podporu z rôznych grantov, nie je život v hlavnom meste Francúzska prechádzka ružovou záhradou. Pokiaľ tvoj mesačný príjem nedosahuje približne 9 000 eur a máš navyše rodinu, bývanie v tomto meste asi radšej nezvažuj. Daň v Paríži závisí od výšky tvojho príjmu.

https://www.instagram.com/p/B0t_HG1gqSS/

Podľa portálu CNN sú na štvrtom a piatom mieste v rebríčku svetových hodnotení dve švajčiarske mestá. Tie majú najvyššie náklady, čo sa týka výdajov na domácnosť, osobnú starostlivosť, oddych a voľný čas. Švajčiarska Ženeva sa o svoje miesto delí s japonskou Osakou.

Bratislava verzus Košice

Do Bratislavy sa sťahuje takmer celé Slovensko. Hlavné mesto totiž zatiaľ ponúka najlepšie pracovné možnosti, vytvára najatraktívnejšie pracovné podmienky a rovnako aj kultúrne vyžitie. Dobrou správou je, že na Bratislavu sa už z roka na rok výraznejšie doťahujú aj Košice či Banská Bystrica.

Okrem toho, že príjmy sú vyššie, priamo úmerne rastú aj výdavky. Reality v Bratislave sa v závislosti od polohy pohybujú v priemernej cene 120 000 eur, uvádza to portál venujúci sa kúpe a predaju nehnuteľností. Keby však nebol dopyt, ceny by nestúpali. Ten však zo strany záujemcov o bývanie v hlavnom meste neutícha. Ich pokles v najbližšej dobe očakávať nemôžeme.

Ako uvádza online periodikum Bratislavské noviny, vysoké sú aj ceny za prenájom a kúpu kancelárskych priestorov, internátov či ubytovní. Inak tomu ale bohužiaľ nie je ani v Košiciach.

https://www.instagram.com/p/B0Msh7SHCUj/

Rozdiel v životných nákladoch medzi Bratislavou a zvyškom Slovenska je predovšetkým v nákladoch na bývanie. Či už ide o cenu prenájmu alebo cenu nehnuteľnosti. Rozdiel v nákladoch je ďalej markantný pri službách, ktoré vyžadujú ľudskú prácu. Napríklad kadernícke alebo upratovacie služby. Na druhej strane v Bratislave sú vyššie mzdy ako vo zvyšku Slovenska. Rozdiel v priemernej mzde medzi Bratislavou a napr. Košicami je približne 350 eur,“ vyjadril sa na margo rôznych životných úrovní v dvoch najznámejších slovenských metropolách analytik R. Chovanculiak.

Zdroj: cnn.com, eiu.com, wcol, bratislavskenoviny.sk

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá