Pätica chalanov si trúfla na poriadne dobrodružstvo. Na 50-ročných Pionieroch precestovali Afriku
- Na Pioneroch prešli tisícky kilometrov a cesta im trvala viac než 100 dní
- Podarilo sa im precestovať Afriku a zvládnuť veci, ktoré by bežný človek pravdepodobne nedal
- Film Afrika na Pionieri má premiéru dnes a ty by si ju nemal zmeškať
- Na Pioneroch prešli tisícky kilometrov a cesta im trvala viac než 100 dní
- Podarilo sa im precestovať Afriku a zvládnuť veci, ktoré by bežný človek pravdepodobne nedal
- Film Afrika na Pionieri má premiéru dnes a ty by si ju nemal zmeškať
„Pioniere naše sedem rokov spali, aby nepoznanú Afriku zdolali,“ tento vtipný slogan sa uvádza na stránke partie, ktorá má rada nielen adrenalín, ale evidentne si dokáže užiť diskomfort, pri ktorom by sme si my, ostatní, radikálne povedali „a dosť“! V čele odvážnej expedície stál Marek Slobodník, ktorý v minulosti absolvoval cestu aj do Kazachstanu. Celovečerný film si pripravili zo svojich potuliek naprieč Afrikou.
Všetko sa to začalo nevinným výletom, keď po strednej škole vyrazili na Pionieroch prvýkrát na cestu okolo Slovenska. Každý rok toho chceli vidieť viac a tak si pomaly plnia sny. Na ten africký čakali 9 rokov.
Aby si si film mohol vychutnať, vyhneme sa spoilerom. Vďaka odvážnej šestici máš jedinečnú šancu vidieť veci, ktoré v rezorte a s cestovkou nezažiješ. Africkú cestu označil za najnáročnejšiu aj sám autor projektu, ktorému sa podarilo dať dokopy fenomenálny tím v zložení – kameraman Martin Kochánik, trialový jazdec a kameraman a v dokumente aj Colombova žena, fotograf Marek Duranský, majstri opravári Bratia Hurárovci a Mišo Čalkovský, alebo aj Ježiško a dievča pre všetko.
zdroj: Afrika na pionieri
Krízové situácie si vyžadujú nutnú dávku humoru
Chalani vyrazili začiatkom januára 2017 smerom na juh. Zamrznutú Európu vystriedalo Turecko. Do Afriky sa dostali trajektom a prebrázdili ju cez Egypt, Sudán a Etiópiu a ako uvádzajú – jedným veľkým dvojtaktným prekvapením. Prešli Keňou, Kilimandžárom, Tanzániou, Zambiou a Zimbabwe až do JAR. V Sudáne ich čakalo 45-stupňové teplo – v tieni.
Cestu dali s dvoma rezervnými motormi a chabou znalosťou politickej situácie jednotlivých štátov čierneho kontinentu. Podľa Mareka Slobodníka bolo ťažké odhadnúť, koľko náhradných dielov budú potrebovať.
„Ak by sme mali o jeden motor viac, asi by to bolo lepšie, ale napríklad motorka nášho kameramana bola v poriadku po celý čas a moja sa kazila neustále. Myslím, že prípravu sme po technickej stránke zvládli tak na 70 %,“ hovorí Marek.
„Najhoršia bola malária, ktorá skolila dvoch z nás a museli sme byť 10 dní v nemocnici. Osobne ma strašne boleli kĺby a dostal som hrozné kŕče. Kolega zase vôbec nevládal. Myslel som si, že nebudeme schopní pokračovať ďalej. Antimalariká sme mali, ale názory na ich užívanie sa rôznia a je pravda, že majú vplyv na pečeň,“ podelil sa s redakciou Startitup o svoj najhorší zážitok z cesty.
Problémom boli aj barely s vodou popri ceste v Sudáne, ktoré chalani využívali. O tom, že v tej vode môže byť cholera, sa dozvedeli až neskôr. Šestica sa evidentne narodila pod šťastnou hviezdou.
Najdesivejšie bolo, keď ich partia ozbrojených mužov odviedla do väzenia. „Tvrdili, že sú policajti a robia to pre našu bezpečnosť, ale nemali sme si to ako overiť a vtedy sme mali veľký strach,“ vyjadril sa ďalej.
Najviac si chalani užili záver cesty, kedy sa dostali na pláže, ktoré podľa záberov nie sú turistickými destináciami. Ťažko na nich doliehala aj africká chudoba. Na život sa vďaka tejto skúsenosti dívajú úplne inak.
Navzdory nepríjemnostiam, nebezpečenstvám a chorobám to zvládli. Na cestách strávili 5 mesiacov, prešli 15 000 kilometrov a to na takmer najhorších jednostopových motorových dopravných prostriedkoch. Nazad sa vracali lietadlom z Cape Townu a doma boli za 24 hodín.
Cestovanie Pioniermi nie je lacný špás
Celý trip stál chalanov 36-tisíc eur. Veľmi drahá bola preprava motoriek, ale aj víza a očkovania. Len tieto položky stáli okolo 14-tisíc a ďalších 10-tisíc stála technika na natáčanie.
„Samotná jazda pre šiestich vyšla okolo 12-tisíc aj s príležitostným ubytovaním. To nebolo také drahé a budgetovo nám to vyšlo presne,“ vysvetlil Marek.
Cestu by finančne nezvládli bez sponzorov a crowdfundingovej kampane. Vďaka kampani vyzbierali asi polovicu nákladov. Individuálne ich to stálo okolo 5 až 6 eur.
Zdroj: Afrika na Pionieri
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy