Na Slovensku vyrábajú hodinky s rovnakým strojčekom, ako najznámejšie švajčiarske hodinky
- Vznikli v roku 2016 a dnes ich poznajú všetci milovníci kvalitných hodiniek
- Ročne predajú 300-500 kusov a od minulého roka narástli ich zisky niekoľkonásobne
- V októbri predstavia novú kolekciu venovanú 100. výročiu úmrtia Milana Rastislava Štefánika
- Vznikli v roku 2016 a dnes ich poznajú všetci milovníci kvalitných hodiniek
- Ročne predajú 300-500 kusov a od minulého roka narástli ich zisky niekoľkonásobne
- V októbri predstavia novú kolekciu venovanú 100. výročiu úmrtia Milana Rastislava Štefánika
Opäť ti spolu s Tatra bankou prinášame sériu výnimočných podnikateľských príbehov.
Dvaja kamaráti založili firmu, ktorá vyrába kvalitné slovenské hodinky. Nápad prišiel až po niekoľkých rokoch venovania sa predaju mechanických hodiniek. Na začiatku robili dizajn pre niektoré cudzie značky a dnes už na Slovensku nemajú konkurenciu. Prví zákazníci čakali na svoje hodinky viac než rok, ale oplatilo sa. Pri tvorbe unikátnych kúskov dbajú na dedičstvo a odkaz z keltských čias a práve to je dôvod, prečo nazvali svoju spoločnosť Biatec. To boli totiž platidlá, ktoré sa našli v okolí Bratislavy a veľmi pravdepodobne sa v minulosti razili práve na území nášho hlavného mesta.
V októbri predstavia novú kolekciu venovanú 100. výročiu úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Ale už dnes si môžeš kúpiť aj kúsok z ich limitovanej edície Zlatý rez, ktorej hlavná minca sa vyrába v Kremnici. Tú navrhol slovenský dizajnér Michal Staško. Rozprávali sme sa so zakladateľmi Biatec Watches – Milošom Jakubcom a Petrom Kožárom.
Vaše hodinky sú ručne vyrábané. Ako dlho trvá skomponovať také hodiny?
Samotné zloženie netrvá dlho. Keď máš všetko pripravené a všetky komponenty sú na mieste, je to otázka možno 10 minút. Na druhej strane od prvotného návrhu cez vývoj, technické špecifikácie na každý model a komponenty, môže to trvať aj dva roky. Ide teda o dlhodobý proces. Vyrábame 300-500 kusov ročne.
Čím sa vyznačujú vaše kúsky?
Snažíme sa, aby mali príjemnú veľkosť. Zatiaľ majú všetky 40 mm, sú teda určené aj pre bežného nositeľa. Dizajnovo však ešte nie sme až tak vyšpecifikovaní alebo rozpoznateľní.
Sú hodiny záležitosť dizajnu, alebo je to o kvalite strojčeka a kvalite výroby?
Kvalitatívne sa snažíme ísť do všetkého. Aj do dizajnu, nech je pekný, čistý ale v prvom rade funkčný. Nech sú to hodinky, na ktorých vidíš čas. Čo sa týka kvality strojčeka, máme švajčiarskych dodávateľov od značky Eterna. V budúcnosti však plánujeme aj použitie ETA strojčekov.
Kto je vaša cieľová skupina? Človek, ktorý nemá na švajčiarske alebo človek, ktorý si nechce kúpiť ázijské?
Presne. A ideálne nejaký lokal patriot, ktorý nechce preplácať. Pretože hodinky s tým istým zložením a s tým istým strojčekom stoja niekoľkonásobne viac, ak majú označenie Swiss-made. Sú pre ľudí, ktorí nehľadia len na zvučné meno. A potom ešte pre zberateľov.
Čo pre vás teda predstavuje vývoj nového modelu, ktorý spája švajčiarsku kvalitu a originálny dizajn?
Takýto vývoj je finančne náročný. Dokážeme vyrobiť pomerne málo kusov a minimálne množstvá, ktoré musíme nakupovať pre výrobu, sú oveľa vyššie, zvyčajne je minimum okolo 300 kusov. Celé je to teda pomerne neekonomické. Zároveň musíme mať na každý jeden komponent technické špecifikácie. Všetko musí do seba zapadať. Dodávateľov máme zo zahraničia. Na začiatku to bolo pre nás finančne náročné, a situáciu sme riešili podnikateľským úverom. Vtedy nám pomohla Tatra banka, vďaka ktorej sme mohli rozbehnúť výrobu naplno.
V čom sa líšia potápačské hodinky od leteckých?
Tie letecké majú za sebou historické pozadie. Počas 2. svetovej vojny zadala nemecká vláda zákazku výrobcom hodiniek, s konkrétnou žiadosťou o pilotské hodinky. Vtedy ich vyrábalo približne päť nemeckých značiek. Boli veľké a museli mať konkrétne špecifikácie a letci ich nosili na koženej bunde. Museli mať veľkú diamantovú korunku, aby pilot dokázal aj v kožených rukaviciach tie hodinky nastaviť. Na dvanástke mali trojuholník, aby pilot aj v prípade, že letel dolu hlavou, okamžite vedel koľko je hodín. To sú typické znaky, ktoré sa dodnes používajú na to, aby hodinky spĺňali kritérium pilotských.
Pilotky boli mimochodom náš prvý model. Chceli sme, aby sa hodili k obleku, aby boli menšie. Edícia sa nazýva Corsair, presne tak, ako model legendárnej vojnovej stíhačky. Potom sme ešte spravili jeden model, elegantný.
Potápačské musia mať zabezpečenú vodotesnosť, hrubšie sklo, dôležitá je tiež luneta. Ide o otočný prstenec, kde si potápač nastaví čas, za ktorý mu ubudne kyslík. Luneta je jednosmerne otočná, aby nedošlo k nehode. S potápačským modelom Biatec sa môžeš potápať do hĺbky až 300 m.
Plánujete vyrobiť hodinky, ktoré budú mať hodnotu 10.000 eur a posunú značku Biatec k luxusnejšej cieľovej skupine?
Ťažko povedať, čo prinesie budúcnosť. Zatiaľ sa však nesnažíme ísť do takého luxusu. Ja mám dojem, že v cenovej hladine 10.000 a viac ponúka trh iné značky, ktoré si zákazník môže vybrať. Vtedy už veľa závisí od mena. Biatec je známy na Slovensku, vo svete však nie. Keby som ja osobne mal dať za hodinky 10.000 eur, chcel by som, aby môj obchodný partner vedel, o akú značku ide. Neviem, či by si niekto kúpil Biatec za 10.000. Hoci my by sme určite vedeli priniesť kvalitu za vyššiu cenu, ale ako hovorím, je to mnohokrát o hodnote konkrétnej značky.
Ktorá značka vás v úvode inšpirovala?
Peter: Mne sa páčia IWC ale aj Audemars Piguet. To sú dizajnové unikáty.
Miloš: Ja mám rád Breguet, ale tam ešte nie sme.
A keby ste sa mali prirovnať k niektorej zo švajčiarskych značiek, ku ktorej máte najbližšie?
Švajčiarska kvalita tam je. Do hodiniek vkladáme strojčeky švajčiarskej značky Eterna. Kvalitou sa môžeme porovnať aj s niektorými modelmi značky Breitling, cenovo sme však niekde medzi Longines, Hamilton.
Keby ste mali popísať svoj najťažší a naopak najkrajší biznisový moment, ktorý by to bol?
Tie horšie momenty bývajú popravde dosť často, lebo problémy s financiami sú stále. Na druhej strane, keď sme na výstavách a fyzicky sa stretávame so zákazníkom, cítime sa dobre. Máme takých, ktorí chcú každý náš model, sú vyslovene zberatelia a vracajú sa po troch rokoch a prajú si byť dokonca zapísaný na zozname stálych klientov.
Koľko u vás stoja najdrahšie a najlacnejšie hodinky?
Naše ceny sú viac-menej v jednej rovine. Od 1.400-1.700 eur.
Aká je vaša distribučná stratégia? Máte len eshop?
Vo Zvolene máme malý showroom. V Bratislave a Prahe máme tiež predajcov. Zlepšujeme sa samozrejme vďaka sociálnym sieťam. Čo sa týka online predaja – máme eshop.
Plánujete sa rozširovať aj do Európy?
Tým, že naše ceny sú nastavené trochu inak, snažíme sa zameriavať predovšetkým na konečného zákazníka. Pretože keby sme mali ísť ešte cez distribúciu a zase do obchodov, stáli by tie hodinky už potom toľko ako tie švajčiarskej výroby. Čiže našou stratégiou nie je ísť veľkoobchodne do sveta. Biatec je svojim spôsobom unikátna značka práve tým, že je malá.
Z čoho sú vyrobené remienky?
Z teľacej kože ale aj z kože z aligátora. Ponúkame však aj kovové. Všetky sú však vyrábané mimo Slovenska. Snažíme sa hľadať aj dostupných slovenských výrobcov, takých sme však zatiaľ nenašli. Chvíľu sme zvažovali spoluprácu so slovenskou firmou Verbua, no finančne by sme sa museli posunúť oveľa vyššie.
V logu máte kríž. Mohli by ste popísať jeho vznik a význam?
Tým, že sú to slovenské hodinky, chceli sme obohatiť vizuál štátnym znakom, alebo teda aspoň dvojkrížom. Ale keďže slovenský zákon nepovoľuje používať štátne symboly na iné ako krajinu reprezentujúce účely, museli sme vymyslieť niečo iné. Biatec boli pôvodne keltské mince, skombinovali sme slovenský štátny znak s keltským krížom. Snažili sme sa urobiť to rafinovaným spôsobom, aby symbol pripomínal švajčiarske znaky, pretože helvétske sú podobné.
Čo ovplyvňuje nákup hodiniek? Čím sa Slováci pri nákupe riadia?
Veľmi zaváži to, že hodinky sú vyrobené na Slovensku. A naša cenová kategória nie je zatiaľ úplný luxus, čiže človek s priemernou mzdou si vie na naše hodinky našetriť. Nie je to teda niečo, čo si človek kúpi iba preto, aby sa ukázal. Mať slovenské hodinky je jednoducho unikátnejšie. V októbri alebo začiatkom novembra plánujeme v Prahe predstaviť novú, limitovanú edíciu, ktorú sme vyrobili pri príležitosti 100.výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Tie by mali byť dokonca aj cenovo dostupnejšie. Naše hodinky sú slovenské, personalizované a jednoznačne špecifické. Na dizajn a výrobu väčšinou neexistujú externé požiadavky, skôr sa snažíme čerpať z vlastných zdrojov a limitov.