60 % dovezených vozidiel na Slovensko je preukázateľne stočených
- Slovensko sa stáva vrakoviskom starých áut zo zahraničia
- 60 % dovezených vozidiel na Slovensko je preukázateľne stočených, no v praxi môže ísť ešte o vyššie číslo
- Ojazdené modely s lákavými cenovkami pritom častokrát predstavujú veľmi riskantnú kúpu
- Slovensko sa stáva vrakoviskom starých áut zo zahraničia
- 60 % dovezených vozidiel na Slovensko je preukázateľne stočených, no v praxi môže ísť ešte o vyššie číslo
- Ojazdené modely s lákavými cenovkami pritom častokrát predstavujú veľmi riskantnú kúpu
Na Slovensko sa dováža množstvo jazdených áut, ktoré v zahraničí nespĺňajú technické či emisné normy. Podľa predsedu Asociácie overovateľov vozidiel (AOV) Jozefa Knoppa, až 60 % dovezených vozidiel na Slovensko je preukázateľne stočených. Odhaduje pritom, že reálne číslo bude niekde okolo 80 %, informuje SITA.
Trend je taký, že na Slovensko sa dováža všetko problematické. „Na Západe sa mnoho ľudí zbavuje áut, ktoré sa zrazu pre emisie už nemôžu dostať do miest. Tieto sa dovezú k nám a znečisťujú ovzdušie. Majú vymontovaný filter pevných častíc a vypúšťajú splodiny bez akejkoľvek filtrácie,“ upozorňuje Knopp.
Každé štvrté vozidlo registrované na Slovensku má stočené kilometre
Podľa údajov Technickej služby kontroly originality má stočené kilometre každé štvrté vozidlo registrované na Slovensku. V Nemecku alebo v Českej republike je to približne každé tretie auto.
Podľa poslednej štatistiky spoločnosti Cebia, ktorá sa zaoberá preverovaním vozidiel, iba v minulom roku odhalili na Slovensku až 130 tisíc automobilov s upraveným počtom najazdených kilometrov. Pokiaľ ukazovateľ stavu najazdených kilometrov na tachometri nezodpovedá skutočnému stavu, auto je samozrejme zbytočne predražené a sú tu tiež bezpečnostné riziká.
Auto s vyšším počtom najazdených kilometrov by totiž malo podstúpiť úplne iné servisné prehliadky, inak hrozí zlyhanie dôležitých dielov, čo môže mať fatálne následky. Na čo pri kúpe nezabúdať?
Ak si kupuješ ojazdené auto, odborníci odporúčajú si overiť stav najazdených kilometrov. Určite by si mal od predávajúceho požadovať výpis z Registra prevádzkových záznamov vozidiel alebo tzv. ODO-Pass. Od 20. mája minulého roka sa totiž do registra zaznamenáva história najazdených kilometrov. Tento register je pritom v rámci Slovenska jediný oficiálny.
„Spotrebitelia by mali byť pri hľadaní si údajov o stavoch odometrov cez rôzne overovacie spoločnosti maximálne opatrní. Poskytovať ODO-Pass sú oprávnené len pracoviská kontroly originality a poskytovatelia ODO-Passov, medzi ktoré overovacie webové portály nepatria,“ konštatuje Miroslav Strelec z Technickej služby kontroly originality.
Pomocou identifikačného čísla vozidla VIN si na webe Registra prevádzkových záznamov vozidiel jednoducho overíš, či bol k autu vydaný ODO-Pass. Ak áno, od predávajúceho môžeš žiadať tri údaje potrebné na zobrazenie pasu, a to číslo, dátum posledného záznamu a posledný stav kilometrov.
Do registra, ktorý zriadilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, zasiela informácie vyše 950 štátnych aj súkromných subjektov z automobilového odvetvia. Vďaka tomuto konkrétne pri dovozoch vozidiel z Holandska sa podľa tohto registra doteraz podarilo znížiť počet manipulácií z pôvodných 42,6 % na 5,42 %.
zdroj: SITA, rpzv.sk, zdruzenie-sova.sk, aov.sk