7-krát, kedy Simpsonovci predpovedali budúcnosť a naozaj im to vyšlo
- Seriál Simpsonovci je známy svojimi prekvapivo presnými predpoveďami
- Podarilo sa im napríklad odhadnúť, ako bude vyzerať budúcnosť autokorektu, korupčný škandál FIFA či ekonomickú krízu Grécka
- My ti prinášame 7 najlepších predpovedí, ktoré populárnemu seriálu naozaj vyšli
- Seriál Simpsonovci je známy svojimi prekvapivo presnými predpoveďami
- Podarilo sa im napríklad odhadnúť, ako bude vyzerať budúcnosť autokorektu, korupčný škandál FIFA či ekonomickú krízu Grécka
- My ti prinášame 7 najlepších predpovedí, ktoré populárnemu seriálu naozaj vyšli
FaceTime
Séria: 6 Epizóda: 19 (Lízina svadba)
Písal sa rok 1995, kedy sa na televíznych obrazovkách divákov stanice Fox v USA prvýkrát objavil 19. diel šiestej série Simpsonovcov. Dej sa odohrával v blízkej budúcnosti v roku 2010. 23-ročná Líza sa mala stretnúť s jej budúcim manželom Hughom Parkfieldom.
Líza v tejto epizóde býva na internáte a jej jediný kontakt s rodinou je telefonický. Klasický hlasový hovor však v seriáli nahradil telefón s obrazovkou, vďaka ktorej mohla Líza so svojou rodinou absolvovať niečo ako rozhovor cez dnešný FaceTime. Epizóda predbehla svoju dobu o 15 rokov.
Korupčný škandál FIFA
Séria: 25 Epizóda: 16 (Rozhodca Home)
V epizóde z roku 2014 sa Homer stretne so zástupcami Svetovej futbalovej organizácie, ktorí si prídu po radu ohľadne ich mediálneho škandálu. Ich diskusia sa ani len nestihne skončiť a polícia už nasadí zástupcovi putá pre podozrenie z korupcie. V zápätí ho potom nahradí ďalšia futbalová figúrka. Hoci v seriáli nie je jasne spomenutá FIFA, je zjavné, že práve na ňu tvorcovia odkázali. Stačil iba jediný rok od vydania tohto dielu a FIFA už mala na krku korupčný škandál.
Autokorekt
Séria: 6 Epizóda: 8 (Líza na lade)
V roku 1994 sa objavil na trhu jeden z prvých prenosných personalizovaných zariadení Apple s názvom Newton. Newton slúžil na jednoduché poznámky, ktoré sa do obrazovky dali zapísať pomocou digitálneho pera. V epizóde ho používa jeden z miestnych školských tyranov Dolph, ktorý do zariadenia napíšal „Beat up Martin“, no autokorekt vetu zmení na „Eat up Martha“.
Bývalý riaditeľ Apple Nitin Ganatra sa dokonca priznal, že tento vtip si vo firme pri zdokonaľovaní autokorektu stále opakovali a bol to pre nich veľký strašiak.
Game of Thrones
Séria: 29 Epizóda: 1 (Serfsonovci)
Prvý diel 29. série mal jasný fantasy motív. Divákov mal navnadiť na sledovanie nového dobrodružného fantasy počinu Disenchantment z dielne Matta Groeninga. V rámci žánru si tvorcovia neodpustili vtipy na jeden z najpopulárnejších fantasy seriálov Game of Thrones a netušene tak predpovedali jeden z najväčších zvratov v deji. Ten však prišiel až dva roky po odvysielaní Simpsonovcov.
Išlo o scénu, v ktorej sa šialený drak vrhol na mestečko plné civilistov a začal bezhlavo páliť ich obydlia. Rovnako sa vyvinula aj dejová línia Daenerys Targaryen, keď sa so svojím drakom vrhla na Kráľovo prístavisko a spálila ho takmer na popol.
Teraz nám ostáva už len hádať, či išlo o ďalšiu predikciu veštcov zo Simpsonovcov, alebo sa tvorcovia Game of Thrones ich nápadom inšpirovali.
Ekonomická kríza Grécka
Séria: 23 Epizóda: 10 (Otázky Homera Simpsona)
Z Homera sa stane jeden z najobľúbenejších politických televíznych komentátorov reprezentujúci prostý americký ľud. Počas svojej stúpajúcej hviezdnej kariéry sa dostane aj do štúdia televíznej šou Head Butt. V rámci jeho vystúpenia bežia v spodnej časti obrazovky rýchle správy a aktuality, medzi ktorými sa ocitne aj oznam Európa predáva Grécko na eBay. To bolo, samozrejme, ešte dávno predtým než prišlo ku skutočnej ekonomickej kríze Grécka.
Prezident Donald Trump
Séria: 11 Epizóda: 17 (Bart do budúcnosti)
Jedna z najpopulárnejších predikcií celého seriálu vydesila aj jeho samotných tvorcov. V roku 2000 totiž predpovedali, že sa americký miliardár Donald Trump stane prezidentom. Do Bieleho domu sa Trump presťahoval v januári 2017 a voľby vyhral v roku 2016. Táto epizóda v skutočnosti predstavila ako prezidentku Lízu Simpsonovú, ktorá sa do oválnej pracovne dostala po vláde Donalda Trumpa. Zdedila po ňom dlhy a diery v americkom rozpočte.
Špehovanie Národnou bezpečnostnou službou (NSA)
The Simpsons Movie
Ani vo svojom filme sa žltá rodinka nevyhla pravdivým predpovediam. Jednou z nich je napríklad aj fakt, že NSA odpočúvali a špehovali Američanov. Z ich špehovania si Simpsonovci vystrelili v roku 2007, kedy sa im podarilo lokalizovať Marge a deti vďaka tomu, že počúvali ich rozhovory. Reálny škandál sa však prevalil až o šesť rokov neskôr, kedy na problém s odpočúvaním hovorov americkou vládou upozornil Edward Snowden.
Ak ťa článok zaujal, viac predpovedí z dielne tvorcov Simsponovcov nájdeš tu: 17 svetových udalostí, ktoré predpovedali Simpsonovci až neuveriteľne presne.
Zdroj: Time, Insider, Simpsons Fandom