V Bratislave pribudol nevšedný kontajner. Ľudia doň majú hádzať nepotrebné knihy
- Tím aktívnych ľudí z OZ Ateliér 71 sa rozhodol spustiť doposiaľ nevídaný projekt
- V Bratislave umiestnili vôbec prvý kontajner, ktorý má pomôcť antikvariátom a knižniciam
- Týmto spôsobom im tak môžu ľudia dať druhý život, nakoľko poputujú do miestnych antikvariátov či knižníc
- Tím aktívnych ľudí z OZ Ateliér 71 sa rozhodol spustiť doposiaľ nevídaný projekt
- V Bratislave umiestnili vôbec prvý kontajner, ktorý má pomôcť antikvariátom a knižniciam
- Týmto spôsobom im tak môžu ľudia dať druhý život, nakoľko poputujú do miestnych antikvariátov či knižníc
Momentálne ide o dobrovoľnícky projekt. Jeho tím však priznáva, že aj v prípade, ak by z tejto činnosti vznikli nejaké príjmy, budú primárne použité na rozvoj aktivít okolo tohto projektu, ako je nákup nádob, preprava, reklama a podobne. Viac o projekte nám prezradil Mário Václav zo združenia Ateliér 71.
Koľko nádob plánujete umiestniť v rámci Bratislavy?
Všetko záleží od úspešnosti projektu. Prvá je už umiestnená pri potravinách Yeme (za, čo im nesmierne ďakujeme). Jednali sme a stále jednáme s nespočetným množstvom, či už verejných alebo súkromných subjektov. Najbližšie budú pravdepodobne umiestnená pri mestskom úrade Nové mesto (oproti obchodnému domu Polus), tu ešte dolaďujeme zmluvné podmienky a v Karlovke, kde ešte čakáme na konkrétne umiestnenie, takže sa nevieme vyjadriť k presnému miestu.
Podľa úspechu projektu by sme sa následne chceli rozšíriť aj do iných častí Bratislavy a následne aj do iných miest v okolí (Senec, Pezinok, Malacky, Šamorín, atď.) Ale to ukáže až čas. Samozrejme, ak náš projekt niekoho zaujal, pokojne nás môže kontaktovať so žiadosťou umiestniť našu nádobu, nápadom sme vždy otvorení.
Majú antikvariáty núdzu o knihy a platne? S koľkými momentálne spolupracujete?
Na túto otázku neexistuje celkom jednoznačná odpoveď. Mnoho knižníc a dlho fungujúcich antikvariátov má veľké množstvo kníh, ktoré tam však ležia nedotknuté už mnoho rokov. A naopak, drobné knižnice, malé antikvariáty, alebo e-shopy otáčajú aj to málo, no nestačí to.
Čo chýba obom skupinám, je fakt, že za nimi dennodenne chodia ľudia a pýtajú sa ich či nemajú to, alebo ono. A oni vo veľa prípadoch len krútia hlavami a píšu si kontakty na týchto ľudí, aby sa im ozvali, ak sa náhodou vyskytne to, čo hľadajú. To však trvá niekedy veľmi dlho. Predsa len, nemôžu povedať: ,,Na sklade to momentálne nemáme, ale preveríme u dodávateľa.”
A taktiež by sme boli radi, aby sa mohli transformovať zo zaprataných a neprehľadných priestorov, do predajne alebo knižnice s vecami, ktoré vyhľadáva presne ich klientela.
Čo sa týka spolupráce, momentálne začíname s oslovovaním antikvariátov, knižníc a podobne zameraných predajní, ale keďže v dobe písania článku sme umiestnili prvú nádobu, nedá sa hovoriť o spolupráci, no nejaké predbežné dohody o budúcej spolupráci sú v jednaní. Nechceme však predbiehať.
Aké sú vaše plány do budúcna?
Radi by sme sa stali plnohodnotným partnerom antikvariátov a knižníc. Aby sme boli prvý záchytný bod, ktorému sa ozvú, keď k nim príde človek, hľadajúci niečo, čo nemajú. A samozrejme ak bude projekt úspešný, chceli by sme umiestniť aspoň jednu nádobu v každom väčšom v meste.
Ako by vám ľudia mohli pomôcť?
Túto otázku nám písali ľudia už pár minút po umiestnení prvej nádoby. V tejto fáze nám najviac pomôže zdieľanie projektu na sociálnych sieťach. No najdôležitejšie bude, aby plnili naše nádoby.