Ochranári chcú dať stopku vajciam z klietkového chovu v Coop Jednote. Reťazec sa bráni
- Združenie Humánny pokrok dnes spustilo kampaň požadujúcu od reťazca COOP Jednota Slovensko ukončenie používania vajec z klietkového chovu
- Potravinový reťazec označuje iniciatívu za klamlivú, argumentuje, že na kvalitu vajec vplýva predovšetkým krmivo sliepok
- Združenie Humánny pokrok dnes spustilo kampaň požadujúcu od reťazca COOP Jednota Slovensko ukončenie používania vajec z klietkového chovu
- Potravinový reťazec označuje iniciatívu za klamlivú, argumentuje, že na kvalitu vajec vplýva predovšetkým krmivo sliepok
Združenie Humánny pokrok dnes, deň pred Svetovým dňom hospodárskych zvierat, spustilo kampaň požadujúcu od potravinárskeho reťazca COOP Jednota Slovensko ukončenie používania vajec z klietkového chovu. Kampaň požaduje, aby reťazec dobehol súčasné štandardy ochrany zvierat a zaviazal sa používať výhradne vajcia pochádzajúce z bezklietkových chovov. Takéto štandardy už prijali všetky veľké reťazce a ich záväzky pokrývajú tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami na Slovensku. Súčasťou kampane je aj online petícia, ktorá vyzýva vedenie COOP Jednota Slovensko, aby začalo konať.
„COOP Jednota Slovensko sa prezentuje ako domáce potraviny a ukazujú svojim zákazníkom a zákazníčkam horskú idylku so zvieratami pobehujúcimi po salaši. V skutočnosti však v ochrane zvierat zlyhávajú a vajcia získavajú z tých najhorších podmienok, v ktorých sú sliepky natlačené v malých špinavých klietkach a vystavené obrovskej krutosti. Väčšina reťazcov u nás, ako aj vo svete, sa už od tejto barbarskej praxe dištancovala a je čas, aby aj COOP Jednota Slovensko prestala zaostávať a naplnila tie najzákladnejšie štandardy ochrany zvierat vo svojej dodávateľskej sieti,” dodáva Martin Smrek zo združenia Humánny pokrok.
https://www.facebook.com/COOPJednota/photos/a.1965871806858202/1965872446858138/?type=3&theater
COOP Jednota Slovensko sa opakovane predstaviteľom iniciatívy Viac neznesiem vyjadrila, že podporuje trend postupného zlepšovania životných podmienok sliepok.
„Iniciatívu považujeme za klamlivú a bez akejkoľvek zodpovednosti, presadzujúcu jeden názor, nakoľko podľa Únie hydinárov Slovenska na kvalitu vajec vplýva predovšetkým krmivo sliepok. Ako najväčší predajca slovenských potravín a podporovateľ slovenskej produkcie uprednostňujeme vajcia od slovenských chovateľov, z ktorých až 80 % pochádza práve z klietkového chovu,“ vyjadril sa pre Startitup vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko Branislav Lellák.
„Zvolenú rétoriku predstaviteľov kampane preto vnímame ako neférovú voči slovenským zákazníkom uprednostňujúcim slovenskú produkciu. Svoju obchodnú politiku realizujeme v záujme garantovania potravinovej bezpečnosti v prospech spotrebiteľov. Zároveň sme na jar 2019 adresovali oficiálny list Únii hydinárov Slovenska, v ktorom žiadame o akceptovanie aktuálneho spotrebiteľského trendu a postupné znižovanie kapacít klietkového chovu. Z uvedených dôvodov sme už reagovali na zverejnené nepravdivé informácie zasahujúce do dobrej povesti systému COOP Jednota právnymi prostriedkami,” pokračuje B. Lellák.
Podľa ochranárov sa už od klietkového chovu dištancujú najväčšie firmy po celom svete a naprieč rôznymi sektormi. Okrem potravinárskych gigantov ako Nestlé, Unilever a Mondelez už takéto záväzky rozhodli naplniť aj hotely Hilton, Marriott či Intercontinental, cateringové spoločnosti Sodexo a Compass Group, reťazce Aldi, Carrefour či Lidl, ale dokonca aj siete reštaurácií s rýchlym občerstvením ako McDonald’s a Subway.
Na Slovensku už záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu spravili reťazce Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Terno, Kraj a Delia, ktoré spoločne pokrývajú zhruba tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. COOP Jednota Slovensko je tak posledným veľkým reťazcom, ktorý sa ešte nezaviazal ochraňovať sliepky vo svojej dodávateľskej sieti.
https://www.facebook.com/humannypokrok/photos/a.1934317563295381/2292442874149513/?type=3&theater
Združenie Humánny pokrok koncom minulého roka spustilo kampaň Viac neznesiem!, v ktorej požadujú ukončenie klietkového chovu sliepok na Slovensku. Kampaň už podpisom podporilo viac ako 20 000 ľudí a na výzvu už zareagovalo 5 slovenských reťazcov. Ukončenie klietkového chovu podporuje aj verejnosť a podľa prieskumu agentúry Focus by až 54 % ľudí na Slovensku postavilo klietkový chov mimo zákon.
Odklon od klietkového chovu sa čoskoro môže pretaviť aj do celoeurópskeho zákazu používania klietok. Európska občianska iniciatíva Koniec doby klietkovej totiž vyzbierala viac než jeden a pol milióna podpisov a zákazom klietok v celej EÚ sa tak bude už čoskoro zaoberať Európsky parlament. Klietkový chov sa tak okrem nepriazne zákazníkov a zákazníčok môže ocitnúť aj mimo zákona.
zdroj: TS Humánny pokrok
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska