Po novom by fajčenie mohlo byť na Slovensku zakázané aj na terasách
- 37% Slovákov fajčí denne 11 až 20 cigariet
- Ide o nezanedbateľný počet ľudí, ktorí sa už pred časom museli zmieriť s tým , že si cigaretu nezapália v interiéroch reštaurácií
- Najnovšie by zákaz fajčenia mal zasiahnuť aj vonkajšie terasy či altánky, kde ľudia konzumujú jedlo
- 37% Slovákov fajčí denne 11 až 20 cigariet
- Ide o nezanedbateľný počet ľudí, ktorí sa už pred časom museli zmieriť s tým , že si cigaretu nezapália v interiéroch reštaurácií
- Najnovšie by zákaz fajčenia mal zasiahnuť aj vonkajšie terasy či altánky, kde ľudia konzumujú jedlo
Do parlamentu bol predložený návrh zákona z dielne OĽaNO, ktorý má mať pozitívny vplyv na zdravie a život nefajčiarov na Slovensku. Fajčenie by podľa poslancov malo byť absolútnym tabu nielen v interiéroch reštaurácii, ale napríklad aj na otvorených terasách podnikov, kde ľudia konzumujú jedlo.
„Mnohí sa iste stretávate s tým, že sa v príjemnom letnom alebo jesennom počasí vyberiete na obed či večeru, sedíte vonku na terase a od vedľajšieho stola na vás idú oblaky dymu z cigariet. Preto najmä v záujme ochrany rodín s deťmi, ale i ostatných nefajčiarov chceme, aby zákaz fajčenia platil aj vo vonkajších priestoroch reštaurácií a iných zariadení, kde sa podáva jedlo,” vyjadrila sa na svojom Facebooku Katarína Cséfalvayová, ktorá spolu s Martinom Fedorom a Marekom Krajčím predložila do parlamentu spomínaný návrh zákona.
Zákaz fajčenia platí už dnes napríklad na zastávkach, staniciach a iných verejných miestach. O to viac je podľa poslankyne tento zákon potrebný na miestach, kde ľudia obedujú, večerajú, často aj v spoločnosti svojich detí. Zákon má podľa nej najmä prispieť k zdraviu aj lepším medziľudským vzťahom.
Podľa Ministerstva zdravotníctva vo svete zomiera na následky fajčenia každých osem sekúnd jeden človek, Práve fajčenie vyvoláva chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP), ktorá je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí spomedzi chorôb v celosvetovom meradle a má stúpajúcu tendenciu.
Ročne na ňu umierajú približne 3 milióny ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v roku 2020 by sa spomedzi všetkých chorôb mohla CHOCHP dostať až na tretie miesto. Znepokojujúce sú najmä čísla týkajúce sa mladistvých. Kým v roku 2001 fajčili denne v základných školách necelé 3 percentá žiakov, o osem rokov neskôr to bolo takmer 8 percent, čo predstavuje takmer 40-tisíc žiakov.
Podľa prieskumu si na Slovensku si vo vekovej kategórii 15 až 18 rokov prvú cigaretu zapálilo 60 % Slovákov. 37% fajčiarov fajčí 11-20 cigariet denne (31% 6-10 cigariet). Pri výbere značky cigariet je pre 86% Slovákov dôležitá cena. 59% fajčiarov sa už niekedy pokúšalo prestať fajčiť, väčšina 66% sa o to pokúša bez akejkoľvek pomoci či nikotínovej náhrady.
68% respondentov je proti propagácii tabakových výrobkov v obchodoch. 56% súhlasí aj so zákazom príchutí, ktoré by mohli zatraktívniť tabakové výrobky. 59% respondentov dokonca súhlasí so zvýšením daní na tabakové výrobky.
zdroj: facebook.com/Katarína Cséfalvayová, health.gov.sk, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska