Mladý slovenský chemik sa predstavil na európskom finále Science Slam
- Filip Květoň pracuje v Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV)
- Venuje sa téme použitia sacharidov v diagnostike ochorení
- Filip Květoň pracuje v Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV)
- Venuje sa téme použitia sacharidov v diagnostike ochorení
Science Slam majú za úlohu popularizovať vedu a prinášať najnovšie poznatky širokej verejnosti. Nie je to síce tak dávno, čo sa vedecké prednášky podané zábavnou formou stali populárne aj na Slovensku, no už teraz máme svojho európskeho zástupcu.
Ako informoval portál TASR, na finále európskeho Science Slam sa dostal mladý chemik Filip Květoň z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
S témou použitia sacharidov v diagnostike ochorení zvíťazil pred slovenským publikom, čo ho posunulo do európskeho finále, ktoré sa tento rok konalo vo Viedni. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.
„Po obhájení diplomovej práce som sa rozhodol pokračovať v PhD. štúdiu a odišiel som na Slovenskú akadémiu vied, na Chemický ústav, aby som si rozšíril svoje obzory. Skončil som v tíme Jána Tkača, ktorý sa zaoberal využívaním sacharidov slúžiacich na diagnostiku ochorení. V poslednej dobe sa venujeme štúdiu diagnostiky rakoviny, lebo aj napriek faktu, že sme rozvinutá spoločnosť, rakovina je jednou z troch najčastejších príčin úmrtí. Stanovenie nízkych koncentrácií markerov nám napomáha v presnejšej diagnostike, skoršom začatí liečby a následnom zvýšení komfortu pacientov,“ vyjdaril sa pre Startitup Květoň.
Popularizačné podujatie priniesla na Slovensko organizátorka Simona Oľhová, ktorá sa inšpirovala mladými vedcami z Brna. „Na európskom kole Science Slam sme získali ďalšie nové podnety pre organizáciu u nás na Slovensku. Taktiež sa nám podarilo nadviazať viaceré alternatívy prepojenia Science Slamu SAV na iné podujatia v zahraničí vďaka stretnutiam s ďalšími organizátormi,“ povedala Oľhová pre TASR, ktorá už začala s prípravami druhého ročníka Science Slam SAV.
Podľa mladého chemika je dôležité, aby ľudia nevnímali vedcov iba ako nejaké stereotypné postavičky v bielych plášťoch. Sú to ľudia pracujúci v rôznych a často nevšedných odboroch.
„V poslednom období stúpa význam najmä sociálnych vied, čo mňa osobne teší. Taktiež dochádza k prepájaniu viacerých odvetví, čím vznikajú zaujímavé spojenia, ktoré sme si v minulosti nevedeli ani predstaviť a všetko toto nás ako ľudstvo posúva ďalej. Keď vedci posúvajú svoje dosiahnuté výsledky k verejnosti, približujú sa jej, čo má opäť pozitívny vplyv na ľudí, lebo začínajú viac rozmýšľať o veciach okolo seba a uvedomovať si skutočnosti, ktoré do tej doby prehliadali,“ doplnil Květoň.
Zdroj: TASR
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska