Na Slovensku vládnu veľké rozdiely medzi bohatými a chudobnými regiónmi
- V októbrovej analýze Medzinárodného menového fondu sa Slovensko v rámci regionálnych rozdielov umiestnilo na poslednom mieste
- Ako predposlední skončili Česi a pred nimi Kanada
- V októbrovej analýze Medzinárodného menového fondu sa Slovensko v rámci regionálnych rozdielov umiestnilo na poslednom mieste
- Ako predposlední skončili Česi a pred nimi Kanada
Slovensko síce podľa Medzinárodného menového fondu medzi vyspelé krajiny patrí, avšak nachádzame sa až na ich úplnom chvoste.
Rozdiely medzi bohatými a chudobnými regiónmi sú u nás priepastné a najväčšie zo všetkých vyspelých krajín. Vyplýva to z októbrovej analýzy, v ktorej okrem iného skúmal Medzinárodný menový fond aj vnútroštátne regionálne rozdiely v hrubom domácom produkte vzhľadom na počet obyvateľov.
Na konci rebríčka vyspelých krajín, no stále vyššie ako my, skončila aj Česká republika, ktorá je druhá od konca, na treťom mieste sa nachádza Kanada. Naopak najmenšie regionálne rozdiely vládnu vo Francúzsku, Japonsku a Švajčiarsku.
Podľa štatistík Eurostatu z februára 2019 patrí Bratislavský kraj medzi najbohatšie oblasti Európskej únie. Umiestnil sa v top 10 regiónoch, a to na 8. mieste hneď za Prahou. Tento trend je pritom dlhodobý a nejde o nejaký jednorazový náhodný ekonomický skok. Aj podľa indexu regionálnej ekonomickej konkurencieschopnosti z roku 2016 je Bratislava a jej okolie jedným z najsilnejších európskych regiónov a v hodnotení získala tretie miesto.
Problémom Slovenska je, že väčšina z jeho ekonomickej sily sa sústredí iba na západe krajine a prevažne výhradne v hlavnom meste. Zatiaľ čo HDP západného Slovenska bolo v roku 2017 viac ako 26 miliónov, na strednom Slovensku to bolo iba 16 miliónov a na východe 18 miliónov. Na západnom Slovensku tvorí HDP až 31 % celkového produktu Slovenska.
Medzinárodný menový fond sa tiež pozrel na to, aké odvetvia majú najvyššiu pracovnú produktivitu a ktoré zamestnávajú najviac ľudí. Vo vyspelých krajinách majú najvyššiu pracovnú produktivitu reality, za nimi nasledujú verejné služby a poľnohospodárstvo. Najviac ľudí je zamestnaných v poľnohospodárstve, priemysle a stavebníctve.
Zdroj: Medzinárodný menový fond, Eurostat
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska