Prvá krajina na svete zakázala reklamy na sladené nápoje
- Zákon vstúpi do platnosti v priebehu budúceho roka
- Týkať sa bude všetkých nápojov s vysokým obsahom cukru
- Zákon vstúpi do platnosti v priebehu budúceho roka
- Týkať sa bude všetkých nápojov s vysokým obsahom cukru
Už to nie sú iba cigarety a alkohol, na ktorých reklamu platia prísne obmedzenia či dokonca zákaz. Rovnako škodlivé dokážu byť aj sladené nápoje, a preto sa prvá krajina na svete odhodlala k ráznemu kroku. Ako uviedol portál Independent, Singapur zakázal reklamu na nápoje s vysokým obsahom cukru. Zákaz začne platiť budúci rok.
Zákaz vyhlásil Edwin Tong, singapurský minister zdravotníctva. Vzťahovať sa bude na reklamu vo všetkých médiách, teda v printe, televízii aj na webe. Vláda tak chce docieliť, aby boli obyvatelia Singapuru o niečo zdravší a vyhlásili „vojnu proti cukrovke.“
Ministerstvo sa ďalej vyjadrilo, že ho teší, ako mnohí výrobcovia potravín znížili obsah cukru vo svojich výrobkoch. Nové technológie umožnili Singapurčanom, aby vyrábali jedlo s rovnakou chuťou, no s nižším obsahom cukru. Podľa Schémy rozvoja zdravších potravinových zložiek, ktorú uviedlo Ministerstvo zdravotníctva v roku 2017, sa potravinárske spoločnosti musia uchyľovať k zdraviu prospešnejším výrobným procesom a ingredienciám.
Napriek tomu však bežný Singapurčan skonzumuje asi 12 lyžičiek cukru denne. Tong za to v súčasnosti viní hlavne sladené nápoje, a preto sa odhodlal k na prvý pohľad radikálnemu riešeniu.
„Ak sa ukáže, že nejaký produkt začne vážne ohrozovať zdravie veľkej časti populácie, je úplne legitímne, že inštitúcia, ktorej úlohou je starať sa o zdravie ľudí, urobí rázne opatrenie. Ak to na Slovensku dospeje k neúnosnej zdravotnej situácii, tak by takýto zákon bol na mieste, zatiaľ to tak nevyzerá,“ vyjadril sa pre Startitup odborník na reklamu Róbert Slovák.
Aj na Slovensku je však spotreba cukru veľmi vysoká a nemáme sa veľmi čím chváliť. Podľa informácií Ministerstva financií spotrebuje priemerný Slovák ročne takmer 50 kíl cukru. V celkovej spotrebe cukru a výrobkov z neho figuruje Slovensko na prvých priečkach v rámci krajín OECD. Kým v roku 1993 sme v porovnaní so susednými krajinami mali najnižšiu spotrebu cukru, o 20 rokov neskôr sme sa „precukrili“ na prvé miesto.
Podobne ako v Singapure, aj u nás stoja za zvýšenou spotrebou cukru hlavne sladené nápoje. Ich spotreba na Slovensku za posledných 20 rokov dramaticky stúpla, a to takmer trojnásobne, zo 42 litrov na obyvateľa v roku 1998 na 111 litrov na obyvateľa v roku 2017. Niektoré sladené nápoje obsahujú päť až sedem kociek cukru na jeden pohár.
Zdroj: Independent , Ministerstvo zdravotníctva Singapur, Ministerstvo financií SR
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy