Pradiareň Starej Cvernovky sa mení na dominantu budúcej štvrte. Pozri sa, ako to tam vyzerá

  • YIT pracuje na rekonštrukcii budovy bývalej Pradiarne v areáli Starej Cvernovky
  • Zachovať sa snaží jej pôvodnú historickú podobu
Pradiareň (YIT)
Pradiareň (YIT)
  • YIT pracuje na rekonštrukcii budovy bývalej Pradiarne v areáli Starej Cvernovky
  • Zachovať sa snaží jej pôvodnú historickú podobu

Budova bývalej pradiarne v Bratislave je Národnou kultúrnou pamiatkou, aj napriek tomu však dlhé roky chátrala a takmer v centre mesta stála z väčšej časti nevyužívaná. Developerská spoločnosť YIT vdychuje tomuto miestu nový život. Od roku 2018 pracuje na postupnej rekonštrukcii priestorov areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne a budovy Pradiarne, ktorej história siaha až do roku 1900.

Architektonickú súčasť na projekt ZWIRN, ako sa obnova továrne nazýva, vyhralo architektonické štúdio BOUDA MASÁR. Architekti sa snažia čo najviac zachovať pôvodnú podobu Pradiarne a pracujú na tom, aby sa pri renovácii zachovali všetky dôležité historické prvky. Všetko prebieha pod dohľadom pamiatkového úradu a odborníkov.

zdroj: Pradiareň (Archív: Startitup)

„Pri obnove historických objektov je dôležité dbať na to, aby nová funkcia budovy zodpovedala jej priestorovým danostiam. Dôležité je teda nielen profesionálne zvládnuť obnovu historických prvkov, ale doplniť ich súčasnými tak, aby si nekonkurovali, ale vhodne sa dopĺňali. Verím, že sa nám to v prípade Pradiarne podarilo,“ vysvetľuje architekt Ivan Masár z ateliéru BOUDA MASÁR architekti.

zdroj: Pradiareň (YIT)

Investor plánuje urobiť z budovy Pradiarne nové srdce projektu ZWIRN, kde sa budú nachádzať objekty občianskej vybavenosti, obchody, kaviareň aj reštaurácia. Okrem kancelárií tu pribudne tiež kultúrno-spoločenský priestor a s auditóriom v priestoroch niekdajšej Silocentrály.

zdroj: Pradiareň (Archív: Startitup)

„Pradiareň 1900 je azda najlepším vyjadrením myšlienky celej štvrte ZWIRN. Zatiaľ čo názov a obnova jej pôvodného vzhľadu spája toto územie s jeho industriálnou históriou, konverzia na nové využitie ukazuje, ako sa dá aj dlho nevyužívaným miestam vdýchnuť nový život.  A to platí aj pre ZWIRN – rušný areál bývalej továrne začne písať svoj nový príbeh ako živá mestská štvrť, ktorá vytvorí príjemné a obohacujúce prostredie nielen pre svojich obyvateľov, ale i návštevníkov aj blízkych susedov,“ hovorí Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

zdroj: Pradiareň (YIT)

Pamiatkovo chránené prvky Pradiarne 1900

Medzi prvky, ktoré si zachovajú svoju historickú podobu patria okná, fasáda aj rímsy. V rámci rekonštrukcie okien bude repasovaných a znovuosadených 80 pôvodných okien. Aby sa dosiahla energetická efektívnosť, po dohode s pamiatkarmi bude zvyšok okien nahradených novými hliníkovými oknami s oblúkom, ktoré kopírujú dizajn z roku 1900.

zdroj: Pradiareň (Archív: Startitup)

Zachovajú sa aj zliatinové stĺpy, ktorých je spolu 403, ide o jedinečnú nosnú konštrukciu vyskytujúcu sa iba v budovách z obdobia secesie. Výzdoba na stĺpoch z roku 1920 bude prezentovaná na 17 stĺpoch vo vstupnej hale. Objekt jednej historickej nádrže, ktorý sa nachádza na streche budovy, bude zrekonštruovaný s využitím ako výstavný exponát.

zdroj: Pradiareň (Archív: Startitup)

Silocentrála bude obnovená nad rámec pamiatkovej ochrany

V minulosti sa tu nachádzali parné stroje a bola v podstate akýmsi „srdcom“ bývalej továrne. Po konverzii tu vznikne priestor s auditóriom, určený na rôzne kultúrno-spoločenské podujatia. Aj keď Silocentrála nie je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky, pri návrhu a realizácii obnovy sa postupovalo rovnako ako pri Pradiarni. S budovou pradiarne bude Silocentrálu spájať architektonický novotvar – presklený krčok, v ktorom budú prezentované zrekonštruované pôvodné okná z roku 1900.

Zdroj: TS

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá