Čína už nebude kopírovať niektoré európske značky. Na zozname sa objavilo aj Slovensko
- Medzi geograficky chránenými názvami majú najväčšie zastúpenie destiláty, vína či syry
- Medzi geograficky chránenými názvami majú najväčšie zastúpenie destiláty, vína či syry
Európska komisia dnes informovala o uzavretí dohody medzi Európskou úniou a Čínou, ktorá sa bude týkať ochrany 100 čínskych a 100 európskych typických produktov pre jednotlivé krajiny. Hlavným cieľom je zefektívniť boj proti rôznym obmedzovaniam a podvodom.
Medzi geograficky chránenými názvami majú najväčšie zastúpenie destiláty, vína či syry. Spomedzi krajín je najpočetnejšie zastúpenie z Francúzska, Talianska a Španielska. Zo Slovenska sa na zozname objavila len Vinohradnícka oblasť Tokaj. Susedné Česko má v zozname geograficky chránených názvov Žatecký chmel a Českobudějovické pivko.
Today the EU 🇪🇺 and China 🇨🇳 concluded the negotiations on a bilateral agreement to protect 100 European Geographical indications (GIs) in China & 100 Chinese GIs in the EU against imitations & usurpation 🎊🎉
→ https://t.co/BWmB1G8TW0 #EUChina #EUQuality pic.twitter.com/E5JTkzD4xW
— EU Agriculture🌱 (@EUAgri) November 6, 2019
Zemepisné označenia EÚ, ktoré by sa mali chŕaniť v Číne, zahŕňajú viaceré výrobky, akými sú napríklad feta, írska whiskey, portské víno alebo prosciutto. Mezi čínskymi výrobkami je napríklad fazuľový krém, bledý čaj, ryža či zázvor.
Spotrebitelia dôverujú pravosti a pôvodu
Komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan pri tejto príležitosti zdôraznil kvalitu európskych výrobkov slovami: „Európske výrobky so zemepisným označením sú známe svojou kvalitou na celom svete. Spotrebitelia sú ochotní platiť vyššiu cenu, lebo dôverujú pôvodu a pravosti týchto výrobkov, a tak odmeňujú poľnohospodárov.“
Dohoda je podľa neho výhodná pre obe strany a posilnenie obchodného vzťahu môže priniesť prospech pre poľnohospodárske a potravinárske odvetvia na oboch stranách. Čína navyše predstavuje druhú destináciu pre vývoz takýchto potravinových výrobkov z EÚ. Od septembra minulého roka do augusta tohto roka predstavoval import viac než 12 miliard eur.
Spolupráca medzi EÚ a Čínou v tejto oblasti síce začala už v roku 2006, no pre porovnanie, v roku 2012 bolo na zozname len 10 zemepisných označení.
Zdroj: ec.europa.eu
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy