Prečo tak veľa slovenských podnikateľov športuje?
- Ak sleduješ blogy Michala Trubana, som si takmer istý, že si si položil otázku: Ako to ten chalan môže stíhať?
- Ak sleduješ blogy Michala Trubana, som si takmer istý, že si si položil otázku: Ako to ten chalan môže stíhať?
Áno, Mišo je nielen úspešný slovenský podnikateľ, ešte k tomu je aj vynikajúci športovec. Zúčastnil sa niekoľkých Ironmanov a iných extrémnych pretekov, ako napr. Norseman, či preplávanie z Alcatrazu na pobrežie. Inak povedané, chalan, ktorý má pod palcom niekoľko startupov a firiem, pravidelne mentoruje na konferenciách a je iniciatívny v mnohých ďalších aktivitách, stíha popritom všetkom trénovať na niečo, na čo sa odváži len zlomok ľudí z celého sveta.
Potom je tu Sajfa. Ok, Sajfa asi nie je telom a dušou podnikateľ, ale je to extrémne šikovný chalan, ktorý si vybudoval osobnú značku. Opäť človek, ktorý má milión iných aktivít a dá sa čakať, že si ťažko nájde čas na niečo iné. A tento chalan pravidelne behá maratóny a taktiež sa zúčastnil Ironmana.
Martinusáci pravidelne chodia na maratóny po celom svete, desiatky firiem skladajú tímy na štafetové behy ako napr. Od Tatier k Dunaju. Desiatky podnikateľov prepadli behu, cestnému bicyklu, plávaniu, prekážkovým behom ako Spartan Race či Tvrďák a mnohým ďalším.
Títo ľudia majú denne celé hodiny práce, často sú zodpovední za veci, ktoré pravidelne podrobne sleduje celé Slovensko a nemôžu si dovoliť chybu. A aj tak dokážu športovať na skutočne vysokej úrovni. Čím to je, že toľko slovenských podnikateľov podľahlo športu?
„Ak necvičím, moja fyzička a zdravie idú dolu kopcom. Ak moje zdravie ide dolu kopcom, moja produktivita sa zvezie s ním. Som nervóznejší, strácam chuť a klesá mi motivácia robiť veci, ktoré robia môj biznis úspešný,“ napísal raz náš redaktor Dárius. „Z prvej ruky viem, že pokrok v jednej oblasti môjho života znamená pokrok v tej ďalšej.“
Ak žiješ v predstave, že so športom nebudeš mať dosť času a energie a že biznisu treba obetovať všetko, nemôžeš sa viac mýliť. Porušiť „life balance“ a venovať sa len jednej oblasti života je to najhoršie, čo môžeš spraviť. Ja som to robil – od júla do januára tohoto roka som viacmenej ignoroval cvičenie a sústredil sa len na zarábanie peňazí – áno, zarobil som síce v týchto mesiach sumy, o ktorých sa mi ako mladému ani nesnívalo, no v januári som vyhorel a ťahalo sa to so mnou takmer tri mesiace.
Okrem cestovania mi pomohol najmä šport – kúpil som si vysnívané bežecké tenisky, priniesol som si do Bratislavy činky, inline a horský bicykel a nemôžem sa cítiť lepšie.
A to bude zrejme prípad aj týchto pánov. Ľudia ako Mišo či Sajfa určite veľmi dobre vedia, že športom ich podnikanie nielen nijak neutrpí, práve naopak – nakopne ťa viac, ako tvoja tradičná štvrtá káva. Možno s takýmto režimom nezvládneš odpracovať 14 hodín denne, no za kratší čas toho zvyčajne stihneš omnoho viac.
Neznamená to, že by si teraz v tomto momente mal začať trénovať na Ironmana (pravdaže ak to nie je tvoj sen). Znamená to len, aby si zvážil, či sa pravidelné cvičenie do tvojho denného harmonogramu naozaj nezmestí. Keď dokážu títo páni robiť svoj biznis popri svojich športových úspechoch myslím, že môžem povedať, že výhovorky sú skutočne len výhovorky
titulná foto: truban.sk