Vianočné gule z Čadce, porcelánové vtáčiky alebo šišky. Slovenský dizajn sa nosí aj na stromčeku
- Slovenskí dizajnéri nielenže produkujú kvalitné textílie a doplnky. V ich ponuke nájdeš aj vianočné ozdoby
- Sú ručne vyrábané a premyslené do detailu
- Vybrali sme pre teba päť, do ktorých sa oplatí investovať
- Slovenskí dizajnéri nielenže produkujú kvalitné textílie a doplnky. V ich ponuke nájdeš aj vianočné ozdoby
- Sú ručne vyrábané a premyslené do detailu
- Vybrali sme pre teba päť, do ktorých sa oplatí investovať
Pamätáš si ešte vianočné ozdoby z detstva? Také tie zo skla, veľmi krehké, na ktoré si musel dávať extrémny pozor. Tak presne také ti ponúkame tento rok. Postarali sa o ne slovenskí dizajnéri. A ako bonus – aj jedna česká značka.
Autentické ateliéry a silná tradícia
V Čadci sídli malá rodinná firma. Manželia Slobodovci tu vyrábajú poctivé slovenské gule, ktoré už druhý rok tešia aj milovníkov dizajnérky Michaely Bednárovej.
„Rada využívam slovenský priemysel a keďže je tu silná tradícia, chcela som to vyskúšať. Minulý rok som vyrobila prvé ozdoby – Gule makové a mali obrovský úspech,“ hovorí pre Startitup Michaela. Tento rok sa rozhodla pre limitované edície a nazvala ich Pologule a Púpavy. Z oboch vyrobila 20 setov po 6 gulí a všetky sú vyrábané ručne.
„Na základný tvar gulí každoročne prenášam vzory z mojich kolekcií,“ dodáva dizajnérka, ktorej púpavové motívy sa objavili v tohtoročnej kolekcii Mŕtve kvety. Tie si mohol vidieť napríklad aj na októbrovom Fashion LIVE!
V bratislavskom Drobne Store&Atelier máš aktuálne možnosť odsledovať tvorbu z dielne Poujdu, ale aj talentovanej Simony Janišovej. Tá sa venuje keramike a porcelánu. Tohtoročné vianočné ozdoby vyrába v ateliéri na Šoltésovej ulici v Bratislave. Volajú sa Šišky, sú minimalistické, biele, s jemnými zlatými detailmi.
Zaplátala dieru na trhu
Simona bola prvá, ktorá pred 8 rokmi začala vianočné ozdoby vyrábať. „Bola to diera na trhu. Prvé porcelánové vianočné ozdoby som navrhla a sama aj realizovala vo vlastnom ateliéri už niekedy v roku 2011. Pozitívne reakcie a záujem klientov, či už individuálnych, alebo firemných mi napovedali, že v tú dobu to bola pre mňa správna cesta,“ opisuje svoje začiatky Simona Janišová, ktorá sa popri vlastnej tvorbe venuje aj značke si.li.
Tú si spolu s kolegyňou Lindou Vikovou postupne piplú a tvorbu vianočných ozdôb, ako sama tvrdí, prenechala mladším absolventom VŠVU, ktorí sa jej teraz vo veľkom venujú.
Jej ozdoby sú porcelánové. Hoci materiál nie je v našich končinách s výrobou vianočných ozdôb spájaný, na stromčeku vyzerá pôsobivo. „Špeciálne sú tiež použitými technológiami, každý jeden kus z kolekcie bol realizovaný kombináciou digitálnych technológií s tradičným remeslom,“ dodáva pre Startitup Simona.
Možno už poznáš Minku a jej šperky. Sama autorské a dizajnové vianočné ozdoby zbiera a tak som sa rozhodla vytvoriť aj svoju vlastnú sériu pre iných „zberateľov“. A tak vznikli tento rok vznikli Štedré zvieratká.
„Na budúci rok chcem kolekciu rozšíriť o nejaké nové kúsky v podobnom duchu. Už treba len spraviť prieskum a zistiť, ktoré zvieratká budú najobľúbenejšie,“ prezrádza svoju stratégiu Martina Klbečková, ktorej ozdoby si budeš môcť kúpiť už aj tento víkend v Starej tržnici v Bratislave.
Každý jeden kus jej prejde rukami niekoľkokrát. „Od návrhu, výroby modelu, sadrovej formy, porcelánových odliatkov až po maľbu je to priamo moja práca. Stávajú sa tak skôr zberateľskými kúskami ako bežnými guľami na stromčeku,“ upresňuje Martina. V jej kolekcii nájdeš štedré prasiatko, buldočka, fugu rybu, premotivovanú kozu, pandu a sýkorku a za jeden kus zaplatíš 25 eur.
Keď je dizajn biznisom, ale stále si zachováva gloriolu
Lucia Kovalčíková sídli v malom príjemnom ateliéri na strednom Slovensku. Práve tu vznikajú jej vianočné ozdoby, ktoré podpisuje značkou LK/minilab. Určite poznáš jej šperky či rozkošný porcelán. Z neho vyrába aj ozdoby.
„Patria do môjho portfólia už niekoľko rokov, vznikli z mojej potreby ozdobiť si stromček. A áno, určite je to aj dobrý biznis ťah, ľudia si radi kúpia niečo originálne a od lokálnych výrobcov či dizajnérov aj na stromček,“ hovorí pre redakciu Startitup Lucia, ktorá svoje sezónne portfólio každoročne obmieňa a stále všetky vypredá.
Ak si chceš zadovážiť jej ozdoby alebo doplniť sériu, nájdeš jej ozdoby v bratislavskej slávici na Laurinskej ulici alebo v galérii Art Design Project na Špitálskej.
Nie, že by Slovákov nebolo dosť. Ako bonus sme však vybrali aj kolektív českých dizajnérov. Robia proste pekné gule. Vyrábajú ich už štvrtý rok. Tri roky vznikali ich ozdoby v Plzni, teraz sa objem práce zvýšil a tak oslovili externú manufaktúru. Reč je o Nalejto Ceramic Design.
„Špecifické sú svojím jednoduchým minimalistickým dizajnom. Zákazník si môže vyberať celkom z piatich farebných variant a štyroch typov plastického dekoru. Ozdoby sú tiež celoporcelánové a neobsahujú žiadne kovové ani plastové súčiastky,“ hovorí pre StartitUp Lucia Vostalová z českého štúdia, ktorí chceli svojou tvorbou poskytnúť spotrebiteľom alternatívu ku klasickým prezdobeným ozdobám.
Reakcie sú podľa ich slov veľmi pozitívne. „Z pohľadu biznisu to bol určite dobrý ťah a sme veľmi rady, že záujem o kvalitný český a slovenský dizajn rastie,“ uzatvára Lucia z Nalejto. Čo sa týka ceny, cez eshop si vieš tieto ozdoby veľmi pohodlne objednať v rozmedzí od 740 Kč do 1310 Kč, čo je v prepočte 28 až 50 eur za set.
Ak sa bojíš, že ti objednané ozdoby nestihnú do Vianoc prísť, vyber sa na nákupy do slovenských dizajn shopov. Okrem už spomínanej slávice či Art Design Project ich nájdeš aj v košickom SloCz.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy