PETA kúpila podiely v Starbuckse. Chce presadiť nové pravidlá
- Americká organizácia bojujúca za práva zvierat, odkúpila podiely od jedného z najväčších kávových reťazcov
- Chce, aby spoločnosť prestala účtovať viac za rastlinné mlieka
- Americká organizácia bojujúca za práva zvierat, odkúpila podiely od jedného z najväčších kávových reťazcov
- Chce, aby spoločnosť prestala účtovať viac za rastlinné mlieka
Vo väčšine krajín, kde Starbucks pôsobí, si musia vegáni aj ľudia s laktózovou intoleranciou za rastlinné mlieko priplácať. Spoločnosť tak znevýhodňuje ľudí, ktorí sa rozhodli pre rastlinnú stravu. To sa už dlhší čas nepáči organizácii PETA, ktorá prišla s prekvapivým riešením. Od spoločnosti odkúpila minimálne možné podiely, aké znej urobili podielového vlastníka, informovala o tom prostredníctvom tlačovej správy na svojej oficiálnej stránke.
Vďaka tomuto statusu sa budú môcť zástupcovia PETA zúčastňovať na výročných schôdzach kaviarenského gigantu a ovplyvňovať dianie v spoločnosti. Jedna z prvých vecí, ktoré chcú presadiť, je zrušenie príplatku za rastlinné mlieko.
„Mnohí milovníci kávy trpia laktózovou intoleranciou a PETA zase nestrpí krutosť ku kravám. Preto je pre nás ťažké pochopiť, prečo sa za rastlinné mlieko účtuje extra poplatok. PETA mieri do zasadacích miestností Starbucksu, aby pritlačila na zrušenie neférových cien,“ vyjadrila sa výkonná viceprezidentka PETA Tracy Reiman.
Koľko presne PETA musela investovať, aby získala podielové vlastníctvo, organizácia neprezradila. Nie je to pritom prvýkrát, čo sa PETA postavila proti Starbucksu. V júli spustila organizácia veľkú kampaň, v ktorej vyzývala vegánov, vegetariánov, ochrancov práv zvierat a všetkých, ktorým na planéte záleží, aby kontaktovali Starbucks a žiadali zlacnenie rastlinného mlieka.
„Nechápte nás zle, páči sa nám, že Starbucks ponúka toľko vegánskych možností. Používa sójové, kokosové, mandľové a v niektorých krajinách aj ovsené mlieko. Nepáči sa nám však, že zákazníci musia platiť viac, keď si zvolia rastlinnú alternatívu,“ vyjadrila sa PETA.
Ako organizácia tvrdí aj na svojich stránkach, mlieko je podobne ako mäso získavané neetickým spôsobom. Kravy sú umelo inseminované mašinami. Kravy musia stále na novo otehotnieť, aby sa im tak zvýšila produkcia mlieka. Aby sme potom mlieko mohli zúžitkovať my, teliatka sú prakticky hneď po narodení odlúčené od matiek a vyživované umelou stravou.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: PETA