Chceš sa cítiť o niekoľko rokov mladší? Podľa vedcov by si mal skúsiť toto
- Príprava na maratón a jeho absolvovanie zlepšuje zdravotný stav a znižuje vek asi o štyri roky
- Najväčší prínos pritom zaznamenali tí, ktorí boli na tom pred začiatkom tréningov najhoršie
- Príprava na maratón a jeho absolvovanie zlepšuje zdravotný stav a znižuje vek asi o štyri roky
- Najväčší prínos pritom zaznamenali tí, ktorí boli na tom pred začiatkom tréningov najhoršie
Príprava na maratón a jeho absolvovanie zlepšuje zdravotný stav artérií nového bežca a znižuje ich vek asi o štyri roky. Vyplýva to zo štúdie vedcov z Barts and University College London, ktorí testovali 138 začínajúcich bežcov pripravujúcich sa na londýnsky maratón. Výsledky publikovali v Journal of the American College of Cardiology, informuje o tom BBC.
Počas šiestich mesiacov tréningov ich artérie čiastočne znovu nadobudli pružnosť, čo by malo znížiť riziko infarktu a mŕtvice. Ich krvný tlak sa podľa odborníkov znížil rovnako, ako keby mali predpísané lieky. Najväčší prínos pritom zaznamenali u tých, ktorí boli na tom pred začiatkom tréningov najhoršie.
Podobný efekt by podľa British Heart Foundation (BHF), ktorá výskum financovala, mali mať aj menšie množstvá aeróbnych cvičení.
„Ľudia trpiaci srdcovými alebo inými ochoreniami by sa mali najprv pozhovárať so svojím lekárom, no pre väčšinu ľudí platí, že prínos cvičenia výrazne prevyšuje akékoľvek riziko,“ skonštatovala vedúca výskumu Charlotte Manisty.
V minulosti sa stalo, že bežci s nediagnostikovanými ochoreniami srdca zomreli pri pokuse o absolvovanie maratónu, no to je podľa odborníkov veľmi zriedkavé.
Cvičenie nás robí šťastnejšími než peniaze
Nielen príprava na maratón, ale aj bežná fyzická aktivita má množstvo výhod. Prednedávnom to potvrdila aj mentálna trénerka MSc. Veronika Blašková, ktorá študovala psychológiu na univerzite v Kansase a úspešne získala magistra na Stirling Univerzite v Škótsku. Podľa nej cvičenie pôsobí pozitívne na našu myseľ a prispieva aj k vyššiemu sebavedomiu, lepšej koncentrácii či rýchlejšiemu učeniu sa nových vecí.
Okrem týchto pozitívnych vplyvo náš však cvičenie robí aj šťastnejšími než peniaze, vyplýva to z najnovšej štúdie vedcov z Oxfordu a Yale. Ich zistením bolo napríklad to, že fyzicky aktívni ľudia sa cítia rovnako dobre ako tí, ktorí nevykonávajú žiaden šport, no ročne si zarobia o približne 25-tisíc dolárov viac.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASR, BBC