Vieš, kedy nemusíš platiť celú pokutu za priestupok, ktorý si spáchal?
- Rozkaz o zaplatení pokuty za dopravný priestupok treba uhradiť do 15 dní
- Ak to stihneš, stačí, ak na polícii necháš len 2/3 z celkovej sumy
- Rozkaz o zaplatení pokuty za dopravný priestupok treba uhradiť do 15 dní
- Ak to stihneš, stačí, ak na polícii necháš len 2/3 z celkovej sumy
Možno si to nevedel ani ty a spolu s tebou mnoho Slovákov. Po tom, ako sa na sociálnej sieti Polície SR objavilo video s informáciou o tom, že nemusíš zaplatiť celú pokutu, prekvapilo to mnohých ich fanúšikov.
Neinformuje polícia dostatočne?
„Už som to skúsil a časť peňazí sa mi vrátila,“ stojí v komentári pod videom. Takéto informácie však podľa slov hovorkyne Prezídia PZ v Bratislave Denisy Bárdyovej nie sú žiadnou novinkou.
https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/2731811037039336/
„Tieto pravidlá platia stále a ani v minulosti sa nemenili a taktiež sme verejnosť dostatočne a pravidelne informovali o týchto ich povinnostiach tak v rámci prevencie, ako aj v rámci osvety a ich vzdelávania,“ uvádza pre Startitup Bárdyová.
To je dôvodom, prečo sa takéto informácie preventívne objavujú na oficiálnej facebookovej stránke slovenskej polície. Tá má aktuálne spolu s Instagramom na svojom konte viac ako pol milióna sledovateľov. Patrí tak medzi najsledovanejšie polície v online priestore v celej Európe.
„Vzhľadom na to, že facebooková stránka polície ‚Polícia Slovenskej republiky je v súčasnosti najsledovanejší kanál a tiež sa takýmto spôsobom snažíme verejnosti priblížiť a poskytovať im praktické informácie, rozhodli sme sa takouto formou pripomenúť vodičom páchajúcim priestupky, ako majú postupovať v prípade, keď im príde pokuta domov poštou,“ vysvetľuje ďalej Bárdyová.
Čo ti vlastne príde do schránky?
List o tom, že ti Polícia SR ukladá pokutu za priestupok, ktorý si spáchal. Treba si ho však pozorne prečítať. Nachádzajú sa v ňom totiž dve sumy.
„Rozkaz o uložení pokuty za správny delikt obsahuje údaje o účastníkovi konania ako držiteľovi motorového vozidla, výšku pokuty aj s presnou sumou v číslach, ktorú treba zaplatiť v prípade 2/3 a tiež presnou celou sumou, takže páchateľ priestupku nemusí nič počítať, všetko je jasne a zreteľne napísané, s popisom skutku týkajúcim sa porušenia predpisov, informácie o spôsobe úhrady, odôvodnenie a poučenie,“ cituje z rozkazu Bárdyová s dodatkom, že presne podľa týchto informácií v rozkaze o uložení pokuty je potrebné postupovať.
Pokutu musíš zaplatiť do 15 dní odo dňa, kedy ti bola policajtom udelená. Vtedy nadobudla právoplatnosť. Polícia potvrdzuje, že ak do 15 dní odo dňa doručenia rozkazu budú na bankový účet uvedený v rozhodnutí, pripísané dve tretiny z uloženej výšky pokuty, pokuta sa považuje za uhradenú v plnej výške.
Čo ak si nešoféroval ty, ale príde ti pokuta?
Stačí, ak do 15 dní uvedieš osobu, ktorá v tom konkrétnom čase vozidlo viedla. Vtedy sa už rozkaz o úhrade dostane do rúk tomu, kto priestupok spáchal.
Podľa slov hovorkyne sa totiž opakujú prípady, že si vodiči dostatočne neprečítajú postup o platení pokuty a aj keď v lehote do 15 dní im stačí zaplatiť 2/3 pokuty, uhradia pokutu v plnej výške.
„Následne nastávajú komplikácie, pretože 1/3 im posielame automaticky naspäť, čo však zaberá zbytočne veľa času a administratívnych krokov, ktoré by sme mohli využiť efektívnejšie,“ hovorí Denisa Bárdyová.
Preto tebe, ale aj administratívnym pracovníkom na polícii ušetríš čas tým, že si rozhodnutie poriadne prečítaš a žiadne zbytočné obštrukcie ťa nečakajú.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: FB_policia_slovenskej_republiky