Sú online univerzity záchranou slovenského školstva?

  • Diskusia okolo úrovne slovenských univerzít nabrala v posledných mesiacoch enormné rozmery a niet sa čo diviť - sme na to naozaj zle.
image.php
  • Diskusia okolo úrovne slovenských univerzít nabrala v posledných mesiacoch enormné rozmery a niet sa čo diviť - sme na to naozaj zle.

To, že naše univerzity zaostávajú v kvalite vzdelávania o niekoľko desiatok rokov za elitnými univerzitami, to už neprekvapí nikoho a to už bolo premielané snáď tisíckrát. Už asi ani niet k téme povedať čo nové. Neodpustím si však k téme jeden postreh.

Osobne si myslím, že keby sa teraz vláda SR spamätala a vrazila 5 miliard EUR do slovenského školstva, iste, posunula by ho míľovými krokmi vpred. Investíciu a finančné injekcie potrebujú naše školy v každom prípade ako soľ. Avšak je tu jeden háčik. Ak by sa nám podarilo totálne zlepšiť školstvo, prvé výsledky by sme videli za 5-10 rokov, keď si lepšími univerzitami prejdú prví absolventi a začnú pracovať na svojich reálnych projektoch. A ten problém je, že my zmenu nepotrebujeme za 5 či 10 rokov, my zmenu potrebujeme zajtra. A to žiadne peniaze nevyriešia.

feika

foto: stuba.sk

V žiadnom prípade tým nechcem povedať, že školy peniaze nepotrebujú. Systémové a koncepčné riešenia sú nutné. Čo tým chcem povedať je to, že špičkové zahraničné univerzity už dávno ponúkajú možnosť vyštudovať kvalitné vzdelávacie programy za smiešne peniaze cez platformy ako Coursera či Udemy a niektoré univerzity dokonca ponúkajú možnosť študovať online.

Školstvo sme si vlastnými chybami dostali tam, kde momentálne je a dobehnúť okolité krajiny je nie nemožné, no extrémne náročné. Kým totiž prejdeme určitým vývojom, aby sme sa dostali tam, kde sú zahraničné univerzity dnes, tie sa medzičasom opäť posunú na úplne inú úroveň. Ak začneme dnes robiť v otázke školstva správne kroky, je podľa mňa otázka niekoľkých generácií, než sa dokážeme vyrovnať najlepším. 

Widener_Library,_Harvard_University,_Cambridge_MA

foto: wikipedia

Riešenie, ktoré môžme spraviť ešte dnes, je propagovať práve možnosť vzdelávať sa takýmto spôsobom, zatiaľčo v pozadí budeme usilovne pracovať na dlhodobom vylepšovaní zázemia a úrovne našich škôl. Koniec koncov, aj to je dôvod, prečo v Startitup neustále tieto vzdelávacie nástroje propagujeme. Možno by bolo správne, keby jednotlivé univerzity postupne začali tieto kurzy ponúkať samé. V dobe, keď sa na univerzitách vyučuje zo zastaralých knižiek plných neaktuálnych informácií a trendov v 90.rokov sa to zdá ako nevyhnutné riešenie. Slovensko skutočne nepotrebuje ďalších nepripravených absolventov.

zdroj titulnej fotografie: eduworld.sk

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá