Vznikne prvé 100 % ekologické mesto. Elektrinu aj potraviny si bude generovať samo

  • Americký architekt prišiel v roku 2016 s nápadom postaviť kompletne ekologické a samostatné mesto
  • Chcel použiť vlastné financie a nápady na to, aby vytvoril dokonalý systém
eko dedina
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Americký architekt prišiel v roku 2016 s nápadom postaviť kompletne ekologické a samostatné mesto
  • Chcel použiť vlastné financie a nápady na to, aby vytvoril dokonalý systém

James Ehrlich vytvoril mestečko v Holandsku, len 30 minút od Amsterdamu. Portál goodnewsnetwork.org informoval o tom, že architekt na svojom projekte intenzívne pracuje a čoskoro by ho mal dokončiť.

Z developerského startupu k ekológii

Regen Villages vznikol v roku 2016 ako startup, ktorý založil práve Ehrlich. Chcel v ňom presadiť ekologický prístup v staviteľstve s myšlienkou minimálneho vplyvu ekologicky nezávadných budov na životné prostredie.

https://www.instagram.com/p/BwulPJhh9vc/

Plán, v ktorom ale ďalej pokračoval po svojom, má za úlohu postaviť 200-300 obydlí, ktoré majú byť absolútne sebestačné. So stavbou sa už začalo, projekt bol schválený už v roku 2018.

Eko mestečko by malo byť úplne autonómne. Ehrlich chce poukázať na to, že všetky typy energie si dokážeme vziať z prírody a nezaťažiť ju tým, pretože zdroje, ktoré nám ponúka sú obnoviteľné. Dôležité ale je, aby ľudské vplyvy a zásahy nepôsobili deštruktívne.

Vyvíjajú samostatný systém, ktorý by mal pomôcť v nezávadnom spracovávaní odpadu, vodných zdrojoch, ale aj produkcii potravín, elektrina by mala byť generované zo slnka, bioplyn z potravinového odpadu a zvieracích výkalov a využívané by mali byť taktiež geotermálne zdroje, tvrdí vo svojom eko-príbehu Ehrlich. Znie to ako dokonalý projekt na záchranu planéty, ktorý by mohol byť prototypom k iným podobným mestám.

https://www.facebook.com/regenvillages/photos/a.1075816775818730/2563011917099201/?type=3&theater

Návrat k dobám minulým?

Zeleninu, ovocie, mäso, mlieko či ryby by si mali obyvatelia tohto komplexu pestovať sami. Akýkoľvek odpad, ktorý vznikne, by sa mal vrátiť naspäť do prírody. Ľudské ale ja zvieracie pozostatky či zvyšky potravy by mali byť živnou pôdou pre ekosystém a hnojivo by malo vznikúť z podobných zvieracích pozostatkov.

https://www.facebook.com/regenvillages/photos/a.1075816775818730/1838623019538098/?type=3&theater

Ehrlich hľadá nový spôsob života. Za najväčšiu prekážku však považuje finančnú podporu a podporu vlády, píše NY Times.

Udržateľnosť je niečo, čo je pre našu budúcnosť nevyhnutné riešiť už teraz a koncept ekologického bývania by sme mali uprednostniť pred všetko ostatné. Lacná záležitosť to teda nie je.

Podľa informácií portálu Mayor.eu sa ceny týchto bytových komplexov v ekologickom mestečku majú pohybovať v rozmedzí od 200-tisíc eur za menšie byty do 850-tisíc za tie väčšie. Stavať sa začalo už minulý rok, preto ak sa finančný tok nezastaví, budú už snáď dokončené čoskoro.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: goodnewsnetwork.org, themayor.eu, nytimes.com

Najnovšie videá

Trendové videá