Svetoví hráči v NHL zarábajú milióny dolárov ročne. Prečo im však v skutočnosti zostane menej než polovica?
- Milión dolárov na jednom mieste nie je rovnaký, ako milión dolárov niekde inde kvôli daniam a životným nákladom
- Hráči platia taktiež vysoké dane či poplatky agentom
- Koľko teda zostane hráčovi, ktorého ročný kontrakt bol vyčíslený na vyše 13 miliónov dolárov?
- Milión dolárov na jednom mieste nie je rovnaký, ako milión dolárov niekde inde kvôli daniam a životným nákladom
- Hráči platia taktiež vysoké dane či poplatky agentom
- Koľko teda zostane hráčovi, ktorého ročný kontrakt bol vyčíslený na vyše 13 miliónov dolárov?
Napriek tomu, že svetoznámi hokejoví hráči v najlepšej lige sveta – NHL zarábajú niekoľko miliónov ročne, túto sumu vidia len na papieri, píše portál thehockeynews.com. V skutočnosti však po odčítaní všetkých daní, povinných poplatkov a iných položiek hráčom zostáva len určitý zlomok pôvodnej sumy.
Rand Simon, ktorý pôsobí ako hráčky agent v Toronte uviedol, že „ak vyhráte v Kanade lotériu, je oslobodená od dane, takže je to skutočne napríklad 1 milión dolárov.“ Milión dolárov v Toronte sa však podľa jeho slov veľmi líši od milióna dolárov v Severnom zálive, alebo niekde na vidieku.
„Všetko záleží na kontexte. To isté platí pre hráčov hokeja. Milión dolárov na jednom mieste nie je rovnaký, ako milión dolárov niekde inde kvôli daniam a životným nákladom,“ dodal.
Dane, poplatky a ďalšie povinné výdavky
Všetci hráči totiž platia dane, ktoré závisia od viacerých faktorov. Vo všeobecnosti sa však výška môže pohybovať v rozmedzí 45 až 55% z príjmu. Ešte predtým sa však hráčom z výplaty odpočíta určité percento, ktoré sú povinní poskytnúť lige. V NHL totiž platí, že 50% z príjmov z hokeja putuje na hráčske platy. Ide o akúsi formu úschovy, ktorá má zabezpečiť, že rozdelenie výnosov medzi majiteľmi a hráčmi je spravodlivé, teda 50% pre obe strany.
„V prípade hráčov NHL prichádza do úvahy ešte aj tzv. Jock Tax Bill. Akási „daň pre návštevníka“. To znamená, že hráč ktorý síce býva na Floride, no počas sezóny odohrá niekoľko zápasov v New Yorku, musí odovzdať určité percento svojho príjmu aj tomuto štátu. Suma je ale závislá od počtu zápasov. Ale ak hráč hrá za kanadský klub, toto sa na mestá USA nevzťahuje,“ informuje hokejportal.net.
Ďalšou dôležitou súčasťou hráčov sú bezpochýb ich agenti. Tí samozrejme svoju prácu nerobia zadarmo a okrem zisku z podpisov kontraktov im platia aj samotní športovci. Ich plat predstavuje približne 3 až 6% z celkovej sumy, ktorú hráč zarobí za daný rok.
Okrem povinných odvodov či daní však hráči majú aj bežné výdavky. Podľa Simonsa hráči za rok minú približne 70-tisíc dolárov, na výdavky spojené s hokejom. Zaradiť sem môžeme rôznych osobných trénerov, poistenie, doplnky, vybavenie a množstvo iných vecí.
Hráči taktiež platia nemalé peniaze za prenájom bytov či domov. „Poznám ľudí, ktorí hokejtistom v Chicagu alebo New Yorku prenájímajú ubytovanie za viac než 15-tisíc dolárov mesačne a nájomné zmluvy sú v drvivej väčšine podpísané na 12 mesiacov,“ dodal.
Po odpočítaní ďalších peňazí za životné náklady (jedlo, oblečenie, auto, poplatky) hráčom, ktorí teoreticky zarobia milión dolárov ročne v skutočnosti zostane približne 240-tisíc dolárov. Podľa Simonsa sú z týchto faktov najviac nemilo prekvapení mladí hráči, ktorých predstava na začiatku bola úplne iná.
„Je dôležité pochopiť, že hráči sa nesťažujú. Nikto sa na nič nesťažuje. Každý sa cíti poctený, že môže hrať v NHL a robiť to, čo robí, ale účelom tohto je informovať ľudí a dať im vedieť, že to nie je až také, ako sa zdá na povrchu. Nie je to hotovosť na celý život a ak hráč nie je opatrný, mohol by rýchlo prepadnúť svojim peniazom,“ uviedol Simons.
Z 13 miliónov dolárov zostane približne 5 miliónov
Čím viac teda hráči zarábajú, tým vyššie sú logicky aj ich výdavky. Najlepšie plateným hráčom v aktuálnej NHL sezóne je Mitch Marner, ktorý si v Toronte ročne zarobí 16 miliónov dolarov. V rámci slovenských hokejistov je najlepšie plateným hráčom Tomáš Tatar, ktorý v kanadskom Montreale ročne zarobí takmer 5 miliónov dolárov.
NHL players will have 11.5% of their salaries clawed back and placed into an escrow account during Q1 of the NHL season.
This is down from the 15.5% it was set to during Q1 of 2016 and 15% from Q1 of 2017. pic.twitter.com/aMG0kR5s7L
— Complete Hockey News (@CompleteHkyNews) October 9, 2018
Názornú ukážku, koľko v skutočnosti zarobia aj tí najlepší hokejisti, ktorých platy presahujú hranicu 10 miliónov pred približne rokom uverejnil portál Complete Hockey News. Na Twitteri zverejnil príspevok, z ktorého vyplýva, že hráči, ktorí za rok zarobili približne 13 miliónov dolárov v skutočnosti po odpočítaní všetkých daní a poplatkov môžu počítať s 5X menšou sumou.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: thehockeynews.com, hokejportal.net, anderscpa.com