Podnikal z internátov, dnes vstupuje do politiky: Ponúkali mi 15 tisíc za fotku spoločensky unaveného princa Harryho
- Rozprávali sme sa s Tomášom Smutným, ktorý podniká v rôznych segmentoch a dnes vstupuje aj do politiky
- Má 29 rokov a pýtali sme sa ho, prečo by mali mladí ľudia vstupovať do politiky a či to nie je zbytočné
- Rozprávali sme sa s Tomášom Smutným, ktorý podniká v rôznych segmentoch a dnes vstupuje aj do politiky
- Má 29 rokov a pýtali sme sa ho, prečo by mali mladí ľudia vstupovať do politiky a či to nie je zbytočné
Tomáš Smutný má veľmi zaujímavý príbeh, od študentskej pôžičky po rozbehnutie vlastnej personálnej agentúry, kde sa dostal k silným menám na trhu.
Súčasne rozbehol sťahovaciu firmu naprieč Európou a dnes investoval aj do vlastnej stomatologickej ambulancie. Aby toho nebolo málo, tak vstupuje do politiky. Tomáš má 29 rokov a pochádza z Detvy. V rozhovore sme sa bavili o jeho začiatkoch, prekážkach v podnikaní a aj o tom, prečo vstupuje do politického ringu.
- Ako začal so študentskou pôžičkou
- Prví zákazníci a jeho jazda MHD za nimi
- Prečo vstupuje do politiky
- Čo považuje za najväčší problém pre mladých ľudí na Slovensku
- Prečo by mali mladí ľudia vstupovať do verejného života a nebáť sa ho meniť
- Či ho niekto skúšal podplatiť a prečo odmietol britských novinárov
Ako si sa dostal k podnikaniu a prečo si sa rozhodol začať s personálnou agentúrou? Dnes spolupracuješ s najsilnejšími menami.
Chuť na podnikanie prišla na začiatku vysokej školy. V čase, keď som si uvedomil, že už ďalej nechcem byť zamestnaný, ale chcem budovať niečo veľké. V mladosti som mal mnoho brigád. Už v 16-tich rokoch som si za požičané peniaze kúpil letenku do Londýna, kde som si sám našiel prácu umývača riadu v jednej z talianskych reštaurácií. Klopal som od dverí k dverám a pýtal si prácu. Teraz mi príde predstava 16-ročného žiaka hľadajúceho prácu v Londýne šialená. Vďaka tejto skúsenosti som sa mnoho naučil. Zistil som, že človek dokáže všetko, čo chce. Musí len tvrdo pracovať a vytrvať. Preto som sa nebál založiť firmu a spolupracovať so značkami akými sú Kempinski Hilton, Sheraton.
Za prvými zákazníkmi si chodil MHD, zobral si si pôžičku. Neľutuješ to?
V podnikaní sa riziku nevyhneš. Dôležité je ho ale správne odhadnúť. Uvediem príklad. Vlani som odkúpil menšiu zubnú kliniku, ktorá z rôznych dôvodov upadala. Pripravil som ozdravný plán. Zostavil som budget na celkovú rekonštrukciu, nákup nových a moderných prístrojov, pripravil zmenu procesov a personálu. Na tzv. change management som bol dobre pripravený a tak som sa aj vďaka perfektne odvedenej práci mojich kolegov trafil ako do budgetu, tak aj do prognózy rastu firmy.
Zobrať si pôžičku na projekt, ktorý nevieš či vyjde je risk, nie? Urobil by si to znova?
Plán sa od reality líšil cca 5%, čo je skvelé. Na druhej strane, keď som pripravoval prvý biznis plán pred 10-timi rokmi, excel mi predpovedal, že do 2 rokov budem milionár – eurový. Akosi mi to tak rýchlo nevyšlo. Toto platí aj o riziku. V podnikaní sa objavuje riziko vždy a úspech spočíva aj v jeho správnom odhade. Pôžičku teda neľutujem, pomohla mi rozbehnúť firmu. Urobil by som to znova.
V súčasnosti si investoval aj do stomatologickej ambulancie a vlastníš sťahovaciu agentúru. Ako sa človek dostane od personálnej agentúry k stomatológii a sťahovaniu? Veľmi rozličné segmenty.
V podnikaní je kľúčová diverzifikácia. Platia 2 pravidlá – svoj čas môžeš znásobiť len prostredníctvom iných ľudí a tiež platí, že nemôžeš stagnovať. Aj keď nič nepokazíš, trh ťa predbehne, pretože iné kvalitné firmy sa neustále posúvajú vpred.A tak to bolo aj s mojou diverzifikáciou. Trh ponúkol príležitosť a my sme sa jej chopili. V podnikaní musíš mať vždy oči otvorené a uši nastražené. Počúvať, čo chce trh a vtedy budeš úspešný.
Čo by si poradil mladým ľuďom, ktorí chcú začať podnikať, ale hovoria, že sa to nedá, lebo potrebuješ veľký kapitál? Je to pravda?
Aj keď otázka kapitálu patrí medzi tie najčastejšie, vždy záleží od oblasti podnikania. Všeobecne platí, že služby nie sú tak kapitálovo náročné. Našu prvú firmu, ktorá sa venovala cateringom sme rozbehli za 2-3 tisíc EUR. V prípade malej kaviarne hovoríme o desiatkach tisíc, v prípade malej výroby o stovkách tisíc a tak ďalej. Vo všeobecnosti ale platí, že keď sa na podnikateľský plán začínajúceho podnikateľa pozrie odborník, budget potrebný na štart väčšinou zníži.
O tebe je trocha známe, že sa aj verejne angažuješ. Vstúpil si do politiky ako mladý človek, prečo?
Keď ti spoločnosť umožní byť aspoň trochu úspešným, mal by si jej aspoň niečo vrátiť späť. Či už formou charitatívneho príspevku alebo aktivitou v neziskových organizáciách. Dlhé roky som viedol organizáciu skvelých mladých ľudí Nová Generácia, v ktorej sme bojovali za lepšie a férovejšie Slovensko a budúcnosť nás mladých.
Za čo ste presne bojovali?
Vždy sme bojovali za kvalitnejšie školstvo, spravodlivosť, či kvalitu verejnoprávnych médií. Po rokoch sme dospeli do momentu, kedy nás politici síce vypočuli, ale nič neurobili. Hnevalo ma to a preto som sa rozhodol prijať ponuku Andreja Kisku a kandidovať spolu s ním. Pochádzam zo stredného Slovenska. Kvôli lepšiemu štúdiu a pracovným možnostiam som musel opustiť rodný kraj. Chcem žiť v slušnej a spravodlivej krajine pre nás všetkých bez Kočnerov, Bašternákov a iných podvodníkov, ktorí podnikateľom robia hanbu a preto tak naliehavo potrebujeme zmenu.
Myslíš, že by sa mali mladí ľudia zapájať do verejného života a keď áno, tak ako?
Určite áno. Existuje množstvo organizácií pre mladých ľudí, ktorí sa venujú politike. Nemusia byť členmi politickej strany, len nech sa zaujímajú. Ak by sa aspoň polovica Slovenska aktívne zaujímala o to, čo sa v našej krajine deje, Ján Kuciak s jeho snúbenicou mohli žiť, pretože by vo vláde nebol Robert Fico, ktorý vytvoril podmienky pre rozvoj mafie. Mladí ľudia sa musia angažovať a bojovať za svoju lepšiu budúcnosť.
Čo považuješ za najväčší nedostatok na Slovensku? Čo by sa malo zmeniť hneď od zajtra?
Jednoznačne spravodlivosť. Obávam sa, že keby súčasným vládnym stranám neklesali preferencie, vrahovia a objednávatelia vraždy Jána Kuciaka by ešte stále behali po slobode. Týmto vyšetrovaním nám len chcú zakryť oči. Ale čo prípady ďalšej obrovskej korupcie? Mýtny systém 700 miliónov EUR, nefunkčná informatizácia 1 miliarda EUR, Počiatkova kauza Lemikon za 60 miliónov EUR. Ide o obrovské sumy, ktoré si takmer nevieme predstaviť. Za tie peniaze sme mohli vybudovať moderné školy, nemocnice, diaľnice a mnoho ďalších vecí.
Skúšal sa ťa niekto niekedy uplatiť?
S priamym pokusom o úplatok som sa ešte nestretol. Vďačím za to zrejme svojej povesti, pretože by som takého človeka hneď riešil. Stretol som sa však s ponukou na odkúpenie fotografií princa Harryho z podujatia, ktoré zabezpečovala naša spoločnosť. Novinár z Británie mi ponúkal 10 až 15 tisíc libier za fotku spoločensky unaveného Harryho. V podnikaní platí, že dobré meno si budujete roky, ale poškodiť si ho môžete za sekundu. Preto som dotyčnému novinárovi ukázal, kde sú dvere a on to pochopil.
Venuješ sa podnikaniu, čo trápi slovenských podnikateľov najviac? Ako sa to dá zmeniť?
V strane ZA ĽUDÍ som garantom pre oblasť podnikateľského prostredia. Zvlášť sa venujem malému a strednému podnikaniu, ktoré tvorí v každej rozvinutej krajine silný pilier hospodárstva. Podľa prieskumov našich podnikateľov trápi prehnaná byrokracia, vysoká administratívna záťaž, nízka vymožiteľnosť práva, vysoké daňovo-odvodové zaťaženie a nestabilné prostredie, kvôli často sa meniacej legislatíve. Program, ktorý som zastrešil, bol vyhlásený ekonomickým think-tankom INESS za 2. najlepší spomedzi všetkých politických strán. Obsahuje mnoho návrhov, ktoré pomôžu odstrániť práve vyššie spomenuté nedostatky.
Kandiduješ za stranu Andreja Kisku, nevadí ti, že je obvinený?
Nie, pretože ide o politickú pomstu Roberta Fica za to, že ho porazil v prezidentských voľbách, ako aj za to, že ho nevymenoval za sudcu Ústavného súdu SR. Andrej Kiska tieto obvinenia mnohokrát vysvetlil verejne, aj nám vo vnútri strany. Všetci vieme, že ak by Andrej Kiska nezaložil stranu, žiadne obvinenie by neexistovalo.
Čo dokážeš z tvojich skúseností ako podnikateľ priniesť do politiky?
Podnikám 10 rokov nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. Mám tiež skúsenosť s podnikateľským prostredím v Rakúsku a Poľsku. Firmu som zakladal na zelenej lúke a prešiel som si všetkými strasťami začínajúceho podnikateľa v našej krajine. Riešil som komplikácie od zamestnávania prvého zamestnanca až po transferové oceňovanie, kvôli obchodovaniu viacerých našich firiem. Dovolím si povedať, že poznám situáciu a stav podnikateľského prostredia na Slovensku.
Myslíš si, že ako mladý človek, máš dostatok skúseností na prácu v politike?
Aj keď som vstup do politiky zvažoval už dlhšie, počkal som, kým naberiem dostatok skúseností na to, aby som vedel našich živnostníkov a podnikateľov zastupovať zodpovedne.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska