Najkrajšia knižnica sveta sa nachádza len pár kilometrov od Slovenska. Porazila aj tie najprestížnejšie knižnice sveta
- Dlhodobo je hodnotená ako najkrajšia knižnica v meste, krajine, Európe a vo svete
- Porazila aj univerzitné knižnice svetového formátu
- Dlhodobo je hodnotená ako najkrajšia knižnica v meste, krajine, Európe a vo svete
- Porazila aj univerzitné knižnice svetového formátu
Baroková knižnica bola súčasťou jezuitskej školy. Tú získala v roku 1622 status univerzity. V areáli Klementina, ktorý vznikol v roku 1665 spolu s príchodom Jezuitov do Čiech, neustále prebiehali prestavby. Tie trvali až 170 rokov, preto dnes, pri návšteve najväčšieho knihovníckeho skvostu sveta, môžeš pozorovať rôzne stavebné slohy.
Dvojhektárové Klementinum
Keď sa v roku 1654 Klementinum spojilo s Karlovou univerzitou, získalo aj univerzitnú zbierku kníh. Nový priestor Karlovo-Ferdinandovej univerzity čerpala hlavne filozofická a teologická fakulta, pretože v tejto budove aj sídlili.
Okrem toho je táto knižnica spolu so školou, je treťou najväčšou vzdelávacou inštitúciou na svete a na jej dnešnom vizuáli sa v minulosti podieľali známe mená vtedajšej architektúry. Carlo Lurago, František Maxmilián Kaňka či Kilián Ignác Dientzenhofer sa preslávili aj vďaka realizácii Klementina.
Samotná knižnica tak, ako ju poznáš dnes, bola napokon otvorená v roku 1772, vyslovene na súkromné vzdelávacie účely jezuitskej univerzity. Pozoruhodný je nielen knižný objem, ktorý sa v nej nachádza, ale aj zbierka glóbusov. Tie sú nielen klasicky geografické, ale aj astronomické. Knižnica ich umiestnila strategicky, presne do svojho stredu.
Klementinum je v súčasnosti národnou knižnicou. Štatút získala v roku 1930 a odvtedy si svoju pozíciu drží.
https://www.instagram.com/p/Bf0919Yh4-v/
Ak chceš ísť do Klemenitna, môžeš. Nemusia to byť vyslovene študijné účely. Denne sa tu konajú prehliadky nielen barokovej študovne a knižnice, ale aj priľahlej astronomickej veže či známej Meridiánovej siene. Za takmer hodinovú prehliadku obrovského priestoru zaplatíš 11 eur, ak si študent, máš zľavu.
https://www.instagram.com/p/B16IHhbFWMA/
Rebríček, ktorému už dlhodobo dominuje pražské Klementinum, dopĺňajú mená ako dublinská knižnica známej Trinity College či prekrásna knižnica v Rio De Janeiro s názvom Biblioteca Real Gabinete Portugues De Leitura.
https://www.instagram.com/p/BwK9T5dnIgu/
Slovenský knihovnícky unikát
Aj na Slovenku taký máme a nachádza sa v Bratislave, v budove Slovenskej národnej galérie. Túto zbierku kníh netreba porovnávať s Klementinom, pretože má úplne iný charakter, podstatu a zámer vytvoriť ju bol tiež úplne iný.
Knižnica manželov Földváriovcov je ich rodinnou zbierkou. SNG ju zaradila k svojim nezvyčajným projektom minulý rok v máji a týmto spôsobom odprezentovala nezvyčajnú knižnú zbierku Kornela Földváriho. Ten bol známy svojou, dalo by sa povedať, že až chorobnou, pasiou pre knihy, noviny a časopisy.
Iniciátorom jej vzniku bol spisovateľ Petr Krištúfek, ktorý sa však už finálnej galerijnej podoby nedožil.
„Impulzom a inšpiráciou bola jeho snaha zachovať veľkú zbierku Kornelových kníh. Nešlo však iba o knihy a knižnicu, ale aj o zbieranie, či presnejšie o zberateľskú posadnutosť. Práve téma knižnice ako metafory poznania, ale aj fyzického miesta v byte a témy zberateľstva a uchovávania boli tými styčnými miestami, kde sme cítili prienik s otázkami, ktorými sa dnes zaoberá múzeum umenia,“ informuje SNG.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: klementinum.com, boredpanda.com, sng.sk, thevintagenews.com