Slovenská modelka v karanténe: Je povolený len nákup obmedzeného množstva vody. Taliansko je mimoriadne solidárny štát
- Slovenská modelka, ktorá žije v Taliansku sa s nami podelila o zážitky z Talianska
- Momentálne sa nachádza v karanténe a je odrezaná od sveta
- Slovenská modelka, ktorá žije v Taliansku sa s nami podelila o zážitky z Talianska
- Momentálne sa nachádza v karanténe a je odrezaná od sveta
Aká je dnes situácia v Taliansku?
Taliansko je v karanténe. Momentálna situácia je veľmi smutná. Bohužiaľ, kvôli nášmu ľahostajnému postoju sme sa ocitli v skutočne rizikovom štádiu, ktoré už dnes média nazývajú pandémiou. Talianske zdravotníctvo na to nebolo pripravené, kapacita lôžok, potrebných prístrojov či zdravotného personálu je doposiaľ nepostačujúca. Okrem toho, celá táto situácia vyvolala v Taliansku obrovský sociálny a finančný problém.
To znamená, že len ak budú všetci ľudia rešpektovať pravidlá nariadené vládou, všetko sa to ustáli a skončí. Ľudia na Slovensku by sa mali niečoho podobného vyvarovať a nedopustiť, aby sa ocitli v rovnakej situácii.
Ako obmedzila karanténa tvoj život?
Ja ako aj väčšina ľudí sme si urobili adekvátnu zásobu jedla. To však neznamená, že by ľudia mali masovo vykupovať poličky s potravinami. Stačí sa systematicky a v kľude pripraviť na to, že strávia doma zopár dní či týždňov. Snažiť sa využiť tento čas efektívne. Ja som sa napríklad pustila do jarného upratovania. Konečne si môžem v tomto zhone, v ktorom naša generácia žije, pokojne uvariť dobrý obed či večeru, pozrieť si film alebo prečítať knihu. Netreba myslieť negatívne. Je to veľmi jednoduché, dva týždne doma v izolácii môže zachrániť zdravie mnohým ľudom.
Aké platia pravidlá pre každodenný život?
Dekrét, ktorý vyhlásila vláda, znie jasne. Ľudia by nemali opúšťať svoj domov pokiaľ nejde o nevyhnutnosť ako práca, zdravotný dôvod alebo nákup potravín. Ak občan musí ísť do práce, mal by mať pri sebe vypísaný doklad o tom, odkiaľ a kam sa presúva. Policajti majú možnosť osoby prechádzajúce sa len tak po ulici zastaviť a poslať ich naspäť domov.
Ako sa zásobujú ľudia potravinami?
Spočiatku nastala panika, ľudia vyprázdnili obchody, voda a cestoviny boli úplne vypredané. Napokon sa však našiel spôsob ako tomu zamedziť. Na osobu je povolený nákup len obmedzeného množstva vody. Všetky potraviny sa samozrejme doplňujú pravidelne, ľudia sa nemusia báť. Žijeme v modernej dobe, kde služby zabezpečujúce primárne potreby obyvateľstva fungujú ďalej. Aktuálne už nákup potravín obmedzujú množstvom ľudí, ktorých postupne púšťajú do obchodu. Pred vstupom tvoria čakajúci zákazníci rad s jeden – až dvojmetrovými odstupmi. Horšie sú však na tom lekárne, ktoré mali od začiatku nedostatok hygienických pomôcok, ako sú rúška či dezinfekčné gély a mydlá. Tieto produkty začali mať pre každého z nás cenu zlata.
Sú Taliani nezodpovední? Niektorí ľudia sťažovali na nedodržiavanie pravidiel
Po obmedzeniach, ktoré vydal štát, boli všetci znepokojení. Snažia sa vzdať svojho každodenného života a osobných záväzkov, rešpektujúc pravidlá. Výsledok tohto úsilia však uvidíme až o par týždňov. Taliansko je mimoriadne solidárny štát, bolo zriadených mnoho zbierok, kde môžu ľudia prispieť na podporu nemocníc, ktoré čelia ťažkostiam.
Dodržiavajú vládou nastavené pravidlá?
Dnes už určite áno. Myslím, že každého z nás hlavne vystrašil narastajúci počet nakazených, ktorý priam explodoval v posledných dňoch. Nastavené pravidlá ako znížiť riziko nákazy pred infekciou boli spočiatku veľmi jednoduché: umývať si ruky, kašlať a kýchať do vreckovky, nedotýkať sa tváre, vyhýbať sa blízkemu kontaktu s davmi ľudí.
Stretla si sa s narastajúcou kriminalitou pod vplyvom zhoršujúcej sa situácie?
Zatiaľ jediná alarmujúca situácia, ktorá sa tu udiala, bol protest väzňov, ktorí nesúhlasili s nariadeniami vlády. Tá im totiž zakázala návštevy svojich blízkych. Na juhu Talianska dokonca niekoľko väzňov ušlo.
Ako fungujú nemocnice?
Toto je momentálne najcitlivejšia téma, nakoľko nemocnice, doktori aj sestričky pracujú na absolútne maximum. Sociálnymi sieťami sa šíria príbehy zamestnancov nemocníc, ktorých služby sú nekonečné a vyčerpávajúce, nezostávajú im žiadne voľné lôžka a pacienti stále pribúdajú. Vo veľa prípadoch sa musia rozhodovať komu intenzívnu pomoc poskytnú.
Sú preplnené a miest ubúda alebo je situácia stabilizovaná a miest je dosť?
Situácia zatiaľ vôbec nie je stabilizovaná a ako som už spomínala miest je stále nedostatok. Vláda dokonca diskutuje o rezervných možnostiach, kde by mohli lôžka a infikovaných umiestniť. Využívajú skutočne všetky zatiaľ dostupné možnosti kde a ako pacientov hospitalizovať. Nechcem veľmi „mudrovať“ a hrať ľuďom na city. Môj pohľad na celú túto situáciu je veľmi intenzívny, keďže sa aktuálne nachádzam v európskom epicentre šírenia vírusu. Zatiaľ, čo sme alarmujúcu situáciu v Číne sledovali len cez televíznu obrazovku, stali sme sa v počte infikovaných v poradí druhým najpostihnutejším štátom sveta.
Ako zvládaš situáciu ty osobne?
V priebehu pár týždňov mnohých z nás izolovali od spoločnosti a rodín. Ja, ako hrdá Slovenka, som cestovala za svojou rodinou niekoľkokrát mesačne. Teraz som v domácej karanténe v krajine, ktorá pre mňa naďalej naozaj veľa znamená. Je krajinou mnohých farieb, vynikajúceho jedla a krásnej architektúry, no pociťovať, že musím byť izolovaná, nie je skutočne príjemné. Treba si však uvedomiť, že je len na nás ľuďoch, aby sme túto pliagu pozastavili. Hlavu hore, zodpovednosťou a s kľudom sa isto všetko vyrieši. Verím tomu.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus