Internetom sa šíri HOAX o tom, že Cristiano Ronaldo mení svoje hotely na nemocnice
- Internetovým svetom sa šíri ďalší HOAX o tom, že Cristiano Ronaldo transformuje svoje hotely v Portugalsku na nemocnice
- Internetovým svetom sa šíri ďalší HOAX o tom, že Cristiano Ronaldo transformuje svoje hotely v Portugalsku na nemocnice
Svetoznámy futbalista Cristiano Ronaldo transformuje svoje hotely v Portugalsku na nemocnice, aby tak mohol pomôcť v boji proti nebezpečnému koronavírusu. S touto správou prišli niektoré médiá v Portugalsku a v Španielsku.
O falošnej informácií písali aj niektoré slovenské weby. Táto správa sa však nezakladá na pravde a neinformoval o tom zatiaľ ani samotný futbalista, či už na sociálnych sieťach alebo prostredníctvom svojich manažérov. Falošnú správu vydala aj slovenská agentúra SITA či TASR.
O nepravdivej informácií hovorí na sociálnej sieti aj redaktor televízie TVI Filipe Caetano, ktorý zverejnil príspevok, v ktorom apeluje na overovanie informácií a žiadna transformácia hotelov na nemocnice neprebieha. Nepravdivú informáciu mal zdieľať na sociálnych sieťach švagor Cristiana Ronalda.
„Ďalšia falošná správa. Toto nie je pravda. Prečo však novinári nevykonávajú prácu tak, ako sa naučili a sledujú iba to, čo pochádza z nedôveryhodných zdrojov?“ pýta sa redaktor televízie.
Ronaldo vyjadril podporu pre všetkých ľudí, ktorí s koronavírusom bojujú prostredníctvom svojich kanálov na sociálnych sieťach, nikde však nie je uvedená informácia o tom, že by malo ísť o transformáciu jeho hotelov na nemocnice.
Konšpirátorom sa v kontexte koronavírusu darí
Tam, kde podniky a akcie hlásia prepad, konšpiračné weby žiaria návštevnosťou. Dokonca ešte väčšou ako oficiálne štátne weby.
Informuje o tom portál katedrakomunikácie.sk. Organizácia Katedra komunikácie vznikla ako spoločný projekt dvoch bývalých absolventov politológie na FiF UK v Bratislave a v súčasnosti kolegov pracujúcich v oblasti PR a sociálnych sietí.
„Od prepuknutia koronavírusu sa na sociálnych sieťach darí viac konšpiračným stránkam ako oficiálnym zdrojom ministerstva zdravotníctva alebo úradu verejného zdravotníctva. Dve najväčšie šarlatánske stránky majú za posledné dva týždne viac interakcií ako štátne inštitúcie,“ píše sa na stránke.
Stránka ďalej kritizuje, že štát nesponzoruje posty na Facebooku ohľadne koronavírusu, kampaň na podporu očkovania má však naplno rozbehnutú.
„Nie, že by bojovať proti mýtom o očkovaní nebolo treba, ale v čase potenciálnej epidémie, by malo byť prioritou skôr niečo iné,“ tvrdia autori textu Gabriel Tóth a Ľudovít Ďurman, ktorý za webom stoja.
Podľa tohto grafu, ktorý môžeš vidieť dole, je počet interakcií najväčší na konšpiračnom webe badatel.net a na konšpiračnom webe Domáca liečba. Naproti tomu stoja dve štátne inštitúcie, ktoré mali interakcií o pár tisíc menej.