Fujifilm je blízko k prvému lieku proti koronavírusu, prešiel testovaním
- Japonská spoločnosť Fujifilm, ktorú poznáme hlavne kvôli jej elektronickým zariadeniam je blízko k prvému lieku v boji proti koronavírusu
- Liek Avigan bol testoaný v Číne a zaznamenal úspech
- Japonská spoločnosť Fujifilm, ktorú poznáme hlavne kvôli jej elektronickým zariadeniam je blízko k prvému lieku v boji proti koronavírusu
- Liek Avigan bol testoaný v Číne a zaznamenal úspech
Čína dokončila klinický výskum lieku Favipiravir, ktorý sa preukázal ako účinný v boji proti vírusu COVID-19. Informuje o tom americký The New York Times.
Liek bol vytvorený v Japonsku v roku 2014 a nevykázal žiadne vedľajšie účinky, ktoré by skomplikovali liečbu. Liek sa dá nájsť aj pod názvom Avigan, pričom pomáha pacientom predovšetkým s regeneráciou. Doporučený bol pre medicínske použitie a podľa niektorých čínskych lekárov by mal byť použitý v boji proti súčasnému koronavírusu. Zaujímavosťami je fakt, že za liekom stojí spoločnosť Fujifilmu, ktorú takmer všetci poznajú vďaka jej elektronickým zariadeniam ako sú napríklad kamery alebo tlačiarne.
Akcie spoločnosti ihneď vzrástli
Ako píše americký The New York Times, Fujifilm investoval aj do farmaceutického priemyslu. V Japonsku bol tento liek odsúhlasený už v roku 2014.
Ohľadne lieku alebo účinnej vakcíny sa v boji proti koronavírusu hovorí už dlhšie. V USA mali začať testovať prvú vakcínu, jej účinnosť však môžu doktori potvrdiť do 1,5 roka, v súčasnosti tak stále nemáme žiadny účinný liek alebo vakcínu, ktorá by pomáhala v boji s koronavírusom. Informuje o tom agentúra SITA.
Akcie spoločnosti Fujifilm po testovaní lieku v Číne vzrástli o 15 %, keďže by to mohlo naštartovať masívne dodávky tohto lieku.
Experimentálnu vakcínu dostane prvý účastník testovacieho procesu, uviedol predstaviteľ americkej vlády pod podmienkou anonymity, keďže Washington o ňom zatiaľ oficiálne neinformoval. Proces financuje Národný zdravotnícky inštitút (NIH), pričom testovanie sa uskutočňuje vo výskumnom ústave v meste Seattle v štáte Washington.
Podľa zdravotníckych predstaviteľov bude však trvať rok až 18 mesiacov, kým sa podarí plne overiť akúkoľvek potenciálnu vakcínu. Testovať ju začnú na 45 mladých, zdravých dobrovoľníkoch, pričom podávať im budú rôznu dávku očkovacej látky.
Nie je pritom žiadna šanca, že by sa prostredníctvom nej nakazili, pretože neobsahuje samotný vírus. Cieľom je výlučne zistiť, či nemá vedľajšie účinky, aby sa mohlo pristúpiť k väčším testom.
Zdroj: nytimes.com