Sme si istí, že psy vedia odhaliť človeka nakazeného koronavírusom, tvrdia odborníci
- Izrael skúma, či psy vedia vycítiť koronavírus
- Už podľa predchádzajúcich výskumov psi dokážu vycítiť pach malárie s presnosťou, ktorá je vyššia, než požaduje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
- Izrael skúma, či psy vedia vycítiť koronavírus
- Už podľa predchádzajúcich výskumov psi dokážu vycítiť pach malárie s presnosťou, ktorá je vyššia, než požaduje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Odbor izraelského ministerstva obrany pre vývoj zbraní a technologickú infraštruktúru sa snaží vycvičiť psy, aby dokázali zo slín nakazených vycítiť koronavírus. Informoval o tom izraelský web The Times of Israel, podľa ktorého je výcvik v experimentálnej fáze. Podobný experiment chce podľa spravodajského webu urobiť britská nadácia v spolupráci s dvoma britskými univerzitami.
Do experimentov v Izraeli by podľa miestnych médií mali byť zapojení psy izraelskej armády. V Británii chce na podobnom výskume pracovať nadácie Medical Detection Dogs, ktorá už v minulosti vycvičila psy, aby vycítili Parkinsonovu chorobu, rakovinu či maláriu, píše BBC. Na výskume toho, či by psy dokázali vycítiť koronavírus, chce nadácia spolupracovať s Durhamskej univerzitou a Londýnsku školou hygieny a tropického lekárstva (LSHTM).
Riaditeľka nadácie Claire Guestová uviedla, že prvým cieľom je zistiť, ako „bezpečne získať pach vírusu od pacientov“. „V zásade sme si istí, že by psy dokázali detekovať COVID-19,“ uviedla. Ak by sa schopnosť psov preukázala, mohli by podľa BBC byť využívaní na tento účel aj u ľudí, ktorí nemajú príznaky.
„Bolo by to rýchle, efektívne, neinvazívne a zabezpečilo by to, aby boli testovacie sady, ktorými disponuje britský štátny systém zdravotníctva NHS v obmedzenom množstve, využívané iba v prípadoch, keď sú naozaj potrebné,“ uviedla Guestová.
Vedúci oddelenia LSHTM pre kontrolu chorôb James Logan uviedol, že podľa predchádzajúcich výskumov psi dokážu vycítiť pach malárie s presnosťou, ktorá je vyššia, než požaduje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Podľa nadácie Medical Detection Dogs má každé ochorenie unikátny pach a psy by teoreticky bolo možné vycvičiť k vycítenia koronavírusu za šesť týždňov. Rovnako by podľa nadácie bolo možné psy vycvičiť k odhaleniu horúčky. Steve Lindsay z Durhamskej univerzity sa domnieva, že psy by potom mohli byť využívané na letiskách k rýchlej identifikácii potenciálne nakazených. „To by mohlo pomôcť v prevencii opětovaného výskytu ochorení, až dostaneme epidémiu pod kontrolu,“ povedal.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: timesofisrael.com, BBC, ČTK