Prepadnú sa ceny nehnuteľností na Slovensku o viac ako 20%? Realitní experti tvrdia presný opak
- Ako sa zmenia ceny bytov pod vplyvom koronavírusu? Budeme nakupovať lacnejšie?
- Pýtali sme sa realitných expertov, čo si myslia o súčasnom vývoji
- Ako sa zmenia ceny bytov pod vplyvom koronavírusu? Budeme nakupovať lacnejšie?
- Pýtali sme sa realitných expertov, čo si myslia o súčasnom vývoji
Možno by sa mohlo zdať, že kvôli koronavírusu a zníženému dopytu po bytoch sa budú znižovať aj ceny bytov. Platí jednoduchá logika, nie? Ak je nižší dopyt po súčasných cenách, znížime ceny bytov a tým pádom zvýšime dopyt.
Koronavírus však nemôžeme porovnávať napríklad k hypotekárnej kríze z roku 2008. Situácia je úplne iná a existuje predpoklad, že po koronavíruse sa ekonomika dostane do veľmi podobných čísel, aké boli pred krízou. To však nemusí byť tak celkom pravda, ak zoberieme do úvahy dĺžku krízy a možné „vypnutie“ ekonomiky na pár mesiacov.
Namiesto 20 uchádzačov o byt ich bude 8
Zaujímalo nás preto, aká bude situácia na realitnom trhu a či sa ceny bytov budú znižovať alebo nie. Vladimír Boháč z realitnej agentúry Arvin Benet hovorí, že ceny sa znižovať nebudú.
„Tu je však dôležité povedať, že fakt, že ponuka bytov je relatívne nízka a ponuka kvalitných bytov ešte nižšia, čo kompenzuje nižší záujem o ne. Inak povedané – keď uvedieme na trh vhodne nacenenú nehnuteľnost, ktorá nemá vyslovene úzku cieľovku, neozve sa 20 ľudí, ale len 8, z ktorých jeden ho kúpi, nebude dôvod znižovať jeho cenu,“ vysvetľuje Boháč.
Ten zároveň dodáva, že je presvedčený o návrate dopytu, ktorý bol pred krízou. Dĺžka zotavenia sa trhu bude úmerná dĺžke jeho súčasného „udusenia“. „Po víruse bude súčasne dostupnosť úverov lepšia ako v aktuálnej situácii, čo taktiež posilní dopyt. A na konci dňa, krízy sú absolútne prirodzený jav ekonomického cyklu, nejedná sa o koniec sveta,“ hovorí pre Startitup.
Hypotéky sú výhodné, trh žije vlastným životom
Realitný expert Milan Čierťažský si taktiež myslí, že ceny bytov nepôjdu dole. Trh podľa neho funguje ďalej, záujemcovia sa ozývajú, ľudia potrebujú bývať prípadne investovať.
„Situácia z roku 2008 bola značne odlišná. Hlavný rozdiel bol v tom, že vtedy bola veľká ponuka novostavieb a menej výhodné hypotéky. Dnes je novostavieb nedostatok a hypotéky sú najvýhodnejšie v histórii,“ tvrdí pre Startitup.
Súčasne dodáva, že ceny nehnuteľností neovplyvňuje vírus, prípadne niečo podobné. Ceny si reguluje sám trh s ohľadom na ponuku a dopyt. „Ponuka je stále veľmi nízka a dopyt je z môjho pohľadu iba dočasne pozastavený. Keď sa podarí situáciu upokojiť do nejakých troch až štyroch mesiacov, na ceny bytov to podľa môjho názoru vplyv mať nebude.“
Čierťažský však predpokladá, že ceny sa môžu zastabilizovať a nebudú tak výrazne stúpať, ako doteraz. „Maximálne očakávam spomalenie rastu cien, prípadne ich stabilizáciu. Pričom výhodu budú mať určite novostavby pred staršími bytmi,“ hovorí.
Lacnejšie byty? Tie, ktoré majú nevýhody
Realitný expert si myslí, že po návrate ku normálnemu fungovaniu sa ľudia vrátia aj ku svojim nákupom. Počet záujemcov o kúpu môže klesnúť iba veľmi mierne, pričom ponuka nehnuteľností bude aj naďalej rovnako nízka. „Nečakám teda žiadne šialené zmeny.“
Vladimír Boháč si myslí, že k poklesu cien by mohlo dôjsť pri bytoch, ktoré majú viac nevýhod. Budú sa ťažie predávať a za menej peňazí.
„Ustúpi silný tlak po dopyte, na ktorom sa viezli aj horšie nehnuteľnosti (tmavé byty, zlá dispozícia, bez výťahu atď). Je časť ľudí, ktorí čakajú, že sa trh prepadne a vyčkávajú na lepšiu kúpu, tu je dôležité dodať, že v momente, kedy by sa toto stalo, je otázne či a v akej výške dostane človek úver,“ hovorí Boháč pre Startitup.
Ceny sa môžu zastabilizovať
Čo by sa teda muselo stať, aby sme kupovali byty lacnejšie? Experti sa zhodujú, že kríza by musela trvať omnoho dlhšie.
Potom tu máme dva významné faktory – banky a médiá – keďže veľká väčšina realitných obchodov cez hypotéky, ak by banky stratili dôveru v trh a významne obmedzili financovanie, prirodzene by zoslabol dopyt a to by následne potiahlo ceny nadol.
Boháč si taktiež myslí, že keď média budú dostatočne silno a dlho masírovať verejnú mienku hrôzostrašnými správami, je úplne jedno v akej ekonomickej kondícii reálne budeme, trh chytí kŕč a paniku. „Teraz nemám na mysli, že by nemali informovať objektívne, ale že by mali zodpovedne narábať s faktom, že čím horšie správy, tým väčšiu pozornosť vzbudia,“ tvrdí Boháč.
Ak by sme chceli nakupovať lacnejšie, musel by sa podľa Čierťažského úplne otočiť pomer ponuky a dopytu. Na trhu by muselo byť odrazu veľké množstvo voľných bytov a minimum záujemcov o ich kúpu.
„Aby sa však toto udialo, musela by sa začať masívna nová výstavba a zároveň by sa musela vytratiť väčšina záujemcov. Ani jedno však z môjho pohľadu v tejto chvíli nehrozí. keď sa už niečo udeje, tak najskôr dôjde ku spomaleniu rastu cien a maximálne tak ich zastabilizovaniu na súčasných úrovniach. Čo podporí aj fakt, že hypotéky sú stále veľmi výhodné.“ uzatvára expert.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy