Žralok, ktorý plával v biznise aj vysokej politike. Jaroslav Haščák, jeden z najbohatších ľudí sveta
- Jaroslav Haščák je slovenský podnikateľ a jeden z čelných predstaviteľov finančnej skupiny Penta
- Začínal s textilným biznisom, prešiel do obchodovania s akciami a zamiešal sa do politickej hry
- Článok bol pôvodne uverejnený 8. apríla 2020
- Jaroslav Haščák je slovenský podnikateľ a jeden z čelných predstaviteľov finančnej skupiny Penta
- Začínal s textilným biznisom, prešiel do obchodovania s akciami a zamiešal sa do politickej hry
- Článok bol pôvodne uverejnený 8. apríla 2020
Jaroslav Haščák patrí medzi najbohatších ľudí sveta. 1. decembra 2020 si poňho prišla NAKA a odviedla ho v putách. Dôvodom je podozrenie z korupcie a prania špinavých peňazí. Vyšetrovateľ ho už obvinil.
Kto je však Jaroslav Haščák a prečo sa o ňom tak často hovorí? Haščák patrí bezpochyby medzi ľudí, ktorý je v hľadáčiku takmer všetkých médií. Nie je to tým, že niektoré z nich aj vlastní, ale skôr pre svoje vzťahy a rôzne podnikateľské aktivity.
Jazdí na špeciálnom aute
Známy podnikateľ možno pôsobí na prvý pohľad ako nenápadný muž v obleku, no to, že ide o jedného z najbohatších Slovákov napovie jeho auto, ktoré patrí medzi extratriedu a nemôže si ho dovoliť každý.
Haščák po Bratislave cestuje pravidelne v luxusnom aute. Je ním Mercedes Maybach triedy S a podľa recenzií je ideálny pre prvotriednu prepravu. Je určený na výkonnejšie orientovanú jazdu.
„Maybach len nešoférujete, ale zažívate jazdu s ním. Od vône pružnej kože a systému v kabíne až po silný buchot pri zatváraní dverí viete, že ste vstúpili do niečoho špeciálneho skôr, ako naštartujete,“ píše autor recenzie.
Na začiatku bol čínsky obchod
Jaroslav Haščák sa narodil v roku 1969 a študoval na gymnáziu v Starej Ľubovni. Po gymnáziu absolvoval vysokú školu MGIMO v Moskve, kde sa často dostali len ľudia lojálni komunistickému režimu. Počas štúdia si dal prestávku a presunul sa na Pekinskú univerzitu.
Cez vysokú školu spoznal svojich súčasných partnerov Mareka Dospivu a Jozefa Oravkina. Práve s Dospivom založil v roku 1990 svoju firmu, cez ktorú predával oblečenie z Číny. To im vynieslo dostatok peňazí, aby sa neskôr Haščák s Dospivom a Oravkinom dali dokopy a začali obchodovať na trhu s cennými papiermi.
Čítaj viac >> Aktuálny rebríček najbohatších ľudí sveta, Slovensko v ňom má dvoch miliardárov
Kľúčové získanie VÚB Kupónu
Vyvrcholilo to do založenia firmy Penta Brokers. Tá začala na začiatku 90. rokov kontrolovať aj približne 20 percent akcií kuponóv VÚB.
V tom čase išlo o známu kupónovú privatizáciu. Haščák bol za svoje kroky často kritizovaný súčasným ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom kvôli rozdeleniu VÚB Kupónu pod menom Infertin Group na dve spoločnosti Intermark a Istrofin. Finančníci okolo Haščáka získali objem aktív v hodnote 9 mld. slovenských korún.
Haščák neskôr založil spoločnosť PENTA INVESTMENTS LIMITED (Penta), ktorá je v súčasnosti zapísaná so svojím sídlom na Cypre. Penta má rovnaké zastúpenie aj v Maďarsku, Českej republike, Poľsku alebo Holandsku. Stala sa jednou z dvoch investičných skupín v polovici 90. rokov. Tou druhou je finančná skupina J&T.
Kritika Haščáka a Penty
Penta začala obchodovať s cennými papiermi, neskôr sa ich investičné portfólio rozvinulo do rôznych oblastí cez real estate, zdravotníctvo alebo médiá. V roku 2008 už Penta investovala v 14 krajinách Európy.
V súčasnosti zamestnáva podľa údajov svojej stránky viac ako 44-tisíc ľudí. Za rok 2018 vykázala zisk 288 miliónov eur. Momentálne pôsobí v 10 krajinách.
„Penta je stredoeurópska finančná skupina, ktorá bola založená v roku 1994. V súčasnosti sa zameriava na dlhodobé investície v oblasti zdravotníctva, finančných služieb, maloobchodu, výroby, médií a realitného developmentu,“ píše sa na ich stránke. Dnes vlastní aj zdravotnú poisťovňu Dôvera, najväčšiu sieť lekární Dr. Max alebo stávkovú kanceláriu Fortuna.
Jaroslav Haščák bol v spojení s Pentou často kritizovaný v spojitosti s kauzou Gorila, ktorá mala údajne odhaliť prepojenia finančných skupín na politiku a poukázala na rozsiahlu korupciu.
Penta samozrejme všetky obvinenia popiera, ale faktom zostáva, že Jaroslav Haščák má a mal nadštandardné vzťahy s takmer celou politickou elitou svojho času. V Českej republike zase vyšetrovali Haščákovho partnera Dospivu kvôli tomu, že mal dať niekoľko miliónový úplatok ministrovi Kalouskovi.
Biznis prepojil s politikou: Demokracia je na hovno systém
Haščák sa mal už politicky angažovať vo voľbách v roku 2006, kde mala Penta finančne podporovať stranu Nádej, ktorá mala v prípade úspechu získať Ministerstvo zdravotníctva. Strana nádej nezískala vo voľbách ani jedno percento a často sa spomína aj v nahrávke Gorila.
„V roku 2005 začala Penta pripravovať projekt novej politickej strany. Hlavnou motiváciou bolo získať pod kontrolu post ministra zdravotníctva. V spise Gorila sa uvádza nasledovné: Haščák už má pripravených 6 ľudí, z ktorých vyberie ministra zdravotníctva. Haščák si myslí, že v novej vláde bude veľmi ťažké kúpiť si funkciu ministra zdravotníctva, a preto potrebuje vlastnú stranu,” tvrdí súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.
Haščák mal mať podľa niektorých informácií vplyv na Maroša Šefčoviča alebo Richarda Rybníčka. Obaja mali Haščáka odmietnuť. Ten sa preslávil aj svojím výrokom v roku 2006, kedy sa rozprával s vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom.
„Demokracia je tak na hovno systém. Všetky tie kecy, že volič povie. Volič je úplne hovno. Nevie nič. Fakt nevie nič. O ničom nevie nič. Nevie, čo je to HDP, čo sú to verejné financie, nič. Tí ľudia vnímajú iba totálny absolútny povrch. Absolútny povrch,“ hovorí Haščák na nahrávke.
Vypovedal aj v kauze vraždy novinára
Haščák nepopiera nahrávku Gorila, hovorí však, že jej kontext je nepravdivý. Korupciu najvyšších predstaviteľov štátu odmieta.
„Sú pravdivé osoby, sú pravdivé transakcie, sú pravdivé niektoré súvislosti. Kontext je nepravdivý. Nekorumpovali sme žiadneho politika a ani inú verejne činnú osobu. Ja ani nikto z Penty. Nemali sme dôvod ich korumpovať,“ povedal pre denník SME.
Haščák nepriamo označil aj veľký vplyv médií na bežných ľudí. Investičná skupina Penta dnes vlastní aj jedno z najväčších vydavateľstiev na Slovensku News Media Holding a taktiež má podiel aj v denníku SME, kde má 40%.
Haščák sa spomínal aj nedávno, keď vypovedal ako svedok na súde v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vypovedal kvôli vzájomnej komunikácií s obžalovaným Mariánom Kočnerom.