V rómskej osade v Žehre sa nekontrolovateľne šíri vírus
- Udalosti vo štvrtok 16. apríla sme sledovali ONLINE
- Udalosti vo štvrtok 16. apríla sme sledovali ONLINE
- Na Slovensku je celkovo 977 prípadov, z toho 167 je vyliečených a osem zosnulých
- Slovenská ekonomika sa prepadne o 7,2 percenta, v budúcom roku však má prísť oživenie
- Už 167 ľudí na Slovensku sa podľa údajov NCZI oficiálne vyliečilo
Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete >>
19:25 Minister hospodárstva Richard Sulík stále trvá na uvoľnení opatrení v prospech malých podnikateľov a požiadal o to aj hlavného hygienika SR. „Nechcem byť hrobár slovenského maloobchodu,“ vyhlásil Sulík.
Na krízovom štábe navrhne otvorenie vonkajších športovísk, niektorých maloobchodných prevádzok, ale aj napríklad terasy reštaurácií. „Samozrejme, za prísnych hygienických opatrení,“dodal. Zatvorením obchodov vláda podľa Sulíka pripravila o prácu 200 až 300-tisíc ľudí, ktorých teraz zbytočne platíme zo štátnej kasy.
V kríze sa podľa ministra hospodárstva môže paradoxne zvýšiť priemerná mzda. Bude to však spôsobené tým, že ako prví vždy prichádzajú o prácu pracovníci s nižšími platmi z pozícií s nízkou pridanou hodnotou. Preto musí byť vláda pri zvyšovaní minimálnej mzdy opatrná, aby to neodradilo firmy brať takýchto ľudí naspäť.
18.50 V jednej z osád sa začal rýchlo a nekontrolovateľne šíriť koronavírus. Ide o osadu v Žehre. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí. „V tejto komunite je nekontrolovateľné šírenie vírusu, preto je karantenizovaná,“ povedal minister na brífingu pred rokovaním vlády. Až doteraz pritom nebol na Slovensku potvrdený komunitný prenos, osada v Žehre je prvý prípad. Vláda zatiaľ nevie, ako bude situáciu riešiť, rozhodne sa na piatkovom krízovom štábe. (TASR/red)
Problém v marginalizovaných rómskych osadách nie je len taký veľký, ako ho vieme na základe testovania, ale omnoho väčší. Konštatoval to pred rokovaním vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO). Podotkol, že kým doteraz testovali iba tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia a ktorým nebola prikázaná štátna karanténa, už testujú aj ľudí im blízkych a tých, ktorých zadefinovali. „Z toho bol veľký podiel ľudí pozitívny. To znamená, že problém je omnoho väčší v rámci tej osady. Preto sme sa rozhodli, že otestujeme komplet jednu osadu, aby sme videli hĺbku tohto problému,“ vysvetlil.
Každý človek, ktorý je v marginalizovanej rómskej osade testovaný, predstavuje podľa Matoviča obrovské nebezpečenstvo pre samotnú osadu ako aj pre okolité obce a mestá. „Bol by som rád, keby ľudia, ktorí sú v blízkosti týchto osád, dodržiavali striktné opatrenia,“ povedal premiér. Dodal, že musia prísť s riešením, ako zabrániť tomu, že problém splanul niekde, kde ho nemá štát pod kontrolou. (SITA)
16:59 Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) predložil na vládu dokument, na základe ktorého by sa mali štátnice študentov vysokých škôl konať online formou. Minister o tom informoval na dnešnej tlačovej konferencii pred rokovaním vlády. Novelu zákona o vysokých školách navrhuje prijať v skrátenom legislatívnom konaní. (SITA)
16:15 V domove dôchodcov v obci Spišské Bystré je jeden klient pozitívny na koronavírus. Ide o viac ako 90-ročného muža, uvádza RTVS. Zatiaľ nie je jasné, ako sa muž nakazil. V súčasnosti je hospitalizovaný. Ďalších 20 klientov tohto domova musí teraz podstúpiť testy, keďže nakazený muž s nimi prišiel do kontaktu.
15:12 Ozbrojené sily SR (OS SR) evidujú ďalšie dva pozitívne prípady ochorenia Covid-19 vo svojich radoch. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu. V armáde sa zatiaľ potvrdilo celkovo päť prípadov. Ide o štyroch vojakov a jedného civilného zamestnanca ministerstva. V dvoch prípadoch sa pacienti medzičasom uzdravili. Profesionálni vojaci v súčasnosti pomáhajú na viacerých miestach, okrem výpomoci policajtom zabezpečujú aj mobilné zariadenia či odbery vzoriek. Vláda SR zatiaľ vyčlenila do 1 500 profesionálov. (SITA)
13:57 V Španielsku zaznamenali za posledných 24 hodín 5 183 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Oznámil to vo štvrtok španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa. Oproti predchádzajúcim dňom je to nárast počtu nových potvrdených prípadov, to je však podľa Illu spôsobené aj tým, že Španielsko začalo vo veľkom používať nové rýchlotesty, pomocou ktorých sa dá odhaliť, či má testovaná osoba protilátky proti koronavírusu. Takto začalo Španielsko odhaľovať aj osoby, ktoré ochorenie prekonali, no mali slabé alebo nemali žiadne príznaky.
Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 sa v Španielsku za posledných 24 hodín zvýšil o 551, celkovo tak v krajine zomrelo už 19 130 ľudí.Celkový počet ľudí, u ktorých sa doteraz potvrdila nákaza, je momentálne 182 816. Zhruba štyridsať percent z nich už bolo vyliečených. (SITA)
13:45 V nemocniciach v Rožňave a Michalovciach sa potvrdila nákaza koronavírusom u zdravotníkov. Informuje o tom televízia JOJ na svojom portáli Noviny.sk. V Michalovciach sa podozrenie na koronavírus objavilo najskôr u jednej pracovníčky, ktorej výsledky boli nejednoznačné a neskôr negatívne. Otestovali však aj ďalšiu laborantku a dvoch lekárov, ktorých testy boli pozitívne. Všetci štyria sú v domácej karanténe.
V rožňavskom zdravotnom stredisku sa koronavírus potvrdil u štyroch zdravotníkov, lekárov a sestier z oddelenia intenzívnej starostlivosti. Jednu zdravotnú sestru zaznamenali v psychiatrickej liečebni v Plešivci.
13:34 Minister hospodárstva Richard Sulík dnes predstavil plán pripravovanej investičnej pomoci. Zamerať sa chce na podporu pracovných miest s pridanou hodnotou (vyššia kvalifikácia) v menej rozvinutých okresoch. Podpora má byť vo forme daňových úľav, nie priamych finančných injekcií.
Investori podľa Sulíka plánujú vytvoriť viac ako 400 pracovných miest. „Poteší. Je to lenpšie, ako hrdzavým klincom do oka, najmä v tejto dobe,“ povedal Sulík.
13:16 Opatrenia vlády počas Veľkej noci, v rámci ktorých sa od 8. do 13. apríla obmedzil voľný pohyb osôb, zabránili masovým presunom a návštevám naprieč krajinou, ale nezabránili masovým nákupom. Analýza platieb kartou klientov Poštovej banky v sledovanom období ukazuje, že obmedzenia súvisiace s pandémiou zmenili aj nákupné zvyky našincov.
„Kým najväčší peak veľkonočných nákupov zaznamenávame tradične na Zelený štvrtok, tento rok sa presunul na utorok, čiže na deň pred zákazom vychádzania. Objem platieb kartou nám v tento deň medziročne vzrástol o 38 %, v potravinách až o 79 %. Tohtoročný štvrtok bol až druhým najsilnejším nákupným dňom Veľkého týždňa, pričom počet kartových transakcií medziročne klesol o 14 %,“ upresnila Lýdia Žáčková z Poštovej banky. (SITA)
12:59 Slovenské gastropodniky vyzývajú vládu, aby sa začala zaoberať tromi opatreniami, ktoré môžu zachrániť reštaurácie a stravovacie zariadenia. Išlo by o vznik kompenzačného fondu napríklad na refundáciu úrokov z úverov a lízingov a ochranu zamestnanosti, zavedenie tzv. kurzarbeitu alebo odklad platby odvodov za marec, apríl a máj 2020.
V rámci reštartu biznisu navrhujú gastroprevádzkovatelia podporiť gastrobiznis bez vplyvu na štátny rozpočet sumou 800 miliónov eur, čo je ročný objem v systéme stravného podľa Zákonníka práce. Opatrením by sa zaviedla počas stanoveného obdobia možnosť využívať stravné poukážky elektronicky a výlučne na prevádzky poskytujúce stravovacie služby. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informovala koordinátorka projektu Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny. (SITA)
12:33 Už 167 ľudí na Slovensku sa podľa údajov NCZI oficiálne vyliečilo.
12:13 Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo podrobné informácie o nových prípadoch koronavírusu. Iba 12 pozitívne testovaných ľudí je vo vekovej skupine nad 65 rokov. Najstarší pozitívne testovaný pacient je 97-ročný muž zo Spišskej Novej Vsi. Z rovnakého mesta pochádzajú aj dvaja najmladší pozitívne testovaní za včerajšok, jednoročný chlapček a jednoročné dievčatko.
11:50 Pribudlo 114 nových prípadov koronavírusu. Celkový počet nakazených je 977. Včera otestovali rekordných 2967 ľudí.
Pribudli aj ďalšie dve úmrtia. Zomrela pozitívne testovaná onkologická pacientka z Prešova, druhé úmrtie je z domova sociálnysh služieb v Pezinku.
Momentálne je na jednotkách intenzívnej starostlivosti 7 ľudí, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.
10:48 Medzi sektory najviac zasiahnuté pandémiou koronavírusu Covid-19 patria podľa analýzy Euler Hermes doprava, dodávky pre automobilový priemysel a elektronika. Najhoršie je na tom doprava, vzhľadom na vysokú závislosť od Číny a úzku spojitosť s cestovným ruchom a medzinárodným obchodom. Od počiatočného šoku v Číne bojovali podľa analýzy všetky pododvetvia dopravy (letecká, námorná, cestná a železničná) s upadajúcim dopytom. „Ukazovateľ RPK (Revenue Passenger Kilometers) klesol u najväčších leteckých dopravcov od minulého decembra o 40 % a letecké spoločnosti teraz očakávajú, že sa ich príjmy do konca roku 2020 znížia o najmenej 100 miliárd dolárov, čo ale nebude kompenzované klesajúcimi nákladmi na palivo,“ konštatuje Euler Hermes. (SITA)
10:24 Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách ďalších osem ľudí a pribudlo 73 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Celkový počet obetí stúpol na 142 a potvrdených infikovaných na 1652, vyplýva zo štvrtkových údajov informačného servera krízového štábu koronavirus.gov.hu.(TASR)
10:02 Prvýkrát od 23. marca české nemocnice nehlásia žiadny denný nárast obetí nového typu koronavírusu. Od vypuknutia pandémie chorobe COVID-19 podľahlo 166 ľudí a 831 sa vyliečilo. S odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva o tom vo štvrtok informoval spravodajský server iDNES.cz. (TASR)
9:38 Psy ani mačky sa aktívne nepodieľajú na prenose vírusu Sars-CoV-2, nakoľko jednotlivé druhy koronavírusov sú hostiteľsky špecifické. Aj pri bežnom kontakte s mačkami a psami však treba dodržiavať hygienické opatrenia, aby sa zabránilo prípadnému pasívnemu prenosu, podobne ako je to pri kontaminácii materiálu infikovaným človekom. Vírus sa totiž môže prenášať v srsti zvieraťa, ktoré prišlo do kontaktu s chorou osobou. (SITA)
9:15 Opatrenia v Európe sa uvoľňujú, Slovensko zatiaľ váha. Až v pondelok sa dozvieme, aké obchody či iné inštitúcie otvoríme. Člen permanentného krízového štábu Vladimír Krčméry povedal, že by sa mohli začať otvárať školy a škôlky. „Viažu sestry, lekárky a ďalšie profesie, ktoré potrebujeme, pretože sú na OČR,“ uviedol. Minister hospodárstva Richard Sulík by rád videl otvorené menšie súkromné obchody, ktoré predstavujú živobytie pre tisíce Slovákov a tvoria podľa neho asi 10% zamestnanosti.
U susedov už majú vypracované pomerne presné plány. Rakúsko povolilo otvorenie niektorých ďalších obchodov. Česko má plán postupného uvoľňovania pravidiel, pričom život sa má vrátiť do normálu už v lete.
Slovinsko sa rozhodlo uvoľniť niektoré z opatrení, ktoré zaviedlo v minulých týždňoch v záujme zastavenia šírenia koronavírusu. Počnúc týmto víkendom budú môcť Slovinci opustiť svoje trvalé bydlisko a premiestniť sa do svojich víkendových či prázdninových domov na pobreží, v horách či na vidieku. Povolené budú po novom už aj všetky športové aktivity, kde nedochádza k tesnému kontaktu medzi ľuďmi. Vláda medzi nimi vymenovala napríklad behanie, cyklistiku či tenis. (SITA/red)
9:00 Aktuálna situácia vo svete
Taliansko má možno to najhoršie za sebou, Čína už pomaly ani nevie, že nejaká epidémia bola. Najviac prípadov koronavírusu je momentálne v USA, počet pozitívne testovaných presahuje 644-tisíc. Taktiež tu najrýchlejšie pribúdajú prípady (včera +30 000). Nasleduje Španielsko (+6600 za deň) a UK (+4600 za deň).
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus