Koronavírus online: Kedy sa otvoria kaderníctva či kúpaliská? Matovič už má jasno, toto je plán

  • Udalosti 20. apríla sledujeme ONLINE
Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a vedúci Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) ministerstva zdravotníctva SR Martin Smatana počas tlačovej konferencie k uvoľňovaniu opatrení na tému Niečo za niečo. V Bratislave 20. apríla 2020.
Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a vedúci Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) ministerstva zdravotníctva SR Martin Smatana počas tlačovej konferencie k uvoľňovaniu opatrení na tému Niečo za niečo. V Bratislave 20. apríla 2020 FOTO TASR - Jaroslav Novák
  • Udalosti 20. apríla sledujeme ONLINE
  • Na Slovensku je celkovo 1173 prípadov, z toho 251 je vyliečených a 13 zosnulých
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    18:29 Ako budú vyzerať štyri fázy otvárania ekonomiky? Prevádzky sa otvoria postupne, naďalej však platia hygienické opatrenia, ktoré musia podnikatelia dodržiavať aj dnes. Teda dezinfekciu rúk a priestorov, vetranie, rozostupy a množstvo ľudí na meter štvorcový. Dátumy jednotlivých fáz budú závisieť najmä od denného prírastku nových prípadov. „Ak nám po otvorení prevádzok začne nákaza rásť, tak zavrieme aj tie, ktoré sú dnes otvorené,“ povedal premiér Igor Matovič.

  1. Fáza, od 22. apríla, trvanie minimálne dva týždne:
    • Obchody do 300 m2
    • Služby do 300m2
    • Verejné stravovanie len cez výdajné okienko
    • Vonkajšie športoviská (bezkontaktný šport, bez šatní, sprchy a wc)
    • Dlhodobé ubytovanie bez stravy
    • Vonkajšie trhoviská
    • Predaj vozidiel vrátane autobazárov
  2. Fáza, najskôr od 6. mája sa otvoria:
    • Ubytovanie (krátkodobé, jedlo len na izbu, s wc a kúpeľňou, bez iných služieb)
    • Kaderníctva, pedikúry a manikúry za prísnych podmienok
    • Vonkajšie turistické atrakcie
    • Taxi služby za presne určených podmienok
    • Detské kluby do 10 rokov za presne určených podmienok
    • Bohoslužby a svadby za presne určených podmienok
  3. Fáza, najskôr 20. mája sa otvoria:
    • Obchody do 1000 m2
    • Služby do 1000 m2
    • Verejné stravovanie- vonkajšie terasy
    • Masáže, športové, rekondičné, rehabilitácie (suché procedúry)
    • Múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene za presne určených podmienok
  4. Fáza, najskôr v júni 2020 sa otvoria:
    • Kiná, divadlá
    • Kúpaliská
    • Hromadné podujatia
    • Obchodné centrá
    • Vnútorné športoviská
    • Školy, škôlky
    • Ubytovanie

17:51 Predseda vlády Igor Matovič predstavil plán otvárania prevádzok, ktorý nazval „niečo za niečo“. Znamená to, že obchodníci budú musieť dodržiavať prísne hygienické podmienky. Plán uvoľňovania pravidiel má štyri fázy a v utorok ho prerokuje krízový štáb.

V prvej fáze by sa mali otvoriť niektoré prevádzky už od 22. apríla. Otvoriť sa môžu obchody a služby s veľkosťou predajne do 300 metrov štvorcových. Takisto sa otvoria vonkajšie športoviská, no bez WC či šatní a tiež nesmie ísť o kontaktný šport. Otvoria sa ubytovacie kapacity na dlhodobé ubytovanie (robotnícke ubytovne) bez hromadného stravovania. Za prísnych bezpečnostných podmienok môžu otvoriť aj vonkajšie trhoviská. Reštaurácie budú môcť fungovať cez výdajné okienko.

Zároveň sa skracuje čas určený na nakupovanie pre seniorov na dobu od 9:00 do 11:00 a to len cez pracovné dni. Pravidlo platí vo všetkých prevádzkach. Matovič zároveň poprosil dôchodcov, aby vyhradený čas na nakupovanie využívali a nechodili do obchodov v inom čase.

Seniori tiež dostanú stravné lístky, za ktoré si môžu objednať obedy z reštaurácií až domov prostredníctvom taxislužieb. Podľa Matoviča to pomôže nielen reštauráciám a taxislužbám, ale pomôže to znížiť mobilitu najzraniteľnejšej skupiny obyvateľstva.

Každá fáza uvoľňovania bude podľa hlavného hygienika SR trvať dva týždne. To je dosť času na rozhodnutie, či môžeme pravidlá ešte uvoľňovať, alebo sa vrátime k sprísnenému režimu. 

https://www.facebook.com/obycajni.ludia.a.nezavisle.osobnosti/videos/551798655361607/?v=551798655361607&notif_id=1587284816696534&notif_t=live_video_explicit

16:59 Česko povolilo otvorenie prevádzok remeselníkov, no veľký efekt to nemalo. Väčšina z nich síce pracuje, no zákazníci im chýbajú, píše iDNES.cz. Problémy sú nielen so zákazníkmi, ale aj dodávkami materiálu. V Česku môžu byť oddnes otvorené remeselné dielne, napríklad výrobcovia nábytku, obuvi, či zlatníci.

15:47 Predseda vlády Igor Matovič ohlásil na 17:00 tlačovú besedu s názvom „niečo za niečo“. Malo by ísť o uvoľňovanie niektorých opatrení.

15:16 Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová sa v pondelok poďakovala občanom, že „zastavili nekontrolovaný výbuch ochorenia COVID-19„. Zároveň oznámila uvoľnenie zavedených reštrikcií. Ďalšie prehodnotenie situácie má nasledovať 11. mája.

Päťmiliónový Nový Zéland zaviedol núdzový stav 25. marca, štyri dni predtým, než v krajine potvrdili prvé úmrtie súvisiace s koronavírusom.  Nový Zéland má 1 105 potvrdených prípadov koronavírusu. Ochoreniu COVID-19 tam doteraz podľahlo 12 ľudí. (SITA)

14:29 Odkiaľ je rúško, ktoré nosí aj Igor Matovič? Šijú ich zamestnanci cestovnej kancelárie DAKA, ktorá svoj biznis okamžite prispôsobila aktuálnej situácii. 

Čítaj viac TU >> Cestovka kvôli koronakríze začala šiť najznámejšie rúška na Slovensku. David zachránil firmu tesne pred krachom (Rozhovor)

13:54 Pribudlo 12 nových prípadov koronavírusu, otestovali 2458 vzoriek. Pribudlo aj jedno nové úmrtie, zomrel klient domova dôchodcov v obci Spišské Bystré. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. Celkovo je tak na Slovensku 13 úmrtí na koronavírus. 

Päť z dvanástich nových prípadov sú z karanténnych stredísk, jeden nový prípad je v DSS Pezinok.

Vyliečených je 251 ľudí, z toho 61 sa vyliečilo v nemocniciach. Hospitalizovaných je 212 pacientov, u 81 ochorenie COVID-19 potvrdili, u 131 sa čaká na výsledky. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 8 pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

13:28 Nezamestnanosť na Slovensku sa zvýšila na 5,19% a rásť by mala aj v ďalších mesiacoch, dokonca aj k dvojciferným číslam. V reakcii na marcové zvýšenie miery evidovanej nezamestnanosti o 0,14 percentuálneho bodu to uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Nezamestnanosť by sa tak podľa neho počas roka mohla posunúť naspäť na úrovne spred troch, štyroch rokov. „Nedá sa pritom ani úplne vylúčiť, že v prípade naťahovania pandémie by mohla atakovať dvojciferné úrovne,“ dodal Koršňák. (SITA)

12:53 Problém s ubytovaním v karanténnych centrách pretrváva, zdravých ľudí miešajú s pozitívnymi. Žaneta prišla do karanténneho centra 1. apríla, nie však ako repatriant, ale na vlastné náklady. V deň príchodu bola umiestnená na bunke s ďalšími štyrmi ženami, ktoré nepoznala. Každá z nich dokonca prišla z inej krajiny. Neskôr dvom z nich vyšli pozitívne testy na koronavírus.

Čítaj viac TU >> Slovenku v karanténe ubytovali s pozitívne testovanými. Obáva sa, že kvôli chybe štátu má COVID-19 už aj ona

12:41 Americký mediálny a zábavný koncern Walt Disney počas toto týždňa pošle na neplatenú dovolenku vyše 100-tis. svojich zamestnancov. Spoločnosť o tom informovala v pondelok. Opatrenie podľa portálu zasiahne viac ako polovicu globálnej pracovnej sily Walt Disney. Podľa odhadu denníka Financial Times prevádzkovateľ zábavných parkov môže týmto krokom ušetriť až 400 mil. USD mesačne, informuje portál bbc.com. (SITA)

11:50 Úrad verejného zdravotníctva povolil niektoré výnimky nosenia rúšok. Naďalej je povinné zakrytie úst a nosa na verejnosti, výnimku majú:

  • deti do dvoch rokov,
  • ľudia na prechádzke v prírode, musia byť z jednej domácnosti, vzdialenosť od ostatných musí byť aspoň 20 metrov,
  • ľudia so závažnými poruchami autistického spektra,
  • ľudia v aute, ak žijú v spoločnej domácnosti,
  • vodiči verejnej dopravy, ak sú v uzavretej kabíne.

11:33 V Hongkongu nezaznamenali v pondelok prvýkrát po takmer dvoch mesiacoch ani jeden nový prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Naďalej však hrozí riziko „importovaných“ prípadov od ľudí, ktorých umiestnili do karanténneho zariadenia. Informoval o tom v pondelok denník South China Morning Post. 

Hongkong zaznamenal svoj prvý prípad ochorenia Covid-19 spôsobeného novým koronavírusom 23. januára. Počet nakazených sa zvýšil v marci, keď do Hongkongu prichádzali ľudia z Británie, Spojených štátov a Európy. Odvtedy počet infikovaných klesá. (TASR)

11:15 Japonsko pravdepodobne nebude môcť usporiadať letnú olympiádu ani v roku 2021, obávajú sa experti. Ako informuje Daily Mail, ktorý cituje profesora infekčných chorôb na univerzite v Kobe, Kentaro Iwata, zdravotníctvo vo viacerých mestách je na pokraji kolapsu pod náporom chorých ľudí s koronavírusom. Japonsko má v súčasnosti vyše 10-tisíc prípadov ochorenia a 177 obetí. Iwata však upozorňuje, že Japonsko v prvotných fázach epidémie testovalo veľmi málo, preto je počet prípadov nízky. Japonsko urobilo necelých 900 testov v pomere na milión obyvateľov. Pre porovnanie, Slovensko má 8-tisíc  testov na milión obyvateľov.

11:06 Nórsko, ktoré tvrdí, že má nákazu novým koronavírusom už pod kontrolou, začalo v pondelok po mesiac trvajúcom zatvorení otvárať predškolské zariadenia. Informoval o tom dopisovateľ tlačovej agentúry AFP. Úrady uviedli, že znovuotvorenie materských škôl je možné, lebo deti postihlo ochorenie COVID-19 v menšej miere než dospelých. Niektorí rodičia však vyjadrili voči tomuto rozhodnutiu určité výhrady.

„Chodiť do škôlky je bezpečné,“ zopakovala ministerka školstva Guri Melbyová pred znovuotváraním predškolských zariadení. Podľa víkendového prieskumu nórskej rozhlasovej a televíznej stanice NRK nechce poslať svoje deti naspäť do predškolského zariadenia 24 percent rodičov a 12 percent uviedlo, že si nie sú istí. (TASR)

10:40 Na Slovensko sa k dnešnému dňu vrátilo zo zahraničia 3 723 ľudí. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí (MZV). SR zároveň pri repatriácii pomáha aj iným členským krajinám Európskej únie (EÚ) a rezort diplomacie zdôrazňuje, že táto pomoc je vzájomná. Vďaka nej sa na Slovensko vrátilo 550 repatriantov. (SITA)

10:22 Testy klientov domova dôchodcov v Martine, časti Ľadoveň, boli negatívne. Informuje o tom agentúra TASR, pre ktorú to potvrdil martinský regionálny hygienik Tibor Záborský. Pozitívne testy mala iba jedna zamestnankyňa. Všetkých 100 klientov a 69 zamestnancov je negatívnych. Podozrenie na nákazu sa vyskytlo minulý týždeň v dvoch domovoch sociálnych služieb v Martine, nákaza sa potvrdila v jednom z nich.

9:44 Premiér Viktor Orbán vo videu zverejnenom v nedeľu na Facebooku vyhlásil, že vyvrcholenie nákazy koronavírusom v Maďarsku možno očakávať 3. mája. V uplynulých 24 hodinách podľahlo ochoreniu COVID-19 v Maďarsku desať pacientov. Počet nakazených novým druhom koronavírusu stúpol do pondelka na 1984. Celkový počet obetí dosiahol 199. (TASR)

9:39 Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v nedeľu upozornil krajiny, ktoré sa chystajú zmierňovať karanténne opatrenia, aby boli pripravené rýchlo reagovať na prípadný opätovný nárast výskytu nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra AP. Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnom zasadnutí ministrov zdravotníctva krajín skupiny G20 povedal, že ho „povzbudila“ skutočnosť, že viacero z týchto štátov „začína plánovať, ako zmierniť sociálne obmedzenia“. Dodal však, že „je zásadné, aby tieto opatrenia boli postupným procesom„.

Tedros ministrom povedal, že „odvolanie obmedzení pohybu nie je koncom epidémie v žiadnej krajine – je to len začiatok ďalšej fázy“. Podľa jeho slov je v tejto ďalšej fáze „kľúčové, aby krajiny vzdelávali a angažovali svojich ľudí a umožnili im predchádzať a rýchlo reagovať na prípadné oživenie (epidémie), aby zaistili, že budú majú kapacitu zisťovať, testovať, izolovať a starať sa o každý prípad a vysledovať každý kontakt, a aby zaistili, že ich zdravotnícke systémy majú kapacitu zvládnuť nárast prípadov“. (TASR)

9:23 Dnes očakávame tlačovú besedu premiéra SR Igora Matoviča, ktorý má dnes oznámiť plán uvoľňovania opatrení proti šíreniu koronavírusu.

9:00 Aktuálna situácia vo svete:

V USA je už 764-tisíc nakazených, pričom pribúdajú najrýchlejším tempom. V Európe sa už šírenie koronavírusu spomaľuje, najmä Taliansko, ale aj Španielsko evidujú čoraz menej nových prípadov. Rýchlym tempom však pribúdajú prípady v Rusku, včera pribudlo viac ako 6000 denne, čo je po USA najviac novýh denných prípadov na svete.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Najnovšie videá

Trendové videá