Poznáme vďaka nemu tajomstvá vesmíru. Hubblov teleskop nám ukázal neobjavené, slávi 30 rokov

  • Ľudstvo neustále využíva dáta, ktoré nám tento teleskop priniesol
  • Očakáva sa, že by mal do roku 2040 zhorieť v atmosfére
nasa hubble
TASR/NASA, ESA
  • Ľudstvo neustále využíva dáta, ktoré nám tento teleskop priniesol
  • Očakáva sa, že by mal do roku 2040 zhorieť v atmosfére

Obrovský a neprebádaný. To stále platí o vesmíre, no vďaka Hubblovmu teleskopu vieme aspoň niečo. Je to presne 30 rokov od momentu, kedy sme ho vyniesli na obežnú dráhu Zeme. Postaral sa o to raketoplán Discovery 24. apríla 1990.

Ľudstvo neustále využíva dáta, ktoré nám tento teleskop priniesol. Vďaka nemu vieme rýchlosť, akou sa rozpína vesmír a vďaka nemu sme tiež mohli upresniť, aký starý je –  zhruba 13,8 miliardy rokov.

Tvrdili, že je zbytočný

Nesie názov po americkom astronómovi Edwinovi Hubbleovi, žil v rokoch 1889 až 1953, čiže dávno predtým, než teleskop vyniesli do vesmíru. Spomínaný astronóm bol prvý, kto sa zaujímal o galaxie vo vesmíre.

Plány dostať teleskop do vesmíru boli už dávno pred rokom 1990. Pre technické problémy sa však jeho vyslanie odkladalo. Dôvodom boli technické komplikácie či explózia raketoplánu Challenger v roku 1986. Po nehode bol Hubblov teleskop dlhé mesiace na druhej koľaji.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hubble Space Telescope (@nasahubble),

Mnohí totiž tento teleskop vo vesmíre vnímali ako zbytočnosť a plytvanie peniazmi a zdrojmi. Stál totiž až 2,5 miliardy dolárov. Navyše, prvé snímky, ktoré vytvoril, tiež neboli ohromujúce. Práve naopak, pre mnohých boli sklamaním. Vedcom sa nedarilo Hubble, ako prezývajú mnohí teleskop, nastaviť a na fotografiách boli len svetlé škvrny.

Dôvodom bolo zlé skonštruovanie ďalekohľadu, konkrétne zle vybrúsené zrkadlo. Vymeniť ho však bolo veľmi drahé a nákladné. Vedci však prišli na riešenie – pridajú ďalšie zrkadlo s rovnakou chybou, len zrkadlovo. Fungovalo to. Astronauti náročnú opravu zvládli a a od decembra v roku 1993 sa mohol teleskop konečne naplno využívať.

Zhorí v atmosfére

V decembri v roku 1995 sa do značnej miery zmenilo naše vnímanie na vesmír. Hubble bol nasmerovaný na čierne miesto vo vesmíre a nakoniec objavil tritisíc galaxií. Nielen to. Počas svojho života pomohol skúmať čierne diery, odfotil sériu fotografií, na ktorých sú galaxie, ktoré vznikli pred 350 miliónmi rokov po Veľkom tresku, odhalil povrch Pluta a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Ak ťa zaujímajú ďalšie objavy, na profile na Instagrame s názvom Hubble Space Telescope nájdeš všetko, čo sa mu podarilo nájsť aj spolu s krátkym a výstižným popisom.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hubble Space Telescope (@nasahubble),

Výhodou Hubble je, že môžeme pozorovať vesmír z vesmíru. Z našej planéty nám totiž pre dôkladné skúmanie bráni hlavne atmosféra. Servisov sa teleskop dočkal okrem roku 1993 ešte v rokoch 1997, 1999, 2002 a 2009, ďalší sa ale neplánuje.

Ľudstvo ho neplánuje vyzdvihnúť

Pôvodný plán bol, aby vydržal aspoň 15 rokov, no pomáhal objavovať vesmír až raz toľko. Vykonal 1,4 milióna pozorovaní a pomohol vedcom získavať dôležité informácie.

Na počesť teleskopu vznikla v rámci 30. výročia špeciálna stránka, kde môžeš zadať dátum svojho narodenia, tá ti následne vygeneruje fotografiu, ktorú sa teleskopu Hubble podarilo získať. Spolu s ňou nájdeš aj krátky popis, ktorý ti objasní, čo na fotografii vlastne vidíš.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: nasa.gov, hubblesite.org, nasa.gov

Najnovšie videá

Trendové videá